Jaromír Novotný: Pár slov k poslednímu vývoji v Sýrii

obrazek
12.7.2013 16:02
Sýrie - vzhledem k překotnému vývoji v Egyptě - poměrně nezaslouženě ustoupila ze zorného úhlu médií. Tamní situace se dále komplikuje. Ještě před rokem operovali islamisté v Sýrii téměř v ilegalitě. Dnes jsou mocnou a významnou silou na straně rebelů. Na některých místech ovládají celá města a obyvatelstvu neváhají vnucovat právo Šarija.

Islamisté se stali populárními, protože obyvatelstvo zažilo korupci a ozbrojené rozmíšky uvnitř tzv. Svobodné syrské armády (Free Syrian Army, FSA), největší skupiny tzv „umírněných“ rekrutujících se z dezertérů ze syrské armády. Dnes je tzv. revoluce sama zkorumpovaná a na územích ovládaných povstalci obyvatelstvo čelí svého druhu tyranii, zločinnosti, únosům, zkrátka ozbrojeným gangům sprostých zločinců.

Vedoucí představitel Free Syrian Army byl podle posledních zpráv na jednání v přístavu Latakia zabit soupeřící povstaleckou skupinou „the Islamic State of Iraq and the Levant“, která je navázána na Al-Kájdu. Jedná se o Kamal-a Hamami, známého taky jako Abu Basir al-Ladkani, který byl velitelem klíčové brigády Free Syrian Army. Je to jen další důkaz o eskalaci bojů uvnitř rebelů. Jedná se o střet mezi tzv. „umírněnými FSA“ a „radikálními islamisty“.

Jsme tak svědky vzniku další občanské války, tentokrát na straně rebelů, v již probíhající občanské válce v Sýrii. Podotýkám, že v dubnu tohoto roku vůdce Al-Kájdy, Egypťan Ayman al Zawahiri vyzval povstalce k boji za vznik Islámského státu v Sýrii.

Budou představitelé západoevropských zemí i nadále podporovat „demokratickou opozici“ v boji proti vládě syrského prezidenta Asada? Když ano, tak kterou stranu uvnitř opoziční občanské války?

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.
Klíčová slova: Sýrie, zahraniční politika

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Shodou okolností v těchto dnech běží na ČT2 dokumentární film "Sýrie a Jordánsko", který byl natočen v roce 2009. Velmi kvalitní výstavba, plno aut v ulicích. Pochopitelně si film nekladl za cíl proniknout do vnitřních vztahů. Ale rozhodně se divák nemůže zbavit dojmu, že v rámci muslimských států jde o špičku.

A tuhle pěknou zemi nyní ničí občanská válka. Opozice se rekrutuje z dalších islámských zemí, především těch bohatých na ropu. A naše novodobá Varšavská smlouva spolu se Strýčkem Samem to chtějí řešit tak, že těm povstalcům budou dodávat zbraně a munici.

Přitom ani netuší, komu ji dávají, protože ti povstalci jsou především nejednotní. I kdyby stávající režim padl, občanská válka bohužel neskončí. Je mi to líto. A nejvíc mě mrzí, že jsem jedním z občanů státu vojenského uskupení, které bude fungovat jako pověstný hrom v polici. Nebo slon v porcelánu. Stále více mám dojem, že jde o prostor, kam se přesunou americké "mírové sbory" po útěku z Afghánistánu. Domů jít nemohou, už si příliš vojáci zvykli na zcela jiné hodnoty.  Vedlejším plánovaným efektem je nepochybně vymístění jediné námořní základny Ruska ve Středozemním moři. Politika je velmi špinavá záležitost.