Martin Engel pro Vaši věc: Miliardy ze zdravotnictví lákají (1)
Vaše věc: Vyjadřujete nespokojenost s plněním dohod, kterou s vámi podepsal ministr zdravotnictví Leoš Heger. Nebojíte se, že dopadnete jako na Slovensku a bude proti vám vyhlášeno nějaké zdravotnické stanné právo?
Martin Engel: Na Slovensku to asi nebylo úplně v duchu zákona. Bránit někomu v právu opustit zaměstnání, když to uzná za vhodné, je z našeho pohledu protiústavní. U nás se o tom mluvilo na začátku roku a slyšeli jsme názory respektovaných právníků, že na takovou situaci nelze aplikovat výjimečný stav. Toho se tedy nebojím.
Vaše věc: A co říkáte české internacionální pomoci Slovenku, když naše armáda vyjela obsadit uprázdněná místa v nemocnicích, pravda, v počtu menším než malém?
Martin Engel: O právním rámci tohoto kroku bych taky s úspěchem pochyboval. Bylo to prostě vyslání vojenského kontingentu, ať už se zdravotní náplní, nebo jinou, a to by mělo podléhat schválení parlamentu. Nestačí dohoda dvou ministrů a podobně. Nejsem právník, ale vidím i na dalších případech, že tahle vláda si s dodržováním práva příliš nehraje.
Vaše věc: Po internetu se šíří internetové vystoupení Václava Umlaufa na vědecké konferenci 3. lékařské fakulty UK v pražském Karolinu –přetiskli jsme je i my, - že to, co se odehrává na Slovensku, je předobrazem vývoje, který se prosadí i u nás. Myslíte si to také?
Martin Engel:Nemusel jsem čekat, až tohle řekne někdo na 3. lékařské fakultě. Ve všech svých vystoupeních jsem upozorňoval na to, že na Slovensku se nebojuje jen o Slovensko, ale v případě, že by se transformační proces, či přesněji loupež zdravotnických zařízení povedla, během jara příštího roku to tu máme taky. Proto jsme se sešli počátkem listopadu v maďarském Visegradu spolu s odborovými organizacemi Maďarska, Slovenska a Polska, abychom si ukázali, že minimálně v tomto regionu je situace velmi podobná. Na Slovensku to měl být průlom, byla by to první evropská země, kde by neexistovalo zdravotnictví jako veřejný sektor a všechny nemocnice by byly kompletně zprivatizovány.
Vaše věc: Co se vlastně na Slovensku odehrálo?
Martin Engel: Naše média neinformovala objektivně, co se tam děje a stále opakovala, že Slovákům jde jenom o peníze. Je to stejná zkušenost jako u nás. Měli jsme 13 důvodů k exodu, z nichž jenom jeden byl o penězích, ale v kampani, která byla namířena proti nám, se to taky scvrklo jen na to, že doktoři chtějí peníze.
Na Slovensku měli čtyři požadavky. Vedle platů to bylo také zreálnění plateb zdravotních pojišťoven za zdravotní výkony, dodržování zákoníku práce a pak samozřejmě zastavení transformace. Televize informovala tak, že lékaři ustoupili a vítězem je vláda, ale myslím, že pravý opak je pravdou. Vláda by splnila všechno, jen kdyby se mohlo privatizovat. Zákon o privatizaci už byl, jen měl odloženou platnost, a protesty lékařů dosáhly toho, že bude zrušen. Takový je aspoň závazek vlády.
Jde tedy o obrovské vítězství slovenských lékařů, protože se zastavuje celý transformační proces. Musíme si však uvědomit, že se zastavuje jen na určitý čas, protože nikde není psáno, jak se zachovají seskupení, která se ujmou vlády po předčasných volbách. Pokud to budou ta, která tam jsou teď, je velice pravděpodobné, že se budou ten zákon snažit oprášit. Je na lidech, koho si zvolí, ale záleží i na tom, zda bude volební kampaň pravdivá. Může se stát, že před volbami se nikdo nebude hlásit k tomu, že jeho prioritou je transformace zdravotnictví, ale po volbách to znovu nastolí. Chuť sáhnout si na další miliardy je v našem regionu tak silná…
Vaše věc: Co kdybychom se pokusili odhlédnout od ideologických, odborářských nebo politických hledisek a podívali se na to čistě z hlediska efektivnosti zdravotnických výdajů - skutečně ta transformace nic nezlepší?
Martin Engel:Představa, že pouze soukromé subjekty dokážou ve zdravotnictví efektivně hospodařit, je falešná. Prostě to není pravda. Mnohokrát jsme se o tom přesvědčili. Když se budeme držet jenom českých poměrů, podívejte se na Krajskou zdravotní, která udělala obrovský tunel v Karlových Varech, kde zůstala ztráta přes 100 milionů korun. Pak se dostali do Ústeckého kraje a vidíte, jak to tam vypadá dál. To je pro mne memento, že je to víc o lidech, než jaká je to forma. Rozhodně nemohu přijmout tezi, že nejhorší hospodář je stát.
Problém je ovšem v tom, když lidé, kteří měli v zastoupení státu hospodařit, to dovedou na hunt, a pak přijde nějaký soukromý subjekt, který to jako zachraňuje. To je očividný scénář, který tady bohužel funguje. Povídejte se, kolik fabrik bylo takhle privatizováno. Tohle zásadně odmítám.
Vaše věc: Je to jasná privatizační linka.
Martin Engel: Jistě. Napřed to za státní peníze dovybavit, potom to přivést ke strašné krátkodobé ztrátě - a nastoupí privatizace za cenu, která je zlomkem toho, co do toho stát za poslední dobu dal.
Vaše věc: Připomněl jste, že jste měli 12 požadavků, které se netýkaly platů. Které to byly?
Martin Engel: Byly tam i obecné požadavky, aby se nekradlo, výběrová řízení byla transparentní, za ceny, které jsou odpovídající a tak dále. Mě tehdy mrzelo, že společnost se nepřidala, neřekla, že tohle jsou věci, které stojí za to podpořit.
Vaše věc: Co z toho zbylo?
Martin Engel:Sám vidíte, že nespokojenost ve společnosti se dramaticky zvyšuje, byť je to zatím jen podle průzkumů. Není to znát na akcích, které se pořádají v ulicích. Stále se tam neobjevuje ta mlčící většina, která s tím nesouhlasí, ale zatím se nechce k něčemu připojit. Bohužel, český národ je takový, že když mu stokrát říkáte, že kamna jsou vařící, neuvěří, dokud se o ně nespálí. Až na lidi dopadnou všechna ta opatření, která se na ně chystají, například zvýšení DPH, až na ně dolehne, že se nedělají žádná protikrizová opatření, protože škrty to mohou udělat ještě horší, pak se asi ozvou.
Vaše věc: Vyšší DPH dopadne i na zdravotnictví.
Martin Engel: Ve zdravotnictví je to úplně nesmyslné, protože tam to jenom proteče. Nejsme koncový odběratel, nikdo nám nic nevrátí, peníze půjdou jenom pryč. Navíc zdravotnictví, na rozdíl od jiných oborů, to nemůže promítnout do ceny. Půjde to tedy jenom na jeho úkor, na úkor jeho služeb. Pan ministr neudělal nic pro to, aby se třeba vyjmuly léky a zdravotní materiál ze zvýšení DPH. To přece mohlo zůstat v té desetiprocentní dani. To bylo to nejjednodušší, co se mohlo udělat a lidem by to pomohlo.
(Pokračování ZDE.)
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 8676x přečteno
Komentáře
poslouchal někdo z vás včera večer Jílkovou "Máte slovo" ? Nemusí se to samozřejmě líbit, ale jediný schopný byl bývalý šéf VZP Němec, ten totiž umlátil Engla a spol. skutečnými argumenty a důkazy (výše platů, přesčasy, peníze na úkor jiných skupin občanů atd. atd.). Čím to je, že právě lékařské a policejní odbory nemusím ?
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Docela je mi líto, že jsem tenhle článek nějak přehlédl.
Moc rád bych tomu pánovi řekl, že ten jeho slogan: NÁŠ EXODUS - VÁŠ EXITUS
je největší hloupost a drzost, kterou jsem kdy slyšel. Mám pro to dostatek argumentů, ale nebudu házet perly těm exitářům. Tady se v plné míře projevilo, že ministr zdravotnictví nesmí (opakuji nesmí) být felčar, ale krizový manažer. Odborník od rengenu Heger si vzal plínky. Shodou okolností - tenhle křivozubej je taky od rentgenu. Proč nejde rentgenovat třeba do Bílého domu? Včera bylo pozdě. Amík nebo Čech, všichni máme stejnou kostru. Mohl být v balíku už dávno.
Měl jsem jednou možnost se s panem Hrabovským, autorem toho sloganu (nomen omen!) setkat ještě sociku na letišti v Domodědovu a pohostit ho vínem. Kopnul bych ho nyní a všechny exitáře tam, kde páteř ztrácí svůj slušný název.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nemáte zač pane Fialo :)
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Představa, že co je státní, musí být neefektivní je velmi zprofanovaná a kdyby to nebylo tak tragické ve svém důsledku, byla by i směšná.
Pokud si dovolíme tu rozkoš a zamyslíme se přímo hlavou, nelze se nedovtípit, že za správu cizího (státního) majetku odpovídají statutární orgány, které byly jmenovány konkrétními lidmi odpovědnými také za správu cizího (státního) majetku.
Pokud tedy je některý státní podnik nebo organizace v problémech, je třeba vyměnit její vedení tím, kdo je jmenoval. Pokud tak dotyčný neučiní, měl by být také odvolán.
V každém případě, špatná správa cizího majetku podléhá trestnímu postihu a postihu náhradou způsobené škody, jenže to by musela státní zastupitelství a policie konat, stejně jako by musely konat odpovědné orgány, které konkrétní lidi do statutárních orgánů jmenovaly ...
Ten, kdo se domnívá, že stát hospodaří špatně, by si měl uvědomit, že stát nehospodaří nikdy špatně, špatně hospodaří se státním majetkem konkrétní osoby a ty je třeba od správy státního majetku odstavit a dát jim zaslouženou odměnu.
Vždyť i v soukromém sektoru ne vždy majitel společnosti je zároveň statutárním orgánem - také si najímá správce (jednatele, ředitele), který je odpovědný nejen vlastníkovi společnosti, ale podléhá také trestnímu postihu a náhradě škody, pokud s tím cizím (soukromým) majetkem nakládá špatně.
Takže, přestaňme tolerovat idiotské výmluvy primitivů ve státních funkcích, kteří nás oblbují, bez ohledu na barvu jejich trika a požadujme tvrdě a nesmlouvavě jejich odpovědnost za správu státního majetku - pokud tak neučiníme, nedivme se, že se nám vysmívají do obličeje a mají nás za hlupáčky, které mohou, kdykoliv si zamanou oblbnout a okrást -(
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Tak zrovna Englem potažmo Volemanem, Kubkem apod. bych se nechlubil. Spíše se zeptejte Engla, Volemana a spol. na prolomení jistého zákona, kterým se bude ještě více a více privatizovat a hlavně kšeftovat se zdravím tak, že jednou budeme platit vše.....i když již platíme prostřednictvím našich odvodů na zdravotní pojištění. A 140 miliard, co jde do zdravotnictví, pardon do černé díry zvané zdravotnictví a vítězi stále jsou jen více než nadstandardně placení doktoři ale nic jiného, je neskutečný balík bez jakékoli konkrétní analýzy výdajů............Dovolím si použít Rathova slova, že před x-lety bylo neskutečné, že stávkovali milionáři lékárníci, nyní totéž v bílém dělají doktoři........
A navíc - ve společnosti jsou dvě hlavní skupiny nadlidí - policajti a doktoři......
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.