Předražené ceny mobilních operátorů jsou neudržitelné a špatně regulované vládou ČR

obrazek
7.3.2012 17:40
Za předražené služby mobilních operátorů nese odpovědnost vláda ČR. Státní regulátor, Český telekomunikační úřad (ČTÚ) neplní svou klíčovou úlohu při ochraně spotřebitele a umožňuje nepřiměřený zisk oligopolním mobilním operátorům. Česká republika vytvořila oligopolní trh českých mobilních operátorů, kdy vydala pouze malé množství licencí s tím, že regulátor má v tomto prostředí plnit funkci někoho, kdo koriguje oligopolní prostředí tak, aby existovala konkurence, byla zajištěna vysoká kvalita služeb a oligopoly dosahovaly přiměřeného zisku. To se však v ČR neděje a existuje celá řada naprosto evidentních důkazů, které jsou jistě každému uľivateli telekomunikačních služeb jasné.

V ČR se počet používaných SIM karet za posledních deset let více než zdvojnásobil. Máme tady téměř stoprocentní pokrytí uživatelů s více než 14 miliony SIM karet. Proč tedy nemáme také 100% pokrytí území ČR? Vždyť územní pokrytí ČR se podobá spíše nějaké zaostalejší východoevropské zemi, než zemi v srdci EU.

Pokud se podíváme na přiměřenost zisku mobilních operátorů, nezbývá, než se zhrozit. Marže mobilních operátorů se pohybují okolo 50% a jejich zisky dosahují 16-17% návratnosti kapitálu, což by odpovídalo spíše rozvojové zemi někde v Africe, nežli kredibilní zemi, která je členem OECD a EU.

Pokud porovnáme ČR se zeměmi OECD, zjistíme, že naše mobilní telefonování je suverénně nejdražší. Mobilní operátoři pochopitelně maximalizují své zisky, což je pro privátní společnosti normální chování. Nemůžeme vyčítat mobilním operátorům snahu maximalizovat zisky. Můžeme a musíme ale kritizovat, jestliže jejich služby jsou v dané kvalitě předražené a můžeme a musíme kritizovat vládu ČR za to, že nadměrné zisky, které někteří lidé nazývají i „zlodějinou“, umožňuje. ČTÚ je přímo podřízený Vládě ČR, má oporu v zákoně proto, aby trh s komunikacemi reguloval a v každém případě má mandát pro to, aby zajistil konkurenční prostředí na snížení ziskových marží mobilních operátorů na úroveň běžnou v obdobných zemích OECD.

Proto požadujeme, aby vláda zajistila to, že ČTÚ začne konat a plnit svoje funkce ve smyslu zákona 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a nápravu tohoto stavu.

Jak se naši operátoři chovají v zahraničí?

Společnost Vodafone nabízí na Kypru zákazníkům podobnou možnost navolit si svůj tarif, jako to činí Vodafone v ČR. Jen čísla se liší. Kupříkladu 100 minut volání na Kypru vyjde na 188 Kč, v ČR ale na 500 Kč! U 200 minut za volání na Kypru bychom zaplatili 300 Kč, u nás však 800 Kč. Podobné je to i u 400 minutového tarifu: na Kypru za 525 Kč, u nás za 1.000 Kč! Dokonce i kyperská předplacená karta je levnější. Minuta do vlastní sítě stojí 1,92 Kč, minuta do ostatních sítí 2,10 Kč, SMS 0,50 Kč. Porovnejme opět s ČR, kdy jsou ceny následující: 3 Kč resp. 7,20 Kč a SMS za „lidových“ 2,40 Kč.

Abychom byli spravedliví, u zbylých dvou mobilních operátorů je situace naprosto obdobná.

Například společnost O2 podle výroční zprávy k 31. 12. 2010 vykázala hospodářský výsledek (OIBDA) ve výši 27,4 mld. Kč při tržbách 55,7 mld. Kč. To ukazuje, že marže O2 dosáhla 49%, což je marže, která je jako do nebe volající prohřešek proto uživatelům telekomunikačních služeb. Takto vysoké ziskové marže by žádný soudný regulátor oligopolního trhu dopustit neměl. Návratnost kapitálu O2 dosáhla v roce 2010 téměř 17%, což je návratnost kapitálu, která by více slušela vysoce rizikové rozvojové zemi v Africe, nežli oligopolnímu saturovanému trhu v ČR.

Čistá marže O2 v roce 2010 byla 28%, hrubá marže dokonce 49%! Čistá marže společnosti T-Mobile byla ve stejném období 36% (viz výroční zprávy jednotlivých společností za rok 2010).

filip-drapak
Ekonom, od roku 2007 pracuje ve Světové bance ve Washingtonu, USA. Před působením ve Světové bance pracoval v manažerských pozicích v Societe Generale, PricewaterhouseCoopers, Fondu národního majetku a PPP Centru. Je rovněž stínový ministrem financí LEV 21.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pudlikmaxik

hm, jediné zajímavé na tom je, že ač o tom věděly a vědí všechny vlády, tak se nic neděje. VŮBEC NESOUHLASÍM S TEZÍ A LA KLAUS, ŽE TRH VŠE VYŘEŠÍ. Ano trh vyřeší jen to, že zbohatlíci se mají ještě lépe na úkor 95% obyvatelstva. To tzv. PLÁNOVITÉ ŘÍZENÍ NÁRODNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ mělo hodně co do sebe...... Navíc jsou to vše zahraniční majitelé a udělat si obrázek o nich stačilo, když někdy před 2-3 lety Vodafone "ODKLONIL" domů do Velké Británie 18 miliard korun - aneb jak vysávat kolonie.......