Jiří Paroubek: Turecko si samo komplikuje vstup do EU

obrazek
10.6.2013 08:20
Jako předseda české vlády, poté lídr opoziční ČSSD a nyní jako předseda strany LEV 21 jsem vždy podporoval vstup Turecka do Evropské unie. Proto dnes nemohu nebýt hluboce znepokojen silovými zákroky turecké policie vůči protestujícím v Istanbulu, Ankaře a dalších tureckých městech. Odsouzeníhodný a politováníhodný je především fakt, že násilí tureckých úřadů již podle médií přispělo ke dvěma mrtvým.

Právo na pokojný protest je elementární součástí politického života a právního systému každé demokratické země, tím spíše pak země s ambicí na členství v EU. Brutální snahy turecké policie o potlačení demonstrací nutně vyvolaly násilí ze strany demonstrantů.

Poznal jsem premiéra Erdogana osobně při několika setkáních. Působil dojmem velmi seriózního a zodpovědného partnera s jasnou představou o evropské budoucnosti své země. Vyzývám jej proto k okamžitému ukončení policejní brutality proti demonstrantům, k vyšetření nepřiměřeného policejního postupu, zejména pak kroků, které vedly ke smrti dvou demonstrujících a k předání původců těchto neospravedlnitelných zásahů spravedlnosti.

Je v zájmu Turecka a jeho budoucnosti, aby zásadní otázky vývoje turecké společnosti byly řešeny dialogem, jednáním, politickými prostředky. Nerespektování této zásady ještě více ztíží začleňování Turecka do EU, dále posílí hlas odpůrců vstupu této velké islámské země, především v Německu a ve Francii, do rodiny evropských národů. Až přijde čas, budoucí vstup Turecka potvrdí, že EU není výlučným „křesťanským klubem“.

Očekávám současně, že instituce EU a některé její členské země se chytí za nos a učiní vše pro urychlené obnovení přístupových jednání EU s Tureckem. Jako vždy, o nějaké aktivitě české pravicové vlády v tomto smyslu, neřku-li spokojeně pospávajícího česko-rakouského ministra zahraničí, jsem dosud nic neslyšel. Neschopnost a intelektuální lenost, to jsou hlavní zdroje jeho činnosti.

Nepřísluší mi radit premiéru Erdoganovi, jakou má dělat zahraniční politiku. Nemohu se ale vyhnout zmínce o jeho aktivním podílu na syrské náboženské válce, o jeho jednostranné podpoře syrských „povstalců“, což znamená v převažující míře zahraničních teroristů. Stejně nelítostných a krvavých teroristů, jako jsou teroristé z kurdské PKK. Turecké oblasti na hranici se Sýrií se staly nástupištěm mezinárodního terorismu, vstupní branou původců mnohých masakrů na syrském území. Za to nese turecký premiér přímou osobní odpovědnost. 

Při veškeré mé dlouhodobé a trvající podpoře tureckého zájmu o členství v EU musím říci, že země s takovýmto přístupem ke svým sousedům, jako má Turecko k Sýrii od počátku tamějšího původně vnitřního konfliktu, bez zásadní změny v tomto směru do Evropské unie nepatří.

(text byl odmítnut v Lidových novinách)

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.
Klíčová slova: EU, Turecko, zahraniční politika

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.