Jiří Paroubek: Krize politických elit prohlubuje problémy světové ekonomiky

obrazek
23.8.2011 10:38
Nebyl jsem asi sám, kdo přihlížel s otevřenými ústy v týdnech před uzavřením dohody o navýšení dluhového stropu konfrontaci mezi vládou USA vedenou demokratickým prezidentem a Kongresem USA, jehož Sněmovna reprezentantů je pod kontrolou republikánů. Nebyl to jistě americký prezident B. Obama, kdo měl zájem na extendování této konfrontace, ale chtě nechtě byl jednou stranou sporu.

Republikáni mohli zvolit ke konfrontaci s prezidentem desítky dalších politických témat, v nichž by se mohli vůči němu vymezit. A při obratně zvoleném postupu získat potřebné politické body. Volby prezidenta a Kongresu se blíží...... Ale vést před očima užaslého světa spor, který má potenciál rozkolísat světové finanční trhy a světové hospodářství, nebylo odpovědné. Ukázalo se během několika málo následujících dní, že oživení hospodářství zemí Západu, tedy Spojených států a Evropské unie, je opravdu křehké. Zdá se, že Čína, Rusko, Indie a Brazílie, nové regionální velmoci, si se svým hospodářstvím vědí lépe rady. A dosahují slušný hospodářský růst.

Ale zpátky ke Spojeným státům. Vláda G. Bushe se zhruba před deseti lety vydala cestou avanturismu nejen pokud jde o zahraniční politiku, ale zejména pokud jde o fiskální politiku země.

Bushova vláda tehdy opustila politiku přebytkových státních rozpočtů, ke kterým zemi dovedl demokratický prezident Clinton. A začala významnou část vládních výdajů USA financovat prodejem státních cenných papírů za peníze např. Čínské lidové republiky či od arabských šejchů.

Nyní republikáni dělají, jakoby s touto politikou fiskální neodpovědnosti neměli nikdy nic společného a byla vynálezem B. Obamy a jeho administrativy. Hospodářská krize předchozí problematickou hospodářskou politiku, resp. její důsledky jen zesílila.

Jednání amerických politických elit, které předcházelo uzavření dohody o navýšení dluhového stropu je jen těžko možné posuzovat jako odpovědné. Američané museli dokonce vyslechnout ponižující vyjádření ze strany svého největšího věřitele – Čínské lidové republiky. Její představitel vážně hovořil o potřebě ustavení výboru na dohled nad americkou měnou. Tedy o zřízení svého druhu kurately nad financemi USA.

A jak se chovají evropské politické elity? Elity tří největších zemí – Německa, Francie a V. Británie – nejsou zrovna v nejlepší kondici. Zdá se, že kancléřka A. Merkelová ztratila odvahu k řešením, která jsou přijímána německou veřejností kontroverzně. Její koaliční partner – FDP – je v existenční krizi. Obě vládní klerikální strany ztrácejí. Koaliční, pravostředová vláda nejvýznamnější země EU není schopna vysílat jasná politická poselství celé Evropě. Tak, jak tomu bylo v časech kancléřů Kohla a Schrödera a do jisté míry i v době velké koalice.

V podobné situaci jako Merkelová je i prezident Sarkozy. Prezidentské volby se blíží a zdá se, že i přes vyřazení nejvážnějšího soupeře Strausse-Kahna ze hry, Sarkozy tahá v souboji s francouzskou levicí za kratší konec provazu. Myslím, že ani Sarkozy není vahou své osobnosti pozitivní změnou, ve srovnání s jeho předchůdcem J. Chirakem.

Až v tomto týdnu, tedy s velkým časovým zpožděním možná jednoho roku, zazněla na setkání Sarkozy – Merkelová z Paříže slova naznačující, jak dostat eurozónu z problémů. Tou cestou je větší koordinace hospodářské politiky v rámci EU, jinak řečeno hlubší integrace zemí EU.

A dostáváme se k české politické elitě. Už vidím ODS, komunisty i další politiky, jak se předhánějí ve zpochybňování takového postupu. Ostatně ani od lídrů ČSSD jsem neslyšel v této vážné situaci pozitivní poselství vůči EU. Proč se pouštět do politické bitvy, kde to může bolet, že? Raději rezervovaně mlčet. Komická je v této souvislosti myšlenková impotence dvou dalších vládních stran. VV mají jiné starosti nežli evropské obzory a K. Schwarzenberga už zřejmě přepadá spánek i při otázce evropské integrace.

Zdá se, že politické elity zemí Západu, vč. České republiky jsou v současné situaci jakoby paralizovány a nevědí jak dál. A slabé vedení, nevýkonné elity jen mohou změnit latentní ekonomickou krizi v krizi skutečnou.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.
Klíčová slova: ekonomika

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paul

Pane Paroubek, v globálu souhlasím ale vaše snaha idealiozovat si stále Obamu je až dojemná. Nedivím se Vám, je to brilantní a vysoce sympatický herec, který nicméně prodává velmi mile lidem naprosto stejnou válku bídu, utrpení  a dluh jako Bush ale činí tak velmi srdečně a sympaticky. (apropós víte jak zní pozpátku Yes,we can? Thank you Satan :-)) Takový čert přestrojený za anděla .-).    Americký systém není jako ten náš, ten k tomu ale zatím prostřednictvím "oplodňování" ČSSD pravdoláskaři(=koalice s TOP-09) vesele směřuje. V USA už dosáhla "globalizace" takové úrovně, že je jedno jestli je u koryta Obama nebo Bush, jsou to nepodstatní lidé, najatí hollywoodští herci protože skutečně vládnou bankéři a zbrojní lobby. Je to jen Obama-Srp a Bush-Kladivo, loutky těch samých korporací. A to je problém Ameriky. Stejně jako komunisté říkali buď zvítězí strana nebo strana-srpakladivo, dávají američtí banksteři a zbrojní lobby "demokraticky" vybrat voliči že buď zvítězí srp nebo kladivo. Ale výsledek je v globálu stejný, pokračování státní lichvy,  zvyšování dluhu a nekonečné invazní koloniální války a zabíjení, bez kterých by se systém dávno zhroutil. A ještě jedna chybička, Čína NENÍ hlavním věřitelem USA jak to ráda šířila korporátní nadnárodní propaganda(vidíte, můžou za to ti zlí Číňani ne my, na to se každý malý rasista chytí). Pravda je daleko horší, Čína vlastní jen malou část dluhu a je pouze největším ZAHRANIČNÍM věřitelem. Skutečným největším věřitelem USA je jejich vlastní FED, tedy nikoliv jejich vlastní, americký,nikoliv státní ale soukromá korporace vlastněná několika rodinnými klany které ovládají peněžní "multilevel marketing" neboli letadlo. A majitelé? Ti o který si blahé paměti napsal někdejší prezident USA Andrew Johnson na svůj katafalk "ZABIL JSEM BANKU", poté co je vypráskal z USA, kam nedlouho po jeho smrti zase nalezli, a ještě mocnější, jako majitelé federální banky, stejně jako jsou majiteli Centrální banky EU ve Frankfurtu.Američané, ti odpojění od matrixu,  to vědí, Evropané to ze zákona vědět NESMÍ. A zmíněná Čína mimochodem prosperuje i proto, že Bank of China patří státu a neumožňuje lichvu a k tomu potřebnou korupci vlády soukromým osobám, která zákonitě vždy končí krachem. Proto také sice v Číně existuje korupce ve všech možných nižších sférách ale nikoliv v té nejvyšší, na úrovni vztahů vláda*"státní banka". A ta je právě smrtelná, neboť taková vláda za 30 stříbrných prodává svoji zemi. To už nemá nic společného s pravicí nebo levicí to je otázka života a smrti. PS:  Rozložení dluhu USA zde: http://www.brillig.com/debt_clock/faq.html

agnusgreg

Je možná poněkud sporné, zda ČR je zemí Západu. Otázkou je, proč jsou politické elity nevýkonné. Možnou odpovědí by bylo, že průnik mezi elitou politickou a intelektuální je minimální zvl. z toho důvodu, že kdokoli samostatně uvažující je filtrován stávající mafií v politických stranách.