O co MF Dnes v souvislosti s preferencemi NS-LEV 21 jde?

obrazek
26.1.2012 14:30
Redaktoři z deníku MF Dnes horlivě spekulují o volebních preferencích politické strany Národní socialisté – levice 21. století. Jejich úvaha o ztrátě preferencí je však spíše směšná. Pokud by si totiž redaktoři tohoto „seriózního“ deníku seriózně porovnali hypotetický zisk strany s minulým obdobím, zjistili by naopak, že hlasů přibývá. Je totiž třeba si uvědomit, že NS-LEV 21 začíná od nuly. Škoda, že podobně negativní článek nevyšel v MF Dnes před parlamentními volbami v roce 2010 na adresu Věcí veřejných, které měly v roce 2009 rovněž jedno procento. MF Dnes raději pozitivně psala o kalendáři této strany, kde byly její ženské představitelky vyfoceny v nedbalkách. Pokud by redaktoři MF Dnes měřili stejným metrem, možná by Věci veřejné dnes ve vládě neškodily…

Podle aktuálních zjištění z agentury STEM, která se výzkumům volebních preferencí dlouhodobě věnuje a přináší odhady volebních zisků, by v případě, že by se volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR konaly příští týden, pro tuto stranu spontánně (BEZ nabízené nápovědy v podobě seznamu stran) vyslovilo přibližně 1% z tisícovky dotázaných. Tento výsledek je samozřejmě zatížen statistickou chybou, a proto je z hlediska spolehlivosti velmi sporný. Výsledek průzkumu nelze proto brát jinak, než jako čistě indikativní, přesto však pro NS-LEV 21 povzbuzující.

Objevení prvních voličů v tisícihlavém vzorku reprezentující českou populaci naznačuje fakt, že NS-LEV 21, coby nově vzniklý politický subjekt na české scéně, začíná být českými voliči objevován. Toto zjištění je zvlášť povzbudivé, pokud vezmeme v potaz, že strana od svého ustavujícího sjezdu funguje pouhé dva měsíce a od počátku si jí média všímají zejména kvůli vykonstruovaným kauzám záměrně očerňujícím předsedu strany Jiřího Paroubka a jeho rodinu, pokračují tedy ve stejném trendu, jako v době, kdy byl Jiří Paroubek předseda ČSSD. O programových aktivitách samotné strany se navíc píše ve vesměs negativních a výsměšných konotacích. Podle zkušeností experta na výzkumy volebních preferencí z Centra pro výzkumy veřejného mínění Akademie věd Daniela Kunštáta se navíc u nově vzniklých stran zisk preferencí měřený výzkumem veřejného mínění může projevit až po určité době, zpravidla to podle jeho slov bývá čtvrt až půl roku.

Když se podíváme do minulosti na průzkum preferencí agentury CVVM z října 2009, zjistíme, že preference na úrovni jednoho procenta získaly v tomto období dnes koaliční Věci veřejné. Na rozdíl od nynější situace NS-LEV 21 však byly Věci veřejné již v tom čase na komunální úrovni v Praze zavedenou politickou stranou. Navíc s podporou SNK-ED a Alternativy, která sdružovala dalších sedm (!) subjektů, už v té době měly Věci veřejné dávno podanou kandidátku do předčasných zářiových voleb ve všech 14 volebních krajích a realizovali za tímto účelem předvolební kampaň. Půl roku nato svůj zisk zdesetinásobili a nyní nám – pro mnohé bohužel - vládnou. O tom, že by v roce 2009 v MF Dnes proti Věcem veřejným brojila podobným způsobem, jako proti NS-LEV 21 však nemůže být ani řeč...


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pudlikmaxik

zvláštní, ale já jsem snad něco takového napsal ? není to ale poprvé, co nerozumíte významu textu. 

 

rku

Pane Filipe,

tím chcete naznačit že Paroubek před  volbami  2010 někomu platil aby měl velké preference-a pak se předpovědi nevyplnily?

pudlikmaxik

chcete napsat preference ? zaplať........................každý ví či tuší, jak se to dělá.