Německo si připomenulo stavbu Berlínské zdi
Vládní starosta Berlína Michael Müller připomněl mnoho obětí, které zemřely, byly zraněny nebo uvězněny při pokusu o útěk z NDR. Po projevech položili oba sociální demokraté věnce k památníku obětem zdi s prohlášením, že zavřená Braniborská brána se stala symbolem potlačení svobody, zeď pak neklamným znakem nespravedlivého státu.
Stavba Berlínské zdi zahájená 13. srpna 1961 zpečetila rozdělení Německa. 155 kilometrů dlouhá stavba obklopovala západní část Berlína po dobu 28 let. Podle vědeckých zjištění zemřelo jen v Berlíně v důsledku pohraničního režimu NDR nejméně 140 lidí. Celkem zemřelo na vnitřní německé hranici nejméně 260 lidí. V roce 1989 padla zeď a rozdělení Německa skončilo. Od pátku připomínají plakáty na více než 300 místech v Berlíně stavbu zdi před 60 lety a ukazují známé i méně známé historické motivy, které ilustrují význam stavby zdi v celé její tragičnosti.
Berlínský senátor pro kulturu za stranu Levice vysvětlil, že 13. srpen 1961 navždy změnil Berlín. Plakátová kampaň by podle něj měla připomínku tohoto bolestného historického data v tichosti přenést do města. Politik Levice Gregor Gysi v rozhlasové stanici Deutschlandfunk prohlásil, že stavba zdi jasně poškodila myšlenku socialismu a diktatura NDR se jí po postavení zdi už nikdy kriticky nezabývala.
Všechen německý tisk si připomíná toto neblahé výročí a přináší komentáře. "Jak si připomenout existenci této nejabsurdnější a nejsmutnější stavby v německých dějinách?" ptá se VOLKSSTIMME z Magdeburku. "Kdo jiný než současníci by ještě mohl pochopit, jak se může prosazovat státní doktrína, která je tak vzdálená realitě? Všichni v NDR věděli, že zeď neslouží jako 'antifašistická ochranná zeď', ale k zastavení masového exodu ze socialismu." Drážďanský deník SÄCHSISCHE ZEITUNG píše: "Režim NDR uzavřel své obyvatelstvo, aby zabránil tisícům lidí opustit zemi. Dnes by statisíce lidí z celého světa nejraději přijely do Německa a Evropa se uzavírá. O to skeptičtější bychom proto měli být, když se dnes opět až příliš často hovoří o rozdělení země nebo dokonce o zdi v myslích lidí, která byla zneužita až do krajnosti."
"V historicky jedinečné situaci roku 1989 se stát zhroutil jako domeček z karet," připomínají BADISCHEN NEUESTEN NACHRICHTEN z Karlsruhe. "Od té doby se Berlín semknul, jizvy po zdi v mnoha případech z panoramatu města zmizely. Ale vzpomínka musí zůstat, stejně jako připomínka. Zdi nejsou řešením. Režim, který musí věznit vlastní lidi a bránit jim v odchodu silou zbraní, ztratil legitimitu - a dlouhodobě nevydrží." Každý metr bývalé délky dělící linie by však měl být připomínkou 140 mrtvých a neúspěšných útěků, zmařených životních snů a rozvrácených rodin."
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 876x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.