Přemysl Votava: Kosovo je Srbsko

obrazek
16.2.2013 12:14
Před pěti lety v únoru 2008 došlo v rozporu s mezinárodním právem k jednostrannému vyhlášení samostatnosti Kosova. Vyhlášení samostatnosti Kosova bylo porušením rezoluce 1244 Rady bezpečnosti OSN z roku 1999. Stalo se tak proti vůli srbského státu. Desetitisíce Srbů muselo následně opustit své domovy. Kosovo bylo v minulosti vždy součástí Srbska. Dnes, tak jako před pěti lety, národní socialisté stojí za srbským národem v jeho boji za celistvost své země. Spojuje nás nejen historie.

Nezapomínáme ! Protestujeme !

Jako občané České republiky, která si letos připomene 75. výročí tragické Mnichovské dohody, se musíme i dnes stydět za tehdejší postoj české vlády k bratrskému srbskému národu. Česká vláda před pěti lety svým vstřícným přístupem k samostatnosti Kosova nerespektovala, jak historické souvislosti v této oblasti Balkánu, tak i národní zájmy České republiky. Vláda svým postojem, který kopíroval rozhodnutí USA a některých států EU zapříčinil, že Česká republika se dostala do vazalské úlohy.

Připomínáme, že k otázce uznání Kosova před pěti lety prohlásil ministr zahraničí ČR pan Schwarzenberg „že jako právník ví, že bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN to není čisté řešení, ale v součinnosti s ostatními státy EU, na samostatnost Kosova kývneme“. To bylo trapné konstatování od představitele suverénního státu, toho státu, který má své historické zkušenosti s obdobným rozhodnutím evropských mocností před 75 lety v Mnichově. Tehdy se také mluvilo o míru, o právu na sebeurčení pro národnostní menšinu. Československu bylo obětováno mocenským zájmům. Bylo zbaveno historického území, obětováno za souhlasu a potlesku západních evropských mocností. Tito „mnichované“ nakonec dovedli Evropu do největší světové války v dějinách.

Česká republika by neměla ani po 75 letech zapomínat na tyto tragické události. Právě lid tehdejší Jugoslávie stál na straně osamoceného Československa. Také v srpnu 1968, Jugoslávie a její lid stál na straně osamoceného Československa. Bratrská Jugoslávie poskytla pomoc tisícům českým občanům, kteří hledali cestu z okupované vlasti do emigrace Nesmíme zapomínat na tuto tragedii a naopak chovat se důstojně, respektovat a bránit práva těch slabších, nepoklonkovat mocným.

Nechceme návrat doby, kdy se česká politika dělala ve Vídni, Berlíně či v Moskvě. V těchto neslavných dobách, zcela nedávných, ministr zahraničí byl jen zpestřením pro zahraniční delegace a hosty v Praze. Černínský palác dokonce v jedné době sloužil, jako sídlo říšského protektora. Také panu Schwarzenbergovi, je třeba tyto souvislosti stále připomínat. Jeho nedávná prohlášení k otázce transferu sudetských Němců, jsou toho smutným dokladem.

Srbsko, náš tradiční spojenec si naši pomoc a vstřícnost zaslouží. Právě od nás, od České republiky se očekává jasný postoj. Postoj od země, která si uvědomuje historické souvislosti. Jako příklad statečného postoje k této otázce lze dát Slovenskou republiku, která Kosovo neuznala, nepodlehla tlaku mocných. Tak jako většina států, členů OSN.

Kosovo je Srbsko.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.