Rozpočtové škrty zvyšují zadlužení

obrazek
25.4.2012 16:32
Evropský statistický úřad (Eurostat) zveřejnil ekonomická data za loňský rok. Deficit v eurozóně klesá, zadlužení roste...

Eurozóna seškrtáním výdajů snížila průměrný deficit na 4,1% v roce 2011 z 6,2% v předchozím roce. Jen tak dále tímto tempem a za tři roky máme vyrovnané veřejné finance. Konečně jsme našli recept na to, jak neutrácet více, než vyděláme. Nebudeme si žít nad poměry a nebudeme zadlužovat naše děti. Stát konečně hospodaří jako normální rodina. Chtělo by se přidat ještě několik podobných obecně sdílených pravd, pokud by je nevyvracela další čísla.

Data tento týden ukázala, že přestože se deficity snižovaly, zadlužení rostlo. Míra zadlužení k velikosti ekonomiky (HDP) se zvýšila z 85,3 v roce 2010 na 87,2% v roce 2011. To je nejvyšší míra zadlužení v eurozóně od doby vzniku eura. Nejkřiklavějším případem je pochopitelně Řecko. Přes dramatické úspory a odpuštění velké části dluhu se jeho zadlužení meziročně zvýšilo ze 145% na 165% HDP.

Deficit a dluh není totéž, i když ho někdy média zaměňují. Deficit je číslo, které si vláda půjčuje ke svému provozu v jednom konkrétním roce. Dluh je celková akumulovaná částka, kterou si vláda v minulosti půjčila. Čili každoroční deficit se přičítá k dosavadnímu dluhu.

Problém se škrty je však ten, že by se měly dělat v době, kdy ekonomika roste. Pak může klesat deficit i dluh. Pak se tzv. “fiskální konsolidace“, neboli vyrovnání hospodaření, stává sociálně únosnější. Škrtáme-li v době poklesu, prohloubíme ho. Ekonomika se zmenší a míra dluhu naroste. Padá výroba i služby, roste nezaměstnanost, zvedají se daně. Schopnost splácet dluh se znovu sníží. Americký finančník maďarského původu George Soros nedávno prohlásil, že z excesivního zadlužení se může jen vyrůst. Ze zadlužení se podle jeho názoru nedá „vymenšit“ snižováním velikosti ekonomiky.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

skodovka_1

Když chemik dělá pokusy, tak se občas něco nepovede, ale náš nejlepší ten si stále hraje s ekrazitem nebo dynamitem a snaží se z toho udělat pilulky na hubnutí.

rezjir10

Mezi snížením státního dluhu a klesajícími deficity není přímočarý vztah.  Třeba v 2010 může být státní dluh nula a vláda může za celý rok vykázat v 4% deciit, ten se ale promítne do velikosti státního dluhu v r. 2012.

schlimbach
Škrtat metodou tupounů, vyhánět lidi z práce, hnát je na pracák a ještě jim okleštit dávky a myslet si, že to spasí svět, může skutečně jedině hňup -( Stačí se podívat na profesní historii tupounů a každý může okamžitě zjistit, že nic jiného, než tupé škrtání od nich chtít nemůžeme. Pod taktovkou tupounů je evidentní, že ekonomikou se proškrtají, i kdyby národ měl chcípnout. Nezbývá než jim poblahopřát k jejich volbě, jaké si vybrali poradce a jak jim naslouchají. Alma mater těchto poradců může být hrdá na to, jaké "odborníky" vypustila do praxe -( Možná kdyby tupouni i jejich poradci brali minimální mzdu, přimělo by je to i k přemýšlení, ale nežijeme v pohádce, že? :)