Západ dramaticky ztratil autoritu a důvěru

17.8.2021 08:22
Spolková kancléřka Angela Merkelová označila vývoj v Afghánistánu za hořký a dramatický. To platí zejména pro obyvatele této země, uvedla v Berlíně ve vystoupení přenášeném televizí, ale i pro Německo a další země, které v Afghánistánu 20 let bojovaly proti terorismu a za liberálnější struktury.

Vojenská mise nebyla tak úspěšná, jak bylo zamýšleno a je třeba se z toho poučit. Kancléřka připustila, že situace se špatně odhadla a nyní se dělá vše pro to, aby Němci a jejich afghánští pomocníci opustili zemi. S ohledem na možný příliv uprchlíků oznámila pomoc sousedním státům Afghánistánu, která bude probíhat za úzké koordinace s Francií a dalšími partnery. Poukázala, že spolkový ministr zahraničí Maas již dříve uvedl, že se nepředpokládalo, že by afghánské ozbrojené síly nebyly připraveny čelit islamistům a ani mezinárodní partneři situaci takto nevyhodnotili. Záběry zoufalých lidí na letišti v Kábulu označila za velmi bolestné.

Evakuační mise byla zpožděna kvůli chaotické situaci na letišti a letoun musel hodiny kroužit nad afghánskou metropolí, než bylo možné přistát. Aby se vojáci Bundeswehru připravili na další lety, mají také pomoci americkým vojákům obnovit pořádek na letišti Plánuje se zřízení letecké přepravy mezi Kábulem a Taškentem kam němečtí občané a místní afghánský personál budou nejprve letecky převezeni a odtud do Německa charterovými letadly.

Představitelé Společenství 90/ Zelených, strany Levice, liberální FDP a Alternativy pro Německo obviňují spolkovou vládu z příliš pozdní reakce na vývoj a zahájení záchranných operací. Ukázalo se, že německé velvyslanectví v Kábulu zjevně celé týdny marně upozorňovalo na nebezpečí pro své zaměstnance. A scény na kábulském letišti se dají jen těžko popsat slovy. Tisíce lidí se snaží dostat pryč za situace, kdy. selhání Západu už několik dní páchne na sto honů a doufat, že se podaří uvízlé odpůrce Tálibánu dostat do bezpečí je nesplnitelný sen.

Kriticky hodnotí situaci i německý tisk. REUTLINGER GENERÁL ANZEIGER požaduje: "Je naší zatracenou povinností a závazkem zachránit ty, kteří umožnili práci Bundeswehru. Selhání Německa v posledních dnech si vyžádá oběti mezi nimi. Mnozí z nich nestihli včas uprchnout z měst Kunduz nebo Mazár-i Šaríf, než je Taliban překvapil. NEUE OSNABRÜCKER ZEITUNG je pobouřen: "Po totálním selhání německé vlády se stranicko-politické soupeření o ad hoc opatření jeví jen jako bizarní. Když kandidát CDU na kancléře Laschet v této situaci vyzývá k humanitární pomoci na místě, aby se zabránilo "na rozdíl od roku 2015" podnětům k útěku, nelze to z hlediska bezradnosti překonat. Kdo má proboha v současné době poskytovat humanitární pomoc v Afghánistánu?"

Rovněž HANNOVERSCHE ALLGEMEINE ZEITUNG vyjadřuje pesimismus:

"Tálibán je opět u moci. OSN, USA, NATO a také Německo se z toho dlouho nevzpamatují. Nebude se jim věřit, když budou mluvit o bezpečnosti, nebude se jim věřit, když budou chtít řešit konflikty. Západ dramaticky ztratil autoritu a důvěru."

 

Foto: A. Merkel na návštěvě Afghánistánu

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.