Jiří Šlégr: Puls pro český sport

27.12.2010 11:33
Hokejový reprezentant, kterému se jako jednomu z mála hráčů na světě podařilo zvítězit jak na Mistrovství světa, tak na Olympijských hrách a získat i Stanleyův pohár a je tak členem prestižního Triple Gold Clubu. Dnes sedí jeden z našich nejlepších hokejových obránců v poslanecké lavici a chce pomáhat českému sportu. Přišel proto s novou iniciativou s názvem Puls, která má za cíl změnit další směřování a rozvoj českého sportu.

Můžete tedy, pane poslanče, přiblížit cíle této iniciativy?

Jiří Šlégr: Všichni jsme svědky toho, že český sport se v posledních letech ocitá v mezní situaci a jeho rozvoj dlouhodobě trpí nejen zoufalým nedostatkem peněz, ale také absencí koncepční veřejné podpory, smysluplných strategických plánů a ztráty zapojování nové generace. To se chce pokusit iniciativa, jejímiž členy jsou skutečné sportovní a morální osobnosti, změnit.

Je skutečně situace ve financování i dalším směřování českého sportu tak kritická?
 
Jiří Šlégr:
Je zřejmé, že další rezignace na aktivitu v této oblasti, na snahu o znovuzískání veřejného zájmu a financí může být pro český sport smrtící. Tato sportovní iniciativa má za cíl zanalyzovat současný stav a pokusit se navrhnout a prosadit taková řešení, jenž pomohou českému sportu.
 
Máte v této souvislosti nějakou podporu v Poslanecké sněmovně?
 
Jiří Šlégr: Při prosazování opatření pro zlepšení sportu chci také maximálně využít svůj poslanecký mandát a při formulování nutných legislativních změn postupně oslovuji kolegy poslance napříč politickým spektrem tak, aby naše návrhy měly šanci být přijaty a mohly tak reálně českému sportu pomoci.
 
Pevně věřím, že se nám spojením společných sil podaří dát českému sportu patřičný prostor pro jeho odpovědný rozvoj.
 
Kritizoval jste také vládní program podpory sportu. Je skutečně tak špatný?
 
Jiří Šlégr: Jako poslanci a mluvčímu pro sport stínové vlády za ČSSD, ale především jako bývalému profesionálnímu sportovci mi nejsou lhostejná žalostná vládní opatření v oblasti sportu. Premiér Petr Nečas přitom před volbami jasně avizoval, jak je pro vládu sportovní odvětví důležité.
 
Je všeobecně známo, že se dnes řadíme mezi státy, které v poměru k HDP dávají na sport nejméně peněz. To je pro rozvoj sportu a vůbec jeho udržení alespoň na současné úrovni velmi špatná cesta. Současný stav, kdy chybí odpovídající návrhy systémových řešení, sportovní oblast dlouhodobě devastuje. A to je pro národ, který sportem žije, velmi špatná zpráva.
Vyzval jsem tedy na sněmovní půdě vládu, aby se touto problematikou neprodleně zabývala, a společnými silami jsme hledali cestu, která rozvoj českého sportu postaví znovu na trať a jež mu zajistí dostatečné finanční prostředky pro jeho odpovídající rozvoj. 
 
Sociální demokracie bere sportovní oblast velmi vážně a má v plánu ji svými návrhy odpovědně rozvíjet. Například podpořit novelu loterijního zákona tak, aby určité množství peněz šlo striktně do sportu. Dále využít nabídky České televize, která nabízí prostředky z reklamy, jež do této doby šla na fond digitalizace a skončí zhruba v polovině roku 2012. Doslovně to znamená: vysílejme reklamu v České televizi, dejme jí rozumné procento, abychom z reklamy vygenerovali miliardu až miliardu a půl a rozdělme se. Třetinu kultura, třetinu sport a třetinu Česká televize na digitalizaci archivu. Myslím si, že najdeme spoustu dalších možností a nápadů, jak českému sportu pomoci. Možností, jak přinést finanční prostředky do sportu a nápadů na jeho posílení, je určitě celá řada.
macura
bývalý vedoucí PR a marketingu a tiskový mluvčí ČSSD
Klíčová slova: rozhovory, sport

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.