Nyní je na tahu Zeman

obrazek
17.6.2013 14:48
Těžce zkompromitovaný premiér "vlády proti korupci" P. Nečas podá konečně demisi. Podle ústavy s ním padá i celá vláda. Za tři roky nedokázal pravicový kabinet řešit základní potřeby drtivé většiny občanů a kupil jednou obrovskou chybu za druhou - dvojí zvýšení DPH, schválení církevních ,,restitucí", zavedení druhého pilíře důchodové reformy, do níž se přihlásilo sotva 50 000 lidí (oproti propočtům vlády, která počítala v červnu 2013 se vstupem do systému okolo 500 000 lidí). Navíc vláda ostentativně při hlasování o klíčových zákonech této země ignorovala levicovou opozici. Otázkou je nyní, co bude dál. Do hry o další politický vývoj totiž určitě vstoupí prezident Zeman.

Trojkoaliční kabinet ,,drze" předpokládá, že dovládne až do řádných voleb, proponovaných na červen 2014. Již naznačil, že designovaným premiérem může být 1. místopředseda ODS a ministr průmyslu a obchodu M. Kuba, který s touto možností počítá téměř najisto počítá. Pravice však asi zapomněla, že 118 poslanců plédujících pro vládu je již nějakou dobu minulostí a pravicová většina se fakticky rozplynula při existenci ,,volných radikálů" v podobě mnoha nezařazených poslanců ve sněmovně. Situace tak nápadně připomíná skomírající Topolánkovu vládu z jara 2009.

Parlamentní rozložení politických sil se tak pronikavě změnilo v neprospěch pravice, to je nyní jasné. Proto by se měl prezident Zeman při jmenování nového premiéra tímto řídit. Podstatným zřetelem, k němuž musí Zeman přihlédnout, je fakt, že pravice, resp. ODS, jež si znovu nárokuje post předsedy vlády, parlamentní volby v roce 2010 nevyhrála. O 2% zvítězila ČSSD, vedená tehdejším předsedou J. Paroubkem. Podle demokratických zvyklostí by tak měl být pověřen sestavením nové vlády buď předseda ČSSD, nebo jiný člen jejího vedení. To už je na prezidentově uvážení. Doufám, že se prezident zachová v kritické chvíli státotvorně a nepřipustí nebezpečné roztahování pravice, která se v osobě odstoupivšího předsedy vlády a ODS a Nečase těžce zkompromitovala, a nemá tak morální nárok vést tuto zemi. Analogickou situaci můžeme vidět na Slovensku před konáním parlamentních voleb v roce 2012 po kauze ,,Gorila".

Pravicová vláda hlavně doufá v tuto chvíli v záchranu svých funkcí, proto dělá vše, aby mohla využívat požitky s nimi spojené ještě jeden rok. Hlas lidu neslyší ani slyšet nechce. Do hry vstupuje M. Zeman, který drží politické trumfy. Doufejme, že se zachová tak, aby to přineslo co největší užitek naší zemi, která byla po tři roky destruována sociálními experimenty z dílny pravice.
  


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.