Zbyněk Fiala: Po nás potopa

obrazek
9.8.2011 14:04
Snížení ratingu amerického státního dluhu mělo nečekaný efekt, protože výnosy dluhopisů, kterých se to týkalo, v pondělí nevzrostly, ale dokonce poklesly. Investoři nečekali růst úrokového zatížení amerického dluhu, jak by všichni po snížení ratingu z AAA na AA+ předpokládali, ale reagovali spíše zvýšení rizik krize v důsledku bezhlavých rozpočtových škrtů.

Ukázalo se tak, že největším problémem americké ekonomiky není výše státního dluhu, ale politika republikánské opozice, která se snaží změnit vlastní selhání, ono devastující dědictví po prezidentu Georgi W. Bushovi, v nástroje, kterými jsou podemílány všechny pokusy prezidenta Baracka Obamy o nápravu. Stačí se ohlédnout a zkusit zjistit, jestli někdo z dnešních republikánských horlivců za vyrovnaný rozpočet protestoval proti snižování daní, prudkému nárůstu vojenských výdajů, deregulaci finančního sektoru a dalším zásahům G. W. Bushe. Jesli byli ve střehu už ve chvíli, kdy se překlopoval přebytkový rozpočet z časů Billa Clintona v propastné rozpočtové schodky Bushovy éry.

Akciové trhy se v úterý začaly mátořit, jak už v podobných panikářských vlnách bývá. Kdo nakupoval na poklesu, prodá o dva dny později a shrábne výnos, na kterém by jindy musel pracovat celý rok. Rychlejší zmátoření cen má navíc ještě další příčinu. Dříve by to možná probíhalo jinak, ale nyní je obrovským stabilizátorem poptávky Čína, která bude i nadále potřebovat ropu, ocel a další suroviny, jejichž ceny tak prudce klesaly.

Obavy z uškrceného růstu jsou reálné. Čeští čtenáři to mohou pozorovat v malém na ekonomických statistikách, kterými je provázena Kalouskova škrtforma. Připomeňme si, že zadlužení ČR je poloviční v poměru k HDP ve srovnání jak s Amerikou, tak s evropským průměrem. Ale škrty se zdají být dvojnásobné. Katastrofálně to dopadá na průmysl a stavebnictví – pondělní české statistiky ukázaly další ochabování exportu a pokračující propad stavební výroby. A přímo děsivé je to ve veřejných službách, jak to ukazují třeba žebrácké mzdy nepedagogických pracovníků ve školství nebo plány na propuštění deseti tisíc policistů. U nás toho však čínská poptávka moc nezmění, protože u nás Čína nenakupuje, ale prodává.

Češi tedy mají dvakrát smůlu, naše ekonomika je citlivější na zběsilé škrty a nedusí ji opozice, ale vláida. Prázdniny se přehouply do druhé půle a mezi lidmi se začíná mluvit konkrétněji o podzimních protestech proti politice, kterou shrnuje slogan - po nás potopa.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: ekonomika, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

adamicek

Češi jsou Švejkové ani protestovat pořádně neumí. Radši budou na svých chatičkách pít levné pivo a grilovat.