Ondřej Kosina: Novinky z Venezuely
Nové domy pro tisíce rodin
Pravice obecně tuto politiku označuje jako „populismus“ a „projídání budoucnosti“. Ve skutečnosti jí vadí, že už to nejsou pijavice z nadnárodních ropných společností, ale obyčejní lidé, kteří nejvíce profitují z přírodního bohatství země. Před nástupem Huga Cháveze k moci veškeré zisky z ropy plynuly za hranice země a mnozí Venezuelané žili v hluboké bídě. Zesnulý prezident zahájil radikální systémovou změnu a politiku socialismu 21. století sleduje i jeho pokračovatel. V průběhu dubna obdržely tisíce venezuelských rodin klíče od svých nových domovů, které pro ně nechala postavit vláda v rámci ubytovacího sociálního programu. Ve státu Vargas je již dokončeno 1666 domů, 612 je ve výstavbě a podle plánu se mají další dva tisíce ještě letos vybudovat. Za poslední dva roky bylo celkem postaveno 370 495 domů napříč celou zemí. Ubytovací sociální program – stejně jako řadu dalších tzv. misí – vytvořil prezident Hugo Chávez za účelem vyřešení nedostatku bytů.
Progresivní sociální zákonodárství
Minulý týden vstoupila v platnost nová pracovní legislativa garantující kratší pracovní dobu, delší mateřskou dovolenou a důchody pro všechny občany. Pracovní týden se zkrátil ze 44 na 40 hodin, zakazuje se „neférový způsob“ propouštění, je zaručeno právo na práci ženám i zdravotně postiženým. Venezuela má nyní třetí nejdelší mateřskou dovolenou na světě (šest týdnů před a dvacet týdnů po narození dítěte). Otcové mají nárok na dva týdny „otcovské dovolené“. Stejné podmínky platí pro rodiče, kteří si adoptují dítě do tří let věku. Všichni pracující získávají nárok na starobní důchod – včetně žen v domácnosti resp. matek na plný úvazek a OSVČ. Během následujících šesti týdnů budou vládní inspektoři kontrolovat podniky, aby si ověřili, jestli zaměstnavatelé nová nařízení dodržují. Pracovní legislativa známá pod zkratkou Lottt je výsledkem téměř deseti let diskusí v parlamentu i v rámci dělnického hnutí. Venezuelská vláda ji charakterizuje jako „nejpokrokovější pracovní zákony na světě“ a důležitý mezník tranzice od kapitalismu k socialismu.
Konzistence zahraniční politiky
Nový venezuelský prezident navazuje na odkaz Huga Cháveze nejen v domácí ale i v zahraniční politice. Nicolás Maduro ostře odsoudil nedávný izraelský raketový útok na předměstí Damašku, který označil za jasný válečný akt a hrubé porušení mezinárodních dohod: „Tyto akty agrese dokazují přímé zapojení Izraele do syrského konfliktu a jeho spojení s ozbrojenými skupinami, které každým dnem ničí mír a bezpečí syrského lidu“. Maduro se zároveň důrazně ohradil proti nařčení ředitele Židovského latinskoamerického kongresu Claudia Epelmana, který na konferenci v Budapešti prohlásil, že „intenzivní styky Íránu se zeměmi Latinské Ameriky – obzvláště s Venezuelou – vedou k vzestupu antisemitismu v regionu“. Uvedl, že íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád volal po zničení Izraele a popíral holocaust. Nicméně je třeba připomenout, že i přes přátelský vztah obou prezidentů Chávez nesdílel Ahmadínežádovy ideje jako je např. upírání Izraeli práva na existenci. Maduro odmítl kampaň proti své zemi a řekl, že nesouhlas s izraelskou zahraniční politikou nelze interpretovat jako antisemitismus. Dále připomněl holocaust domorodých indiánů, kterých na americkém kontinentu od roku 1492 a v éře kolonizace zahynuly desítky milionů.
Stabilizace vnitropolitické situace
Povolební emoce ve Venezuele již opadají a vnitropolitická situace se pozvolna stabilizuje. Po rvačce mezi vládními a opozičními poslanci na půdě Národního shromáždění uzavřely obě znesvářené strany dohodu, ačkoliv pravice podala další stížnost k Nejvyššímu soudu ve věci výsledků voleb a nadále se neúčastní volebního auditu, který sama požadovala. Na počátku května uzavřeli socialisté s opozicí dohodu, ve které odmítli násilí, uznali demokratické instituce země a odsouhlasili pokračování vyšetřování povolebních násilností, během nichž 9 lidí zemřelo a 78 utrpělo zranění. Potřebu dialogu uznal i opoziční poslanec Julio Borges, vnímaný jako hlavní představitel strategie bojkotu volebních výsledků a dalších státních institucí.
Zdroj: www.venezuelanalysis.com
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2718x přečteno
Komentáře
a. dugin
How do you see Latin America after Chavez?
Dugin: Hugo Chavez was a kind of symbol. He has completed his mission. And he did that well. I think the ideas of the self-centered and anti-US trend will continue to develop in South America promoted by other leaders. Chavez was so important precisely because he represented on the high level what the absolute majority of Latin Americans think and so managed to immortalize himself. Great politician. He is going to survive his own death. I am sure.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
iransky president ovsem nic takoveho nerekl. nepresny preklad, mozna umyslne nepresny,vytrzeny ze souvislosti, se stal propagandistickym hite
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Verejná debata na téma „Latinská Amerika po smrti Huga Cháveze
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.