Ondřej Kosina: Summit Mercosur ve stínu aféry s Moralesovým letadlem

Lídři Brazílie, Argentiny, Uruguaye a Venezuely vyjádřili solidaritu s Bolívií a oznámili odvolání velvyslanců z Francie, Itálie, Španělska a Porugalska, které zablokovaly svůj vzdušný prostor letadlu s bolívijským prezidentem Evem Moralesem a donutily jej při návratu z Ruska k nouzovému přistání v Rakousku. Americký velvyslanec ve Vídni totiž dezinformoval evropské vlády, že se na palubě nachází whistleblower Edward Snowden (jehož mimochodem člen Švédské královské akademie věd navrhl na udělení Nobelovy ceny míru). Představitelé Mercosur tento incident klasifikovali jako bezostyšné porušení mezinárodního práva: „Závažný incident, naznačující neokoloniální způsob uvažování, znamená nepřátelský akt porušující lidská práva, bránící svobodě pohybu a znevažující imunitu náležející hlavě státu“. Uruguayský ministr zahraničních věcí Luis Almagro, ve shodě se svými protějšky ze zemí Mercosur, považuje vysvětlení od zainteresovaných evropských vlád za nedostačující.
Mercosur rovněž vydal stanovisko odsuzující špehovací praktiky USA v Latinské Americe a vyjádřil solidaritu s vládami Bolívie, Venezuely a Nikaraguy, které nabídly Snowdenovi azyl. Podle brazilských novin „O Globo“ z dokumentů odhalených Snowdenem vyplývá, že americká NSA monitorovala internetovou komunikaci na kontinentu se zvláštním zaměřením na Venezuelu, Kolumbii, Mexiko a Brazílii. Podle argentinské prezidentky Fernández-Kirchnerové představuje jednání Washingtonu s Latinskou Amerikou „novou formu kolonialismu“.
Prezident Nicolás Maduro zdůraznil, že během venezuelského předsednictví bude usilovat o konsolidaci, posílení a rozšíření Mercosuru o další státy a zasadí se o jeho integraci s ostatními regionálními obchodními organizacemi jako je Bolívarovská aliance lidu naší Ameriky (ALBA), Karibské společenství (Caricom) a Petrocaribe (organizace založená v červnu 2005 za účelem vývozu venezuelské ropy do karibských států za zvýhodněnou cenu).
Dalším bodem agendy summitu v Montevideu byla paraguayská otázka. Asunciónu bylo pozastaveno členství v organizaci loni v červnu na protest proti impeachmentu levicového prezidenta Fernanda Luga, kterého Kongres za podivných okolností zbavil moci. Členské státy Mercosur rozhodly obnovit členství Paraguaye 15. srpna, v den inaugurace nového, legálně zvoleného prezidenta Horacia Cartese. Nicméně, pravicová paraguayská vláda již dříve avizovala, že se nebude účastnit zasedání Mercosur pod venezuelským předsednictvím a ministr zahraničních věcí José Felix Fernández zkritizoval roli Caracasu. V závěru summitu podepsaly Guyana a Surinam asociační dohody o přidruženém členství v Mercosur a prezident Maduro podpořil vstup Ekvádoru a Bolívie.
Zdroj: www.venezuelanalysis.com
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 3035x přečteno
Komentáře
As Colombia jails army general, NGOs combating land grabs should take note | Jonathan Glennie | Global development | guardian.co.uk
Justice delayed is justice denied, but it's better than nothing. General Rito Alejo del Río, a major figure within Colombia, but little-known outside the country, was sentenced last week to 25 years in prisonfor his part in the murder 15 years ago of Marino Lopez, a community leader in Urabá, near the northern border with Panama. Although Del Río didn't actually know anything about this particular murder, which was carried out by paramilitary groups in the area, it was his deliberate failure to intervene that led the judge to condemn him.
The military and paramilitary "pacification" of Urabá in the name of defeating a leftwing guerrilla insurgency is one of Colombia's most emblematic mega land grabs. Communities forced to flee from the violence returned years later to find their farms grown over with palm oil (a growing Colombian industry in response to worldwide demand for biofuels) and bananas (a traditional export). The paramilitaries had sold land to businesspeople. Defeating the guerrillas was a secondary objective – this was really about making money.
What the Empire Didn’t Hear: US Spying and Resistance in Latin America
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.