Jaromír Novotný: Blízký východ na nebezpečné křižovatce

Egypt je rodištěm „politického islámu“ a hnutí „Muslimského Bratrstva“, které má kořeny v anti-kolonialistickém nacionalismu na počátku 20. století. Zakladatelem byl Sajjid Qutb, který byl vězněn během vlády plukovníka Násira a byl zabit v roce 1966.
Připomeňme si, že egyptské úřady vedou válku proti džihádistům, snažícím se svrhnout vládu, již dlouhá léta. V roce 1981 džihádisté zavraždili prezidenta Sadata a viceprezident Mubarak přežil jen díky tomu, že granát určený jemu nevybuchnul.
V průběhu druhé poloviny devadesátých let probíhaly trvalé střety mezi džihádisty a bezpečnostními silami. V roce 1997 egyptští džihádisté zavraždili 58 zahraničních turistů v chrámovém komplexu v Luxoru.
Nezapomínejme, že současný vůdce Al-Kajdy, Ajmán Zavahri je Egypťan a že v dnešních dnech bojují v Sýrii stovky egyptských džihádistů proti režimu prezidenta Asada. Doma v Egyptě džihádisté využili chaosu po „arabském jaru“ a na Sinaji vybudovali své základny, zvětšili své počty a doplnili zásoby zbraní.
Pokud se tedy „Muslimské Bratrstvo“ rozhodne jít cestou ozbrojeného střetu s egyptskou armádou, máme před sebou velice neradostnou prognózu vývoje. Držím palce egyptské armádě, aby situaci zvládla již v samotných začátcích. Jak jsem již dříve uvedl, zbývá jen „pákistánský scénář“.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 10197x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.