Zbyněk Fiala: Americké škrty a ruská ruleta

obrazek
13.7.2011 10:00
Finále rozpočtových vyjednávání v USA dostalo obě strany pod palbu svých příznivců. Demokraté jsou zděšeni nabízenými ústupky Baracka Obamy a Republikáni zase představou, že na nich ulpí, jak kvůli posvátné krávě daní chtěli obětovat celou ekonomiku.

Prezident Barack Obama se dostal do těžké palby liberálního komentátora Keitha Olbermanna za opakovanou nabídku Republikánům v probíhajícím finále rozpočtových vyjednávání, že je ochoten zvednout hranici věku, kdy lze využít starobního zdravotního pojištění Medicare a taky škrtat v rozpočtu sociální záchranné sítě. Ve vzduchu je hrozba, že Obama v takovém případě ztratí podporu liberálních médií.

Olbermannova hrozba zazněla v kabelové síti Current TV, která je protiváhou spíše propagandistické pravicové Fox News Channel. Pozoruhodné je, že Olbermann sám tam kdysi začínal. Ale to byl ještě sporťák, než změnil obor a stal se vlivným moderátorem politických debat, nejprve na MSNBC (něco jako Ota Černý v dobách největší slávy). Jeho slova na adresu Baracka Obamy přebíráme z Huffington Post:

„Těžko předvídat, co se stane, pokud uhnětete nějaký kompromis v této umělé politické krizi. Těžko předvídat, jestli přestanete být příští rok volitelný, nebo jestli tu bude dost chamtivosti a účelové ztráty paměti, aby dokázaly omezit vliv takového útoku na sociální síť pro pár politických bodů. Zjišťuji, že sám nevím, zda i zbytku nás, kdo trpí vašimi kompromisy tuhle a výkřiky o velkém začátku támhle, budete stát za tu námahu, abychom vás ještě bránili. Nevím, jestli bych vás mohl ještě podporovat, když dohoda s Republikány vytáhne dolar z kapsy těch, kdo si to nemohou dovolit, a ušetří miliony těm, kdo už jich mají spousty. Nebo když zůstane netknuté financování systému, který zabíjí lidi, zatímco se bude škrtat v systému, který ponechává lidi živé a zdravé. To by byla zrada na všem, co činí tuto zemi velkou.“

Obamova nabídka je součástí balíku, který zahrnuje i nepřímé zvýšení daní pro nejbohatší tím, že by se ukončila platnost daňových úlev zavedených za George W. Bushe. Zatím byl do běla nažhaven jen pravicový tábor, který vidí v nedotknutelných daních posvátnou krávu, kvůli které je ochoten riskovat i platební neschopnost USA. Ta by mohla nastat už 2. srpna, jak varoval americký ministr financí Timothy Geithner, pokud nevznikne dohoda o zvýšení limitu pro státní zadlužení. Avšak ještě předtím může dojít ke snížení ratingového výhledu, což by zvedlo náklady na obsluhu tohoto dluhu – který je sice obrovský, ale stále menší než průměrné zadlužení eurozóny. Problém je však nikoliv v ratingu, ale v reálném výhledu, protože většinu federálních peněz spotřebovala záchrana zkrachovalých finančních institucí a jen minimum šlo na obnovení hospodářského růstu a vytváření nových pracovních míst. Vládní strana a ekonomové jako Paul Krugman varují, že škrty srazí zemi znovu zpět.

Řada komentátorů zatím považovala Obamův balík za politický gambling, který má zesměšnit ideologicky zaslepené Republikány, protože ti odmítnou i velké ústupky Demokratů a vystaví ekonomiku velkému ohrožení kvůli pár symbolických dolarů z daní těch, kdo to ani nepocítí. Přitom dluh, o který se tato politická válka vede, jde především za finančním sektorem, tedy za důsledky deregulace prosazené za vlády Republikánů. Demokratická levice, která si v USA říká „liberálové“, však začíná být z těchto politických soubojů nervózní, protože motyka by mohla spustit a skutečně ohrozit to, co se považovalo za největší úspěchy uplynulých dvou let, především všeobecné zdravotní pojištění.

Poslední vývoj však naznačuje, že i Republikáni si začínají uvědomovat politickou cenu své neústupnosti. V úterý vystoupil republikánský senátor Mitch McConnell s návrhem, aby prezident Obama dostal zmocnění zvednout limit zadlužení i bez předchozích škrtů. Jednání by pak mohla pokračovat, ale nikoliv pod hrozbou bezprostřední katastrofy. McConnel je šéfem republikánské menšiny v Senátu, avšak hlavní osobou opozičního tábora je někdo jiný. Je jím John Boehner ve Sněmovně reprezentantů, který zatím na Fox News jen opatrně naznačil, že zcela jistě je zapotřebí nějaký záložní plán, pokud by jednání nevedlo k dohodě. A taky, že „Mitch udělal dobrou práci“. Pokud jde o Bohenera, zdá se, že o dohodu stojí, byl by to dosavadní vrchol jeho politické kariéry. Problém má s konzervativci, kteří se na krizi zviditelňují a v předvolebním roce budují svůj elektorát v populistickém hnutí Tea Party.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: ekonomika

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.