Martin Engel pro Vaši věc: Pojišťovna má být jen výběrčí (2)

obrazek
11.12.2011 16:45
Pokračujeme v rozhovoru s předsedou Lékařského odborového klubu – svazu českých lékařů Martinem Engelem. Teď probíráme podivný postup zdravotnické reformy, a co hrozí na konci tohoto procesu.

První část rozhovoru naleznete ZDE.

Vaše věc: Součástí únorové dohody lékařů s ministrem Hegerem bylo i to, že ministerstvo bude spolupracovat s Lékařským odborovým klubem a dalšími organizacemi lékařů při tvorbě právních předpisů a v boji proti korupci. Jak to dopadlo?

Martin Engel: U většiny důležitých zákonů proběhlo připomínkové řízení ještě před podpisem dohody, takže v březnu, kdy se situace ve zdravotnictví trochu znormalizovala, byly tyto zákony mezi první, druhým a třetím čtením. Přesto to bylo nesmírně chaotické.

Musíme se na to dívat ve dvou rovinách. V rovině věcné – jsou tam chyby, které mohou mít dopad na pacienty i zdravotníky. Třeba zákon o záchranné službě prodlužuje dojezdové doby z 15 na 20 minut. Může se to zdát malicherné, ale v akutní medicíně jde kolikrát o vteřiny. Jistě, v 1500 obcí České republiky se skutečně nedá reálně zajistit 15 minutová dojezdová doba, ale řešení není v tom, že se to zvedne všem.

Pokud jde o další zákony – to, že se pacientovi říká klient, není to hlavní, co pacient potřebuje. Stejně tak vymýšlení sankcí za nejrůznější administrativní pochybení není nástrojem, který to zdravotnictví někam posune. Potřeba změn byla v něčem docela jiném. Ptal jste se na protikorupční opatření. Pan ministr se cítil uražen, když v článku v lékařském časopise Tempus bylo napsáno, že těm se musí smát i malé děti.

Tak jako se nehledají zdroje tam, kde jsou, a dělají se škrty, tak ani v těch protikorupčních opatřeních se nejde po podstatě věci. Teď se dozvídáme, že existují i počítačové programy na zmanipulování výběrové losovačky, takže i tam už tečou miliardy. Je to vlastně systémově zabudované. Má to dopad i na kvalitu zakázek, protože nikdo neumí schovat 30 procent provizí. Pak se nedivme, že se někdo něco zvlní nebo spadne.

Vaše věc: Podle některých představ – a mluvil o tom i Václav Umlauf, jehož příspěvek jsme u nás přetiskli – hrozí vznik monopolního zdravotnického podniku, podobného, jaký má Penta na Slovensku. První kroky na této cestě prý představuje slučování zdravotních pojišťoven, kterých se účastní Chrenkův Agel. Klíčová by byla privatizace VZP.

Martin Engel: To je úplně nepřijatelné. Na Slovensku to bylo jedním z prvních kroků, které udělala vláda s ministrem zdravotnictví Zajacem, někdy do roku 2006. Teď na to doplácejí. Osobně chápu pojišťovnu nikoliv jako útvar, který má co mluvit do struktury služeb, do tvorby sítě zdravotních zařízení a podobných věcí, ale jako výběrčího peněz. Pošlu jim svou státní daň, oni zaplatí, co se udělá, a tím jejich role končí. Mají samozřejmě právo kontrolovat, aby se jim neúčtovalo něco, co uděláno nebylo, ale nejsou tu od toho, aby tvořili zisk nebo určovali, kolik lůžek bude v síti zrušeno.

Tady suplují něco, co jim ze zákona vůbec nenáleží, a navíc za to nenesou vůbec žádnou odpovědnost. To je další neuralgický bod našeho vyjednávání s panem ministrem, kdy vidím snahu stále posunovat roli pojišťoven. Smluvní vztahy mezi zdravotnickým zařízením a pojišťovnou jsou nerovnovážné. I velkým nemocnicím pojišťovna nastavuje nejrůznější limity - a teď si zkusme představit, v jakém postavení je vůči pojišťovně nějaký individuální ambulantní lékař. Kdyby se teď měly té pojišťovně v rámci nového zákona o zdravotních pojišťovnách dát ještě větší možnosti, tak ten systém prostě nemůže fungovat.

Vaše věc: Je to testováno osudem zdravotní pojišťovny Media, která ukončila činnost pro nedostatek pojištěnců a stát jí možná uhradí půlmiliardovou ztrátu. Pak by nenesla odpovědnost opravdu za nic.

Martin Engel:Všechno je privátní, skvělý, ale když pak teče do bot, státe, pomoz! Podívejte se na případ IZIP. Stálo to dvě miliardy, je to prázdná schránka, naprosto nefunkční, a výsledek je, že VZP se rozhodla získat v tom projektu majoritu, aby údajně mohla nevýhodné smlouvy rychleji ukončit. Jsou však analýzy, které upozorňují, že jakmile se stanete většinovým vlastníkem a zmaříte minoritnímu akcionáři jeho podnikání, zvlášť když je evidován někde ve Švýcarsku, můžeme v arbitrážích zaplatit ještě víc, než kolik nás takhle prázdná schránka stála. A pak vidíte, že správní radou neprojde rozhodnutí, že z toho musí být vyvozena osobní odpovědnost. Ale širší - nestačí se tvářit, že za všechno může jen ředitel Horák. To určitě nebylo jeho sólo.

Vaše věc: Jak si stojí LOK se svými požadavky vůči ministerstvu? Co bude s desetiprocentním zvýšením platu?

Martin Engel:Je smutné, že pan ministr po devíti měsících od podpisu dohody vykládá 10 procent jako 6,25, a ke všemu se ještě dozvídáme od ředitelů menších nemocnic, že nevytvořil prostor ani pro toto zvýšení platů. Minimálně nemocnice sdružené v Asociaci českých a moravských nemocnic mají jasné analýzy, že jejich zdroje jsou nedostatečné, na cokoliv. Z rozpočtu jim ubírá vyšší DPH, zvýšená inflace, a to se ještě nebavíme o mzdových nárocích. Úhradová vyhláška počítá s nárůstem zdrojů o tři procenta, ale tím absolutně nemůže jejich potřeby pokrýt. Je to přesně tak, jak jsme to nechtěli, aby se to řešilo v jednotlivých nemocnicích. Ten závazek nepřijaly jednotlivé nemocnice, ale přijala ho Česká republika prostřednictvím vlády. Přijde mi to skutečně nefér. Při všech jednáních také zdůrazňuji, že jsme chtěli plošné řešení, nikoliv tak, jak se to někde podaří, nebo nepodaří. Aby to nebylo na úkor péče, na úkor finanční situace nemocnic.

Vaše věc: Budou argumentovat tím, že je krize.

Martin Engel: Mohou argumentovat, čím chtějí. Před devíti měsíci jsme něco podepsali a v té době samozřejmě žádné změny DPH a tak dále kalkulovány nebyly. Nebo aspoň nebyly veřejně deklarovány. Uvědomte si, kolik smluv a mezinárodních smluv je podepsáno na léta, strany je berou jako závazné a nevymlouvají se na to, co se mezitím stalo. Když se podíváte, kam všude u nás tečou miliardy, tak tu krizi najednou nevidíte. Nemáte pocit, že se tím všichni řídí. Že se najednou přestalo krást a všichni se chovají, jak by měli. Pak by se člověk mohl cítit divně, že by něco chtěl. Nezlobte se, ale kdyby ani písemný závazek vlády České republiky po osmi měsících neplatil, to by vedlo k naprostému nihilismu.

(Poslední díl rozhovoru naleznete ZDE)

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pudlikmaxik

krátký komentář - bývalého šéfa VZP Němce na ně, jinak ta skupina nadlidí nedá pokoje. Vůbec jim nevadí, že v celé veřejné správě jdou peníze na mzdy dolů, jen felčaři nahoru........................je to nechutné.

antoninsebek

No, ten zubatý pán to nedořekl:

Pojištťovana by neměla být jen výběrčovna, ale dodavatel peněz podle rozpisu zubatých engelů. Jinak dojde k jejich exodu a k našemu exitu. Tuhle větu felčarům nikdy nezapomenu. 

rku

Osobně chápu pojišťovnu nikoliv jako útvar, který má co mluvit do struktury služeb, do tvorby sítě zdravotních zařízení a podobných věcí...  Kdo tedy má tyto věci určovat?