Zbyněk Fiala: Nová Kalouskova prognóza
Nejdůležitější informací nové makroekonomické predikce Kalouskova ministerstva je smutné přiznání, že státní dluh bude příští rok dosahovat 42,5 procenta HDP – pokud ekonomika poroste aspoň o to jedno procento. Pokud neporoste, státní výdaje nejde proškrtat úplně pod zem, takže se to poměrové číslo zvýší. Když se k tomu přidá snaha zachraňovat situaci dalším zvyšováním DPH na 20 procent, vyskočí víc i inflace, to znamená, že se sáhne do peněženky i těm, kdo ještě mají nějaké úspory.
Mezi předpoklady predikce patří obrat trendu kurzu koruny, která zatím dlouhodobě posilovala, ale teď by tedy měla stagnovat až klesat. To zní divně, protože současně byla lehce snížena předpověď výše úrokových sazeb. Možná to odráží optimismus po zlepšení ratingu ČR (čímž byla vlastně oficiálně vyrácena předvolební Kalouskova „řecká lež“, že zdědil po socanech katastrofu). Jenže Nečasova vláda vždycky najde nástroj jak něco zkazit. Začala mluvit o zrychlení zvyšování DPH jako o jednom z opatření, které by mělo zalátat rozpadající se státní rozpočet. Vyšší DPH, vyšší inflace, vyšší úrokové sazby, posilování koruny. Tak to obyčejně funguje. Bude to jinak? Čeká nás nižší inflace, nižší úrokové sazby a slabší koruna? A proč?
Predikce také počítá se stagnací ceny ropy pod 110 dolary za barel. I to jen odvážné tvrzení, protože cena osciluje a zdá se, že obnovuje vzestup. Lidstvo si zvyká, že jsme za ropným zlomem. Neznamená to, že ropa ze dne na den dojde, ale musíme čekat velké cenové výkyvy s trendem vzhůru. Bylo by hezké, kdyby to u nás šlo opačně, to znamená stagnace ceny s tendencí k poklesu.
Nikdo samozřejmě neví, co bude. Predikce se obyčejně jen snaží protáhnut dopředu to, co víme dnes. Druhou možností je raději nevědět a sázet na zázraky. Česká ekonomika je totiž mimořádně oslabená nesmyslným podtržením domácí poptávky. Je nesmysl nazývat to úsporami, když to víc snižuje rozpočtové příjmy. Zdá se, že stejná metoda bude použita i v budoucnosti. Znovu se ohlašuje, že pokud schodek naroste, budou se hledat peníze v dalších škrtech v sociální oblasti a ve zvyšování DPH, jak už jsme zmínili. Kde tedy ty úspory jsou, když se rok co rok škrtá jak o život, a státní zadluženost, která do roku 2006 čtyři roky stagnovala na 28 procentech HDP, bude v roce - nebude-li hůř – na 42,2 procenta HDP. Po pouhých šesti letech tedy na tom budeme o polovinu hůř!
Zatímco stát chřadne, velké mezinárodní firmy ohlašují rekordní zisky. To se zcela jistě promítá i do odměn manažerů. Ani v mezinárodních firmách s dominantním ostavením na trhu, ani u nejvyšších příjmových skupin však rozpočtové zdroje nehledejme. Lepší bude sebrat chromým i ten zbytek podpory nebo ořezat výplaty nezaměstnaným, a ještě je k tomu pohonit, tu na poštu, tu na nucené práce. A k tomu přidejme spravedlivé zvýšení DPH – platí ji přece všichni.
Mimo realitu? Ano, jako ten rozpočet.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 3480x přečteno
Komentáře
pane Dubo, víte,
1. když píšete, že se to začne ještě více hemžit žádostmi o podporu, obávám se, že nežijete v této zemi (i při minulých diskusích). Právě stavební firmy jsou "okupovány" všemi možnými tzv. gastarbeitery ze Slovenska, Polska, Ukrajiny, takže by musely tyto stavební firmy zaměstnávat českého člověka - to za prvé.
2. Za druhé - pokud se nemýlím, tak státní zakázky činí ročně až 600 miliard korun a já si jen dovoluji navrhnout snížit rozsah státních zakázek do 10% ročně - a hned máte úsporu 60 miliard. Jenže to by musel někdo udělat pořádné analýzy ke všem navrženým zakázkám z ministerstev......ostatně včera večer se o tom krátce zmínil i Martin Fassmann z odborů.
3. Za třetí - nějak vám uniklo, že státní zakázky jsou z velké většiny navázány na různé zájmové (a to je lepší slovo než lobby) skupiny kolem velkých obrovitých firem typu SKANSKA, Metrostav, nebo úzká skupina firem IT, která "pracuje" pro vrcholové státní úřady atd. atd. To by ale současně znamenalo, že by si hoši a dámy poslanci, ministři, náměstci ministrů či jejich další poddaní nesměli škrtnout a pobírat tudíž podíly z dohozených kšeftů.........a to by byl těžký zásah lobbystům do jejich v mnoha případech nezákonné činnosti.
4. pokud budeme stále jen poklonkovat mocným v tomto státě, nebudeme se coby občané vzpírat a nebudeme jim dokazovat jejich až leckdy kriminální fungování - ono je to totiž potom pro Kalouska nejjednodušší cesta - lidem namluví blbosti o dluzích, které jsme my - občané zavinili - pošle jim poukázky na 121 tisíc korun a mnozí se podělají hrůzou.......Nemyslete si, že to bude zachraňovat zkorumpovaná policie, soudy či státní zástupci......
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Je třeba začít intenzivně jednat tak, aby bylo možné začít posilovat roli státních zakázek, stavebnictví, místo Temelína projektovat bioplynové stanice na vesnicích - toto můžeme učinit prostřednictvím elektronických časově omezených peněz emitovaných ČNB s platností na 2 roky v objemu cca 500 - 600 miliard ročně. Tyto peníze musí jít výhradně na investice. Předpokládá to, že konečně vláda i parlament začnou něco konkrétního dělat, přestane se s prodejem státních dluhopisů a vrhneme se na likvidaci nezaměstnanosti a státního dluhu. Denně se modlím, aby se už něco stalo, aby to ty naše "tržní komsomolce" osvítilo, a když ne osvítilo, tak alespoň nakoplo, tam kde by měli mít mozek :)
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
stále se ptám, proč nepoužijí vládní ekonomové jednoduchou cestu snížení rozsahu státních zakázek ? nikoho by to tak nebolelo, až na multimilionářské a miliardářské firmy typu Skansky, Metrostavu apod., které žijí právě z těchto našich daní, které potom vláda rozdává.....Víte, ono je to strašné, když se podíváme všude kolem, kolik je velkých i menších firem, které právě profitují ze státních zakázek.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.