Jiří Paroubek: Nechceme své miliardy a působíme tak jako národ oslů

obrazek
27.12.2011 17:43
Případ „ztracených“ a znovu nalezených miliard korun z privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) čím dál tím více uvrhává stín pochybností o skutečné odvaze a snaze Nečasovy vlády šetřit na těch správných místech. Celá kauza z nás navíc v očích zahraničního pozorovatele dělá národ oslů, který se nejprve nechá okrást, a když se lup najde, nemá o něj zájem, nebo se tak alespoň chová. Švýcarští zástupci se tak při jednání na českých úřadech oprávněně cítili jako Alenka v říši divů.

Podle informací z médií, ale i z prohlášení jednotlivých odpovědných politiků, byla Česká republika a její příslušné exekutivní orgány, včetně složek státního zastupitelství, nejpozději od dubna tohoto roku vyzývány orgány Švýcarské federace, aby zvážily, zda se připojí v adhezním řízení k nároku o náhradu škody ve výši 12 miliard Kč (reálně můžeme získat cca 3,4 miliardy), které byly v rámci trestního stíhání několika osob – státních občanů ČR – zajištěny na účtech švýcarských bank. Je zvláštní, že naši odpovědní politici a státní úředníci se touto věcí nezabývali.

Místo toho, když celá kauza vyplula na podzim letošního roku na povrch, se bránili, že švýcarská strana se na nás obrátila až v září, tudíž neměli čas. Měli bychom se proto ptát, komu takové výmluvy stojí za zostuzení celé země. Je to zkrátka takový český politický guláš.

Připomínám, že jsem v důsledku výše zmíněné kauzy již v listopadu podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby (v případě úmyslu) a maření úkolů úřední osoby z nedbalosti (v případě neúmyslného jednání).

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.
Klíčová slova: ekonomika, vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Chybí tady větší tlak supervizorů, to by asi měl být senát (slabota), opozice (slabota) a různé protikorupční iniciativy (ne však ta Babišova, spíš ta Krausova, z které čiší jakási naděje). Národ už do ulic nepůjde, hlídač demokracie Havel odešel, lepší časy už nikdy nebudou. Nikdo více razantnější, než je autor tohoto článku už u nás neexistuje. Jsme světu pro smích, máme vládu kašparů, kteří nemají nikde obdobu. Ještě že se toho nedožil Karel Kryl... tolik darebáků pohromadě a ještě k tomu ve vládních funkcí je pohroma pro tento stát.
Takže nezbývá než čekat a věřit, že to brzy někdo konečně roztočí - já bych vsadil na LVA... je sice ještě poměrně mladý, ale je vidět, že se už začal rozhlížet po kořistech.

pudlikmaxik

Je jistě chvályhodné podat trestní oznámení. Ale na koho ? Pokud bude nadále držena tato kolektivní nezodpovědnost vlády jako takové, stejně tak bankovní rady národní banky apod., můžeme podávat trestní oznámení jak na běžícím pásu - ale bez výsledku. Ale abych byl objektivní, nevztahuje se tento problém k dalším vládám v minulosti ? např. k roku 1999 a dále ?

A propos, jakpak dopadla akce socdem  vs. asociální zákony - bylo již vůbec něco podáno ? (nevím jestli se mluvilo o ústavním či nejvyšším soudu), nebo to byla tzv. "sachrovština" - dejte lidem chléb a hry, ono to nějak vymizí..........Pan Sacher promine.