Ozbrojení povstalci zjevně Trumpa naštvali
A do toho, naprosto nečekaně mu do jeho úsilí hodili vidle svým úspěšným převratem ozbrojení povstalci v Sýrii, kteří přeorali padesátiletou historii panství Asadovy dynastie a zcela strhli na sebe pozornost. Trump je viditelně zjevně nevrlý a okamžitě se ozval, že Sýrie není pro USA přátelská země, o kterou by se měly USA zajímat a současně se snažil Putina i Zelenského k příměří pohonit…
Ale nějak se to zaseklo…
Zelenskyj, který se původně naivně domníval, že Trump stojí na jeho straně a půjde na jeho bludné koncepce, obrátil ihned dokonce až o 180 stupňů a odmítl veřejně okamžité příměří, které Trump požaduje. A znovu trval na přijetí do NATO, nebo alespoň pozvánku k jeho přijetí.
Už v základu je tento požadavek Zelenského zrovna u Donalda Trumpa, který je ve vztahu k euroatlantické vojenské vazbě dlouhodobě krajně odtaživý, nereálný. Trump svého času označil NATO jako relikt studené války a i nyní neváhá veřejně přemítat, zda z NATO vystoupit či nevystoupit, byť to spíše takticky halí do otázky finančního přispívání jednotlivých členských států. Ve skutečnosti je o něm známo i z minulých kampaní, že i když miluje finanční nátlak na jednotlivé státy, na druhé straně až životně nenávidí krvavé války. Konečně i nyní hovoří o potřebě ihned zastavit masakry lidí na bojišti
To ovšem Zelenského vlastně přes tvrzení opaku nezajímá. Po setkání s Trumpem v Paříži otočil, prohlásil, že vlastně je prezidentem stále Biden a nemá smysl se s Trumpem bavit a trvá na pozvánce do NATO, případně rozmístění vojsk NATO jako mírových jednotek na ukrajinském území, coby bezpečnostních záruk. Znovu zopakoval své téze o potřebě dalších dodávek systémů s dlouhým dosahem ATACMS, Taurus, Storm Shadow...
Analytici nezávislého ukrajinského portálu Strana U.a se domnívají , že na schůzce v Paříži Zelenskij ve skutečnosti Donaldu Trumpovi navrhl, aby válku nezmrazil, ale naopak zvýšil pomoc Ukrajině, oficiálně ji pozval do NATO a nezastavil palbu, dokud nebudou poskytnuty bezpečnostní záruky.
Je příznačné, že poté, co se Trump vrátil do Spojených států, učinil několik protichůdných kroků najednou. Řekl, že je nutné zastavit palbu a zahájit jednání co nejdříve, a také skutečně slíbil, že okamžitě po inauguraci přeruší pomoc Kyjevu. A tečka.
Tím se vracím k úvodu svého zamyšlení: Převrat v Sýrii, navíc západními protiruskými politickými i mediálními silami tak oslavovaný zcela odpoutal myšlení světové veřejnosti od války Rusko-Západ a doslova přišpendlil k dění v Sýrii. Divit se tomu nelze. Jde v podstatě o nejvýznamnější geopolitickou událost za posledních 50 let a tlak Trumpa soustředit se na okamžité vyřešení příměří Rusko-Ukrajina se chtě nechtě dostal do pozadí.
A tak Trump může hovořit, jak chce, že Sýrie není problémem USA a pokoušet se zaostřit pozornost na ukončení ukrajinského konfliktu, ale ve skutečnosti i USA budou do problému zataženy ( konečně mají tam i své vojáky)
Podle doložených zpráv z Ruska přechod moci v Sýrii budí dojem pečlivě připraveného scénáře…
Rusko obdrželo záruky od vůdců ozbrojené syrské opozice ohledně bezpečnosti ruských vojenských základen a diplomatických institucí v Sýrii.
Podle těchže zdrojů, zároveň zástupce syrské opozice Anas al-Abda, člen Syrské národní rady se sídlem v Istanbulu, v rozhovoru pro RT poznamenal , že pro nové syrské úřady je nesmírně důležité udržovat dobré vztahy s Ruskem. Také zdůraznil, že Rusko je „velmi důležitým hráčem ve světě“ a spolupráce s ním pomůže Sýrii vyrovnat se s řadou výzev.
Rusko zdá se vytěžilo z převratu proti Bašáru Asadovi, který i podle ruských médiích ztratil podporu i těch vrstev obyvatelstva, které ho dlouhodobě podporovali a je oproti Západu opět o několik kroků vepředu. Putinovi se vyplatila i dlouholetá spolupráce s prezidentem Erdoganem, který může mít u nové politicky, nábožensky a zřejmě i etnicky spřízněné vládní garnitury silné slovo a který jen tak mimochodem před dvěma dny prohlásil, že on a Putin jsou dvě nejvýznamnější osobnosti světa.
Donald Trump si bude muset zvyknout, že ne všechno, co si zamane, dopadne přesně tak, jak si přeje a bude se muset poučit a zcela jistě navázat kontakt s novou politickou mocí v Sýrii. Rozumná spolupráce USA-Rusko-Turecko v Sýrii by mohla být dobrou zprávou.
A to je i dobrá zpráva k rozumně uspořádanému novému světovému pořádku, který se musí zbavit nenávistného blokového rozdělení světa prosazovanou Bidenovou administrativou i Evropskou unií.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 3027x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.