Situace v Afgánistánu ve středu zájmu Švýcarska
„Jsme šokováni, nikdo nevěřil, že Taliban ovládne celý Afghánistán během deseti dnů," vysvětluje. Majitel kiosku Hamid Zolfekari navštívil své sestry v Kábulu ještě v dubnu, ale před několika dny se kontakt s nimi přerušil. V myšlenkách je také se členy své rodiny, ale má strach jako i ostatní Afghánci, protože všichni tam teď mají velmi těžkou situaci," říká Zolfekari. Aman Afzali uprchl do Švýcarska jako patnáctiletý a pro něj je to jasné: jeho příbuzní jsou nyní ve smrtelném nebezpečí a už v minulosti o rodinné příslušníky přišel. Byli zabiti strašným způsobem a ti, kteří nyní žijí v Kábulu a Behsúdu, se bojí, jestli budou za dvě hodiny naživu, nebo ne.
Džafara Šarífího z Bamijského kulturního sdružení trápí nejistota: "Celá moje rodina má strach, neví, co se děje. Problém je v tom, že nevědí, kdy Taliban přijde zaútočit a všechny lidi pozabíjet, bojí se o svůj život. Strach, žádný kontakt, nejistota v nadcházejících dnech a týdnech jim pravděpodobně nezbude mnoho naděje, poznamenává v reportáži veřejnoprávní stanice SRF.
Mnoho zemí se snaží evakuovat své občany a příznivce, včetně Švýcarska, pro které zde pracovalo 38 místních zaměstnanců s 200 jejich příbuznými. Zatím k ní nedošlo, protože Švýcarsko nemá vlastní dopravní prostředky a musí doufat v německá nebo americká letadla, kteří myslí především na své vlastní lidi. Švýcarsko si proto musí pronajmout letadla na tuto možnost a vláda potvrdila, že do Taškentu v Uzbekistánu byl vyslán oddíl švýcarských ozbrojených sil. Z rozhodnutí Spolkové rady pomáhá ministerstvo zahraničních věcí s vyhodnocením a přípravou různých možností evakuace s odborníky z ozbrojených sil, ale z bezpečnostních důvodů nejsou zveřejňovány žádné další podrobnosti.
Potíže s evakuací vyvolávají otázku, zda Švýcarsko nečekalo s udělováním víz příliš dlouho. Za vydávání tzv. humanitárních víz je zodpovědné ministerstvo spravedlnosti a podle jeho ministryně Karin Kellerová-Sutterové vznikl kolem toho tichý politický konflikt, který byl příčinou váhání. Politické strany vznesly své požadavky, které se od sebe značně liší. Sociální demokraté a Zelení požadují, aby Švýcarsko přijalo 10 000 uprchlíků, to schvalují i liberální Svobodní. Lidová strana požaduje pomoc na místě, ale rozhodně odmítá kvóty pro uprchlíky. Pokud mezinárodní společenství zahájí takový program, Švýcarsko se k němu nebude moci nepřipojit. Vzhledem k situaci na letišti v Kábulu je však otázkou, jak by se takový počet lidí dostalo za současné situace z Afghánistánu.
Tlak na Spolkovou radu se zvyšuje, aby si uznaní uprchlíci mohli do Švýcarska přivést své rodinné příslušníky. U dočasně přijatých, kterých je ve Švýcarsku asi 11 000, je situace složitější. Jejich rodinným příslušníkům v Afghánistánu by měla být udělena humanitární víza, což kromě levicových stran a zelených požadovaly i hlasy ze středu a liberálů.
Situace v Afghánistánu je nepřehledná a mění se z hodiny na hodinu a Švýcarsko již evakuovalo šest zaměstnanců kanceláře pro spolupráci v Kábulu, ale stále však zbývají tři desítky afghánských zaměstnanců, kteří mají být do Švýcarska přivezeni i se svými rodinami. Celkem 200 lidí, vysvětluje ministr zahraničí Ignazio Cassis: Hledáme způsoby, jak je co nejrychleji dopravit do Švýcarska, ale existuje v Kábulu jen jedno vojenské letiště. Švýcarsko s dvaceti dalšími státy ve společném prohlášení trvá na dodržování lidských práv v Afghánistánu. To se výslovně týká práv žen a dívek. "Afghánské ženy a dívky si stejně jako všichni Afghánci zaslouží žít v bezpečí, jistotě a důstojnosti," uvádí se v prohlášení zveřejněném po nástupu islamistického hnutí Taliban k moci.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1177x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.