Ondřej Kosina: Jsme povinni truchlit, jen když umírají Američané?

obrazek
18.4.2013 08:47
Souhlasím s tiskovým prohlášením LEV 21 a považuji za nutné útoky v Bostonu odsoudit. Na celé události je však zarážející nepřiměřená pozornost, jakou jí věnuje zpravodajství českých televizí. Když zemřou tři lidé v USA, ČT diváky unavuje non-stop live přenosy, ale když umírají lidé jinde na světě, odbyde se to krátkou agenturní zprávou. Jsou snad životy občanů USA cennější než životy příslušníků jiných národů?

Co v posledních týdnech předvádí Česká televize, hraničí s fanatismem. Několikatýdenní brainwashing s volbou papeže překonal všechny meze devótnosti vůči katolické církvi a působil poněkud úsměvně v zemi, kde se většina obyvatel hlásí k ateismu a o kléru nemá příliš dobré mínění.

Soustavné velebení a nekritický obdiv Margaret Thatcherové vypovídá mnohé o politických preferencích a domnělé nestrannosti tohoto „veřejnoprávního“ média. Přímý přenos z jejího pohřbu měl být pro levicové diváky vyvážen stejnou relací z pohřbu Huga Cháveze. To se však nestalo, přestože v moderní historii sehrál důležitou roli stejně jako britská expremiérka.

Útoky v Bostonu jsou dalším ukázkovým příkladem nevyváženosti zpravodajství ČT, kterou všichni občané sponzorují koncesionářskými poplatky. Neméně detailně a s nezbytnou dávkou emocí o situaci v Bostonu informovala i komerční Nova, pro kterou je obvykle zahraniční zpravodajství zcela okrajovou záležitostí.

Nechci tuto tragédii nijak bagatelizovat, ale kolik lidí denně umírá hlady nebo v důsledku teroristických útoků a válečných konfliktů, často způsobených „exportem demokracie“ v režii USA? Je jich mnohonásobně více, ale o tom se mlčí. Např. 7. dubna při náletu NATO v Afghánistánu zahynulo 12 civilistů (10 dětí a 2 ženy) bez větší mediální pozornosti. Dojímat se nad mrtvými afghánskými dětmi není potřeba. Jsou to přece „jen“ Afghánci. Američané kromě toho používají bezpilotní letouny v různých částech světa – nejčastěji právě v Afghánistánu, Pákistánu a Jemenu, kde již usmrtily stovky lidí. Proč nejsou tyto útoky na svrchovaném území nezávislého státu klasifikovány jako teroristické?

Ve stejný den, kdy se stala tragédie v Bostonu, zahynulo při pumových útocích v několika iráckých městech nejméně 55 lidí a bezmála 300 bylo zraněno. ČT tomu věnovala pouze bezvýznamnou noticku. Je třeba si uvědomit, že desítky tisíc civilních obětí teroristických útoků v Iráku od roku 2003 má na svědomí Bushova administrativa, která svým „bojem proti terorismu“ učinila z této země pokusnou laboratoř al-Káidy.

Kdo má útoky v Bostonu na svědomí? Spekuluje se o třech variantách. Podezříváni jsou islámští fundamentalisté, američtí pravicoví extremisté nebo mohlo jít o čin vyšinutého jednotlivce ve stylu norského Anderse Breivika. Různí experti se přiklání k islamistickému scénáři, protože útok má zřetelný rukopis al-Káidy. Nelze vyloučit ani možnost domácích extremistů, čemuž nasvědčuje datum události spojené s posledním dnem daňového přiznání i se Dnem patriotů připomínajícím bitvy, které zahájily Americkou revoluci. Tento svátek je slaven ve státech Massachusetts, Wisconsin a Maine třetí dubnové pondělí (bitvy u Lexingtonu a Concordu se odehrály 19. dubna 1775). Válečný veterán Timothy McVeigh provedl bombový útok v Oklahoma City v roce 1995 také v Den patriotů.

Média opomíjí čtvrtou variantu, k níž se hlásí nejen stoupenci konspiračních teorií, kteří tvrdí, že šlo o „false flag“ v režii FBI. Podle deníku The New York Times se většina nedávných teroristických akcí na území USA odehrála „za asistence FBI“. Pondělní bostonský masakr mohl být součástí takové operace za účelem vyvolání strachu a následně dalšího posílení policejního státu a omezení svobody amerických občanů pod záminkou hrozby terorismu.

Externí odkazy:

http://www.nytimes.com/2012/04/29/opinion/sunday/terrorist-plots-helped-along-by-the-fbi.html?pagewanted=all&_r=2&

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1997-urady-pred-bostonskymi-explozemi-ohlasovaly-cviceni


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Přiznám se, že nonstop reportáž z Bostonu překonala mé očekávání. Tedy tou nekonečnou délkou.

Trochu mi to připomnělo dojezdy Závodu míru, kdy TV redaktoři donekonečna slibovali, že "už už tady budou"      a cyklisté byli ještě 50 km před stadionem. Netuším, co by se stalo za problém, kdyby maximálně jednou za hodinu byl dvouminutový šot, který by sdělil, že se nic nového nestalo.

Všechno špatné je vždy pro něco dobré. Alespoň si prostí občané USA uvědomí, že cizelovat tzv. lidská práva do vysokého lesku v Rusku není tak lehké. Když tam mají nikoliv DVA Dagestánce, ale DVA MILIONY. Mezi takovýmto množstvím se už nějaký ten "radikál" najde.  K tomu Čečence, Kabardino-Balkarijce atd. atd.  

 

josefmikov
solis

Velmi výstižný komentář! ze jen souhlasit. Český mediální prostor je doslova zoufalý. Není divu - podívejme se na vlastnickou strukturu českého mediálního trhu. Veřejnoprávní media zde, tak jako mnoho dalších klíčových institucí, zcela selhávají!

heriot

Díky pane Kosino. Shrnul jste to opravdu perfektně.

Co se týká původce, jistě se nějaký najde, nicméně zatím jsem nepotkal nikoho, kdo by zapochyboval, že jde o další americký false flag...

ČSSD by se měla také už konečně pochlapit a jako nejsilněší levicová parlamentní  strana se skutečně zaměřit na fungování RRTV, která přihlíží zcela nečinně (nebo je i kryje) propagandistickým  exhibicím ČT.

 

prvnirytir

Jednoznačný souhlas. Jenže těmito nářky nic nedosáhneme. Kde je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Jak je možné, že Rada ÚSTR funguje a Radu, o které píši nechává úroveň zpravodajských relací na ČT zcela chladnou? Nejsou na místě interpelace poslanců? Podněty jdnotlivých občanů se ztrácejí, jak v černé díře.

stvan

Chválihodná reakce na nechválihodné chování naší veřejnoprávní TV.

antoninsebek

Já s Vámi naprosto souhlasím, pane Kosino. Naše drahá Veřejnoprávní nás v podstatě ve svém nonstop programu seznámila dopodrobna, jak takovou bombu vyrobit. Když si to i méně vzdělaný "bombař" spojí s tím, proč bouchla ta texaská fabrika na syntetická dusíkatá hnojiva, tak by brzy mohl nedejbože světový tisk psát zase i o nás.

Prostě kvantita je vždy tak trochu proti kvalitě. Až na Kavčích horách otevřou další kanály, tak jeden z nich bude nepochybně zapáchat naprosto stejně jako ty bulvární.

Naše Veřejnoprávní je všechno jiné než nestranná. Všimněte si, že když exprezident dnes navštívil Moskvu,  tak ČTV hlavně pátrá, zda se on v projevu veřejně zajímá o lidská práva v Rusku... (To by pak nenapravil ani nositel nejvyššího sovětského vyznamenání, pan velvyslanec Remek) 

Když už jsme u těch lidských tragedií: v Tibetu se za necelý rok upálilo asi 120 mnichů. Nikde už se o tom nepíše. Nepochybně se Velká Říše Středu stala rájem nezávislých občanských aktivit a lidských práv vůbec. Já si osobně tipuji, že se USA bojí zelené čínské revoluce...

Was ist das? No prostě by mohla nastat situace, že by nějaký nový Velký čínský Kormidelník dal pokyn, na hodně velkou flotilu lodi by se naložily ony ZELENÉ americké papírky a dovezly se zpět Strýčkovi Samovi. Zřejmě v těch úvěrových podmínkách je zvýhodněno "držhubné".