Jaromír Novotný: Blízký východ na nebezpečné křižovatce

obrazek
6.7.2013 21:08
Páteční reakce „Muslimského Bratrstva“ v Egyptě, které po bohoslužbách v mešitách vyzvalo věřící k podpoře svrženého prezidenta Mursího, vyvolalo ve večerních hodinách tisícové demonstrace islamistů a střety těchto demonstrantů s armádou a s odpůrci svrženého prezidenta. Výsledkem je několik desítek mrtvých napříč Egyptem.

Egypt je rodištěm „politického islámu“ a hnutí „Muslimského Bratrstva“, které má kořeny v anti-kolonialistickém nacionalismu na počátku 20. století. Zakladatelem byl Sajjid Qutb, který byl vězněn během vlády plukovníka Násira a byl zabit v roce 1966.

Připomeňme si, že egyptské úřady vedou válku proti džihádistům, snažícím se svrhnout vládu, již dlouhá léta. V roce 1981 džihádisté zavraždili prezidenta Sadata a viceprezident Mubarak přežil jen díky tomu, že granát určený jemu nevybuchnul.

V průběhu druhé poloviny devadesátých let probíhaly trvalé střety mezi džihádisty a bezpečnostními silami.  V roce 1997 egyptští džihádisté zavraždili 58 zahraničních turistů v chrámovém komplexu v Luxoru.

Nezapomínejme, že současný vůdce Al-Kajdy, Ajmán Zavahri je Egypťan a že v dnešních dnech bojují v Sýrii stovky egyptských džihádistů proti režimu prezidenta Asada. Doma v Egyptě džihádisté využili chaosu po „arabském jaru“ a na Sinaji vybudovali své základny, zvětšili své počty a doplnili zásoby zbraní.  

Pokud se tedy „Muslimské Bratrstvo“ rozhodne jít cestou ozbrojeného střetu s egyptskou armádou, máme před sebou velice neradostnou prognózu vývoje. Držím palce egyptské armádě, aby situaci zvládla již v samotných začátcích. Jak jsem již dříve uvedl, zbývá jen „pákistánský scénář“.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.