Syrský novinář exkluzivně pro Vaši věc II.: „Útok na Írán v dohledné době neočekávám“
První část rozhovoru si můžete přečíst ZDE.
Vaše věc: Jaká je z vašeho pohledu pravděpodobnost, že dojde k útoku Izraele na Írán?
K.S.: Domnívám se, že přes veškerý informační hluk k napadení Íránu v dohledné době nedojde. Zvykem Izraele je činit více než mluvit, zejména v těchto citlivých otázkách. Kdyby byla jistota, že to provedou bez velkých dopadů, tak by to dávno uskutečnili. Výhružky mají za cíl vyvíjet větší tlak ze strany Západu a uplatnit více sankcí na Írán, což zřejmě nebude úspěšné. Írán představuje velkou vojenskou, ekonomickou a politickou velmoc v oblasti Blízkého východu. Má silné spojence v oblasti, a proto by dopady útoku na Írán byly zničující pro oblast Blízkého východu. Zároveň by to mohlo ovlivnit výrazným způsobem i mezinárodní politiku.
Vaše věc: Má Írán ambice vyrobit jadernou zbraň, nebo je to jen záminka k útoku na něj jako v případě Iráku a neexistujících zbraní hromadného ničení?
K.S.: Íránští představitelé prohlašují, že nemají jadernou ambici. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) nepotvrdila existenci jaderného programu pro vojenské účely. Na druhé straně Izrael, který vlastní kolem 200 jaderných hlavic, tvrdí opak. Proto těžko potvrdit existenci íránského vojenského jaderného programu. Je známo, že Írán zaujímá pevná a odmítavá stanoviska vůči izraelské politice založené na okupaci a expanzi. Podporuje arabské hnutí odporu a rozšiřuje svůj vliv na Blízkém východě, což je protikladem izraelské politiky. Izrael v něm vidí velkého nepřítele, proto se snaží omezit jeho vliv a oslabit jeho postavení, což asi nebude úspěšné, vzhledem k tomu, že je Írán velký hráč na politickém, ekonomickém a vojenském poli na Blízkém východě.
Vaše věc: Co říkáte na zabití amerického velvyslance v Libyi Christophera Stevense radikálními islamisty, které USA podporovaly při svržení Muammara Kaddáfího?
K.S.: Bohužel, američtí diplomaté i občané Spojených států platí za špatnou zahraniční politiku své země. Zabití amerického velvyslance představuje, dle mého názoru, plivnutí do tváře nynější americké administrativy. Je to další důkaz, že to, co se stalo v Libyi, nebyla revoluce, nýbrž vzpoura bez filozofie. V současné Libyi se radikalismus projevuje každý den. Proto je otázkou času, kdy dojde ke střetům mezi islámskými silami v těch arabských státech, kde zvítězily, a mezi americkými zájmy. Bohužel v těchto střetech budou umírat i američtí občané.
Vaše věc: Jak hodnotíte práci českých médií? Informují o situaci v Sýrii objektivně?
K.S.: Je jasné, že Sýrie čelí informační válce. To potvrdila i česká velvyslankyně v Sýrii paní E. Filipi a mnoho světových analytiků. Výroční zpráva české vojenské rozvědky se také zmínila o neobjektivitě některých informací, šířených o Sýrii. I prezident Klaus poukázal, že situace je komplikovanější, než jak ji zjednodušeně prezentují média. Domnívám se, že informační pokrytí většiny českých sdělovacích prostředků, zejména pravicových, postrádá objektivní pohled. Zveřejňují se příspěvky, aniž by docházelo k ověřování zdrojů. Na složitou situaci je pohlíženo černobíle.
Vaše věc: Jak hodnotíte roli českého ministerstva zahraničních věcí a paní velvyslankyně Evy Filipi?
K.S.: Domnívám se, že české ministerstvo zahraničních věcí a paní velvyslankyně jsou realisté. Česká republika nikdy neuplatňovala koloniální politiku. Uvědomuje si svou pozici v mezinárodní politice. Myslím si, že paní velvyslankyně hraje důležitou roli v informovanosti vedení ministerstva zahraničních věcí. Její poslední rozhovor pro ČT odhalil skutečný obraz, co se děje v Sýrii, což je v mnohém odlišné od toho, co píše většina českých sdělovacích prostředků. Neuzavření českého velvyslanectví v Damašku pomáhá českým i syrským občanům. To se ukázalo i na případu syrské občanky českého původu.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 3620x přečteno
Komentáře
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.