Jaromír Novotný: Hlava mi to nebere

obrazek
19.2.2013 13:45
Jak dlouho ještě bude na ministerstvu obrany pokračovat situace, kdy se všichni drží židlí, a nikdo nerozhoduje, protože se čeká na ministra? V minulých dnech vláda rozhodla - a branný výbor sněmovny ve čtvrtek, 14. února 2013, s tímto návrhem vládního kabinetu souhlasil - vyslat do 50-ti člennou vojenskou jednotku do výcvikové mise EU v Mali, a to až na 15 měsíců. Je v tom ale jeden pořádný háček…

Mezitím se totiž, podle slov náčelníka Generálního štábu Armády ČR, pana generála Pavla, situace změnila a naši vojáci do Mali již nepojedou dělat instruktory, ale budou tam mít na starost ochranu velitelství mise. V hlavním městě Bamaku tak budou naši vojáci střežit velení mise, ostrahu budovy a nejbližšího okolí, a když budou velitel a hlavní funkcionáři mise jezdit po Bamaku a do výcvikového kempu, budou je doprovázet. Takže z výcvikové mise se rázem stala mise bojová. Ale, jak řekl pan generál Pavel: „V Africe jsou největší zabijáci malárie, žlutá horečka, průjmová onemocněni…“

Nemohu proto pochopit, proč se ve stejné době, kdy jsou naši vojáci vysíláni do tak rizikové oblasti, jedná o zrušení „Centra biologické ochrany Těchonín.“ Pro informaci připomenu hlavní úkoly tohoto centra:

  • izolace nositelů nebezpečných nákaz a zabránění riziku šíření nákazy v ostatní populaci,
  • identifikace druhu nákazy, stanovení přesné diagnózy, navrhování a přijímání dalších následných opatření, zejména v oblasti prevence,
  • léčba zasažených osob,
  • biologický obranný výzkum.

Součástí Centra biologické ochrany (CBO) Těchonín je specializovaná infekční nemocnice pro izolaci a léčení osob se zvláště nebezpečnými a exotickými infekcemi na úrovni biologického zabezpečení BSL 3 a BSL 4 (Biosafety Level 3, 4) s laboratořemi pro diagnostiku vybraných biologických ohrožení. Poskytuje izolačně-karanténní kapacity pro vyšetření vojáků po jejich návratu z misí.

CBO slouží zároveň jako výukové, výcvikové a školicí středisko pro vojenské a civilní specialisty, jak z České republiky, tak v rámci NATO (Centre of Excellence). CBO je součástí Integrovaného záchranného systému České republiky a je zapojeno do spojeneckého systému biologické ochrany v rámci NATO.

Na misi EU v Mali se 220 mil. Kč našlo, najít 100 mil. Kč na provoz unikátního zařízení, i v rámci NATO, je problém. Je to jako by radní nějakého města rozhodli, „už dlouho u nás nehořelo, tak zrušíme hasičkou zbrojnici, a považte, ještě ušetříme”.

Prostě hlava, mi to nebere.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Nejsem Pan Kýval.

Ale na Váš článek, pane Novotný, souhlasně pokyvuji hlavou. A doplňuji, že celé to je celoevropský problém.   Těchonín (o kterém celou řadu let mnohé vím, zpočátku byla snaha jeho existenci utajit) je určitě drahý objekt. To ano.  Ale má CELOEVROPSKÝ VÝZNAM a je chybou české diplomacie, když jej do takovéto kategorie nastálo nezařadila.

Nepřál bych si, aby se někdy musel objekt Těchonín "ujmout své role v praxi". A jsem klidný, když takovýto objekt existuje. Už jsem to tady psal: protože Frantíci Mali "znají" již několik staletí, nemůže být pro jejich branné síly problém vyškolit ty "pravé malijské vojáky" vlastními kapacitami. Nemůže to být pro ně problém ani finanční ani jazykový ani organizační. Je to další eurosnaha snaha drbat se pravou rukou za levým uchem. My sem také nezveme francouzské specialisty, aby nám pomohli s technologii Prazdroje.