Belgie nepřevezme problematické stíhačky F-35A

f-35 23
15.9.2023 16:28
Belgické ministerstvo obrany údajně již oficiálně odmítlo převzít dodávku prvních šarží stíhaček F-35A, se kterými se již od roku 2018 počítá jako s náhradou za letouny F-16. Odmítnutí je odůvodňováno technickými kvalitami nyní vyráběných letadel, která vyžadují mnoho vylepšení.

Belgie si vybrala tyto stíhačky ve výběrovém řízení v roce 2018 a F-35 dala přednost před stíhacími letouny čtvrté generace Rafale a Eurofighter od evropských výrobců. Tato volba ve prospěch letadel americké korporace Lockheed Martin byla vysvětlena touhou získat „vyspělejší“ stíhačku páté generace. Do značné míry Belgičané ovlivnili výsledky pozdějších tendrů v řadě dalších evropských zemí

Program F-35 však podle portálu Military Watch trpí vážnými problémy s faktickou bojovou schopností: asi 800 závad je stále uváděno jako nevyřešených. Tento počet se v posledních letech výrazně nezměnil, a to jak kvůli pomalému řešení problémů, ale i kvůli neustálému objevování nových nedostatků.

„Díky“ těmto problémům jsou stíhačky nevhodné pro boj s vysokou intenzitou a řešení se neočekává dříve než v roce 2030. Vážně ovšem také podkopaly jejich dostupnost a vyžádaly si miliardy dolarů dodatečných nákladů.

Podle současných plánů se první dodávky F-35 do Belgie očekávaly v ročních sériích čtyř letadel, počínaje podzimem 2023 a konče v roce 2028. Předpokládalo se, že to umožní belgickému letectvu postupně vyřazovat letadla F-16, která – jak je zvažováno – by mohla být předána Ukrajině.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.