Zbyněk Fiala: Škrty dusí ekonomiku
Česká ekonomika dosáhla v prvním čtvrtletí reálného růstu o 2,5 procenta, informuje předběžný odhad čtvrtletního HDP, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad ve stručné zprávě s omezenou sadou podrobností. Ve stejné době sousední Německo hlásí dvojnásobné tempo růstu (5,2), rychleji roste i Rakousko (4,2) a Slovensko (3,5). Mohl by se naplňovat scénář, který Český národní banka označuje výrazem „německá lokomotiva“. Ale posuzovány byly i scénáře „vyšší růst cen komodit“, kterému by odpovídaly současné ceny ropy či potravin, a „prohloubení dluhové krize v eurozóně“, kde bychom se také snadno chytli. Není nadto, když si člověk může vybrat.
Předběžné odhady HDP jsou relativní novinkou české statistiky, podrobnější zprávu se všemi čísly dostaneme až 9. června. Zpráva ČSÚ pouze uvádí, že „klíčovou roli v pokračujícím oživení ekonomiky měl i nadále zpracovatelský průmysl růstem vytvořené hrubé přidané hodnoty meziročně o více než deset procent“. Ze čtvrteční zprávy však víme, že v březnu už průmyslová výroba mírně zpomalovala na 9,5 procenta reálného meziročního přírůstku, když výroba motorových vozidel rostla zhruba dvakrát rychleji.
„Brzdu české ekonomiky podle očekávání představují úsporná opatření ve státním rozpočtu. Nicméně s tím se dalo počítat. Celkem by měla všechna fiskální opatření ubrat z letošního růstu HDP zhruba 0,6 procentního bodu,“ komentoval vývoj hlavní ekonom investiční společnosti Patria David Marek. Výdaje institucí vládního sektoru na konečnou spotřebu byly podle ČSÚ nižší než před rokem.
Zpráva ČSÚ si všímá také růstu celkové zaměstnanosti téměř o 40 tisíc osob - „v pojetí národních účtů a po očištění o vliv sezónnosti“. Už toto číslo samotné vyvolává pochybnosti, protože nevíme, jak souvisí se statistikami o nezaměstnanosti. Ty se stejným tempem snižují, ale fakticky vykazují jen pokles těch, kdo vyhovují požadavkům registrace na úřadech práce. Tomáš Vokoun, mluvčí Akčního spolku nezaměstnaných, označuje podobná čísla za jeden ze zázraků, kterými nás zahrnuje vláda: „Zázračně snižuje nezaměstnanost: měsíc co měsíc zmizí ze statistik 20 tisíc nezaměstnaných, aniž by někdo našel práci,“ řekl Vokoun na nedávné demonstraci občanských iniciativ na Palachově náměstí v Praze.
V mátožném stavebnictví je tahounem inženýrské stavitelství (dálnice), ale to může být tvrdě postiženo hrozbou zastavení dotací z evropských fondů. Evropský účetní dvůr poukazuje na naše chronické předražování staveb a manipulace s výběrovými řízeními a ministerstvo průmyslu preventivně stáhlo všechny žádosti o dotace, než se ve věci zorientuje (a zjistí, co se v Bruselu ví).
Ani signály o růstu ekonomiky však nic nemění na tom, že od začátku roku klesá výnos daní a vláda rozpočtové odpovědnosti tak může se svým škrtacím ekonomickým modelem tvrdě narazit. Rozdíl mezi plánovanými daňovými přijmy a skutečností činil v prvních čtyřech měsících letošního roku vytrvale osm až deset procentních bodů. Ministerstvo zatím zakrývalo vývoj rozpočtového schodku rychlejším čerpáním evropských peněz a dalšími triky, ale s tím může být také konec, protože Brusel už hrozí zastavením evropských dotací na všech frontách, nejen při stavbě dálnic, ale také ve školství, inovacích a dalších operačních programech.
Vláda však zřejmě netuší, která bije, protože daňová reforma, se kterou tak pospíchá (nakonec bude podle Miroslava Kalouska realizována jen spěšnou novelou stávajícího zákona), má tuto situaci dále vyostřit. Analýza ČMKOS označuje Kalouskovu daňovou reformu jednoznačně za „destrukční“, protiže obsahuje výrazné stimuly pro přechod zaměstnanců do švarcsystému. Zaměstnavatel, který vyhodí zaměstnance s průměrným platem a přijme za stejné peníze na stejné místo OSVČ, vydělá na úspoře plateb sociálního a zdravotního pojištění 8 tisíc korun měsíčně! Koho by to nelákalo? Ale tyhle peníze musí někde chybět.
Předběžný odhad HDP signalizuje také neblahý vývoj českého zemědělství, zpráva ČSÚ mluví o poklesu. Signalizovala jej i dubnová čísla ČSÚ o zemědělské výrobě. Jak statistici uvedli, v 1. čtvrtletí 2011 bylo vyrobeno o 6,3 % méně masa – především vepřového a drůbežího - než ve stejném období předchozího roku. Meziročně vzrostly porážky prasnic (o 22,8 %). Zpravodajství ze zahraničí nás přitom informuje o tom, že světové ceny zemědělských surovin dosahují rekordních úrovní. Jenže české zemědělství představuje méně než dvě procenta HDP a lidé, kteří v něm působí, tvoří jen nepatrný zlomek voličů. Kdo by si s tím lámal hlavu...
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 3537x přečteno
Komentáře
Pochopil jste to správně, pane Schlimbach. Jenom jedno nesedí. To nejsou žádní tupouni. To jsou vysoce vzdělaní a připravení lidé, kteří realizují záměr. Právě tento. Za každou cenu a jakýmikoliv prostředky.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Jde skutečně o "legální" privatizaci společnosti. Jde o bezprecedentní materializaci tuposti a arogance. Evidentně to lidu této země zatím nevadí. Těch, kteří toto nebezpečí vidí, není zatím tolik, aby tomu mohli úspěšně čelit, tím více, když jsou ještě velmi roztříštěni. Že ale tupouni, tuto destruktivní politiku provádějicí nechápou, že na jejím konci nakonec může být stmelený národ s vidlemi v rukou, který jim vystaví konečný účet za jejich snahu, je celkem s podivem.
Je s podivem, že tupouni nechápou, když naplnění státního rozpočtu jde jen z daní ve stávajícím systému, že ono naplňování rozpočtu bude stále nižší a nižší díky neustálému snižování platů, snižování zisků firem (nebude mít kdo kupavat jejich zboží) a nárůstu nezaměstnaných a nevýdělečných občanů. Nechápou to, nebo to záměrně činí?
Je to tragedie dnešní doby, když tupost a arogance je propustkou do vedení země. Tupouni si ale nevšimli, že jedou na vlně, která v sobě obsahuje prvky samodestrukce a že se blíží "bod zlomu", kdy národu již všechno jedno nebude a jak si jistě z historie můžeme dovodit, stačí ona příslovečná "poslední kapka", kdy pohár trpělivosti přeteče.
Tupouni se často ohánějí tím, že obsazení vlády i parlamentu kopíruje rozvrstvení lidu. Není to pravda, je to záměrná lež. Uvědomme si, kdo navrhuje kandidátky? Kdo je schvaluje. Jsou to stranické sekretariáty, které si vybírají "poslušné" ovečky, které jim budou odhlasovávat cokoliv oni navrhnou. Jsou vybírány určité typy poslušných - s průřezem společnosti to nemá co dělat.
Ještě jedno krátké zamyšlení - vydané dluhopisy je možné splatit pouze z daní. Každý vydaný dluhopis je zatížen úrokem, který platíme také z daní. Když zároveň zvyšujeme zadlužení skrze dluhopisy a zároveň snižujeme zdanění, z čeho to asi zaplatíme? Toto může činit skutečně jen idiot (odborný termín) nebo všehoschopný darebák, který má v plánu rozvrat společnosti.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nesouhlasil bych jen z jednou věcí, a sice s tvrzením, že vláda netuší co má dělat. Ona to tuší a silně realizuje. Tedy, zemi pokud možno co nejvíc zadlužit, vyvést zisky vybraným skupinám v zahraničí a pak začit levně prodávat. Komu? No právě těm skupinám. Kdo vlastní ty státní dluhopisy? No právě tito. A za co to nakoupí? Jistě, právě za peníze získané snížením daní a odvodů.
Nepřipomíná Vám to něco? No, je to schéma stále stejné. Tunely v letech devadesátých. Akorát mnohem sofistikovanější a v mnohem větším měřítku.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Chemický Ali to má spočítané jinak, bohužel Avogardova věta v ekonomice neplatí!
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.