Jaromír Novotný: Začaly přípravy na zásah v Sýrii?

obrazek
15.12.2012 10:14
Ministr obrany USA Leon Panetta na letecké základně Incirlik v Turecku v minulých dnech oznámil, že USA poskytnou Turecku dvě baterie raketového systému Patriot včetně jeho obsluhy. Jedná se o cca 400 vojáků USA. Ve stejné době schválil rovněž německý parlament rozhodnutí vlády vyslat do Turecka dvě baterie raket systému Patriot, včetně obsluhy. Třetí dvojici baterií systému raket Patriot, včetně obsluhy vyšle do Turecka s největší pravděpodobností i Holandsko. Parlament bude toto rozhodnutí vlády projednávat v nejbližších dnech.

Šest baterií systému Patriot a více než 1000 příslušníků armád USA, SRN a Holandska budou pod přímým velením NATO. Všechna tato rozhodnutí jsou přijímána na základě souhlasu NATO, že poskytne tyto raketové systémy Turecku na ochranu před hrozbou případného syrského útoku.

Jen naprosto naivní pozorovatel může souhlasit s tímto zdůvodněním. V čím asi zájmu by bylo, aby začal ozbrojený konflikt mezi Sýrií a Tureckem? Nikdo asi nevěří, že je v zájmu syrské vlády, která čelí útoku islámských fundamentalistů, dostat se do války s Tureckem. Bylo by to jen a jen v zájmu těchto fundamentalistů. Po nedávném uznání islámských fundamentalistů za jediného představitele syrského lidu tak je to jen další krok podpory odpůrců syrského režimu.

Podle mého názoru je rozmístění systému Patriot podél turecko-syrské hranice krokem k vyhlášení „bezletové zóny“ nad Sýrií, aby tak bylo zabráněno leteckým útokům vládních sil na povstalce. Syrská vláda tak ztratí leteckou převahu nad povstalci a výsledkem bude kolaps režimu prezidenta Asada, zničení poslední větší křesťanské menšiny na Blízkém východě a vytvoření dalšího sunnitského islámského státu, kde základem práva bude právo šaria. Stejně, jak se tomu stalo s podporou západních demokracií v Libyi, Tunisku a Egyptě.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.