Lavrov zavítal do Vídně

27.8.2021 08:44
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zavítal v rámci cesty do Říma a Budapešti na dvoudenní návštěvu rakouské metropole. Zde jednal se spolkovým kancléřem Sebastianem Kurzem a s ministrem zahraničí Alexandrem Schallenbergem a setkal se s rakouskými podnikateli. Rakouská tisková agentura APA poznamenala, že „zatímco rakouský kancléř Kurz se fotografům prezentoval zdrženlivě a vážně, Lavrov, jinak známý také jako občasný kverulant, se od srdce smál“.

Jasné rozdíly, mezi ruským ministrem zahraničí a jeho rakouským protějškem Schallenbergem se projevily na následné tiskové konferenci. Okolí ruského ministra potěšilo zejména malé gesto, že nad spolkovým kancléřstvím byla speciálně vyvěšena ruská státní vlajka. Obsahově se setkání jinak velmi dobrých známých Kurze a Lavrova točilo zejména kolem otázek mezinárodní politiky. Mluvčí spolkového kancléřství agentuře řekl, že se jednalo o situaci v Afghánistánu, zejména s ohledem na možnou migrační vlnu. "Kancléř zopakoval, že uprchlická krize z roku 2015 se nesmí opakovat a také se zabýval situací s uprchlíky na bělorusko-litevské hranici, za kterou evropští politici obviňují režim Alexandra Lukašenka v Minsku.

Kromě otázek klimatické krize a uznání ruské vakcíny Sputnik V se na schůzce, která trvala asi dvě hodiny, projednávaly také dvoustranné hospodářské vztahy. Nad tématy, o kterých jednal Lavrov s ministrem zahraničí Schallenbergem se setkali se zástupci médií. Během oběda v uvolněné atmosféře ve vinárně pokračovaly rozhovory téměř další dvě hodiny, kde podle mluvčího rakouského ministerstva zahraničí se "shodli na tom, že dialog a diplomacie jsou dnes důležitější než kdy jindy". Oba zahraniční úřady následně zveřejnily fotografie svých ministrů na vídeňském Kahlenbergu, která působila, jak poznamenala APA, spíše jako turistická reklama. Následný rozhovor v rámci „Dialogu v Soči“ pozitivně ocenil rakouský spolu předseda řídícího výboru Christoph Leitl, předseda Evropské hospodářské komory.

Rakouské sdělovací prostředky poukazují, že se jednalo o Lavrovovu první bilaterální návštěvu Vídně od roku 2009 a načasování bylo poněkud delikátní. Schallenberg přijal Lavrova jen dva dny po jeho účasti na konferenci v Kyjevě, kde byla zahájena takzvaná Krymská platforma - nový formát mezinárodních rozhovorů, jehož existenci Moskva ostře kritizuje. Vysocí představitelé více než 40 států se těsně předtím sešli v Kyjevě, aby potvrdili svou politiku neuznání připojení poloostrova Krym k Ruské federaci před sedmi a půl lety. Schallenberg to ve svém projevu kritizoval jako "hrubé porušení mezinárodního práva". Lavrov ve Vídni označil Krymskou platformu za "umělou podívanou". Přímo se však nevyjádřil k otázce, jaké důsledky by nyní mělo Rakousko za svůj protiruský postoj očekávat.

K neshodám došlo i v dalších oblastech, například v souvislosti s vězněním kritika Kremlu Alexeje Navalného. Schallenberg opětně požadoval jeho "okamžité a bezpodmínečné" propuštění, zatímco Lavrov prohlásil, že Navalný byl odsouzen za hospodářské trestné činy a nikoliv pro své politické postoje.

Obě strany však zdůraznily společné základy vztahů a Schallenberg si pochvaloval spolupráci v oblastech jako je energetika a klimatická politika nebo jaderné rozhovory s Íránem: "I když nejsme vždy na stejné straně řeky, most mezi námi se nikdy nezhroutil ani nebyl stržen," uvedl k jednání s Lavrovem.

Pokud jde o Evropskou unii jehož je neutrální Rakousko členem, Lavrov zdůraznil, že Rusko je připraveno na pragmatický dialog s jejími členskými státy. Schallenberg se k tomu vyjádřil , že vztahy mezi Bruselem a Moskvou jsou v současné době na dně což je pro Rakousko obzvláště bolestivá, poznamenává vídeňský tisk.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

No vidíte Rakušáky...

Nám zřejmě bude stačit, když za nás jedná šéfik Senilátu  a ten kriitizuje Rusko z Kyjeva. Dóbro došli. Nedivte se, když do Karlových Varů Z NEZNÁMÝCH DŮVODŮ přijede desetina obvyklého počtu ruských turistů. A to v době, kdy korunovir bude už v pořádku. OBÁVÁM SE, ŽE UTRPÍ KORUNOVÝ VÍR. 

Že by ten propad vyřešili Amíci nebou Oukrajinci ? 

Dona

Frázu o Navaľnom opakujú západniari ako papagáje. Zaujímalo by ma, či je to dobrovoľná  diagnóza, alebo písomný Befehl.