Bude Fico příštím slovenským premiérem?

obrazek
6.11.2011 10:26
Říjnové preference slovenských politických stran od agentur MVK a Polis se významně liší. Obě sice přisuzují jasné vítězství levicovému Směru-SD, nicméně podle MVK by Róbert Fico nebyl schopen sestavit vládu sám a tudíž by hrozil stejný scénář jako po volbách v roce 2010, kdy se proti němu spojily čtyři formace pravého středu a musel odejít do opozice. Oba průzkumy se konaly již po pádu kabinetu Ivety Radičové. Očekáváný vítěz předčasných voleb, které se uskuteční 10. března 2012, již avizoval, že zvýší daně vysokopříjmovým skupinám obyvatel a bankám (tzv. Jánošíkova daň). Naopak odmítl zvyšování DPH.

Zatímco agentura Polis přisuzuje Směru 45,5 % hlasů a 83 mandátů, což by bohatě stačilo na sestavení jednobarevné sociálně demokratické vlády, podle MVK by Směr volilo 37,5 % lidí. Se 72 poslanci by však musel hledat koaličního partnera. Tím by se již nemohli stát Slotovi národovci, protože SNS by se podle obou agentur s 3,9 % hlasů do parlamentu nedostala. Slovenskou národní stranu oslabila secese frakce bývalé místopředsedkyně a poslankyně Anny Belousovové, která založila novou stranu Národ a spravedlnost, jež SNS odebrala cca 1,8 % hlasů. „Národniari“ však nejsou ze hry, protože zářijový průzkum agentury Focus jim přisoudil 8,5 %.

 

Na druhém místě by skončila Dzurindova SDKÚ-DS se 14,3 resp. 11,6 % hlasů a 26 resp. 22 mandáty. Agentura Polis potvrdila více než třicetiprocentní odstup Směru od nejsilnější pravicové strany. Sulíkova Svoboda a solidarita (SaS), které někteří komentátoři po shození vlády předpovídali, že jí to voliči spočítají a nedostane se do parlamentu, si podle agentury MVK naopak jako jediná z formací pravého středu oproti září polepšila na 10,9 % a 21 mandátů. Zůstala by tak na třetím místě. Podle Polis by SaS s 8,3 % a 15 křesly skončila na čtvrtém místě. Liberálové se mohou prezentovat jako jediná euroskeptická formace, která hájila svůj program proti všem i za cenu pádu vlády, jejíž byla součástí. Nedomnívám se, že hrozí odchod SaS z parlamentu, naopak očekávám ještě mírný nárůst voličů. Otázka eurovalu a pomoci Řecku – byť již byla rozhodnuta – může ve slovenské předvolební kampani sehrát stejně důležitou roli jako řecká karta, na kterou vsadila česká pravice před volbami v květnu 2010. Určitým oslabením pro liberály je kandidatura hnutí Obyčejní lidé, jehož 4 poslanci se dostali do parlamentu na kandidátce SaS. Nyní jdou do voleb samostatně v čele s Igorem Matovičem a průzkumy jim zatím přisuzují 3,8 % hlasů (v září to byla pouze 2 %).   

 

Třetí místo přisuzuje Polis Křesťansko-demokratickému hnutí s 8,8 % a 16 mandáty, zatímco podle MVK by KDH skončilo až za liberály jako čtvrté s 9,5 % a 19 poslanci. Maďarská strana Most-Híd s 8,2 resp. 5,3 % a 16 resp. 10 mandáty uzavírá pětici stran, které by se dostaly do parlamentu a překročily pětiprocentní uzavírací klauzuli. Nicméně je třeba brát v potaz statistickou chybu, takže ve hře zůstávájí i SNS, Obyčejní lidé a Strana maďarské koalice (SMK) se 4 % podle Polis a 3,2 % podle MVK. Podpora Mečiarovy ĽS-HZDS se pohybuje mezi 2,4 a 3,6 % hlasů. Velkou roli budou hrát dosud nerozhodnutí voliči, kterých je až čtyřicet procent.

Vývoj v posledních letech naznačuje, že se na Slovensku etabluje systém extrémního pluralismu s dominantní stranou. Tou je Směr-Sociální demokracie, které se podařilo vyluxovat prakticky veškerý elektorát na levici a levém středu, což se na první pohled jeví jako úspěch, nicméně absence relevantního koaličního partnera je v případě nedosažení více než poloviny poslaneckých křesel závažný problém a odsuzuje stranu do opozice i přes vítězství ve volbách. Nepochybuji o tom, že kdyby na slovenské politické scéně působila relevantní formace nalevo od Směru, Fico by si jistě nesvazoval ruce různými nesmyslnými „bohumínskými usneseními“ a utvořil s ní koalici. Ostatně vládu s národovci a mečiarovci, představující sňatek z rozumu, sestavil i přes odpor Strany evropských socialistů (PES), která Směr po volbách v roce 2006 ostrakizovala. Komunisté jsou však na Slovensku příliš slabí a v parlamentu se udrželi jen v letech 2002 – 2006. Oproti tomu centristické KDH, mající ze stran pravého středu ke Směru nejblíže, je více napravo než čeští lidovci a v roce 2010 dalo logicky přednost účasti v pravicové vládě. Bude napínavé sledovat vývoj slovenských stranických preferencí a posuny názorů veřejného mínění v následujících měsících.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.