Bude Julije Tymošenková garantem ruských zájmů na Ukrajině? Kreml jí fakticky pomáhá

28.3.2014 13:17
Je Julije Tymošenková na Ukrajině vlivovou osobou Kremlu? Takovou otázku si již několikrát kladli analytici nejen na Ukrajině či v samotném Rusku. Úvahy oživila i poslední zpráva, že ruské orgány nezahájí trestní stíhání Tymošenkové kvůli jejím vyjádřením v telefonickém rozhovoru s místopředsedou ukrajinské bezpečnostní rady Nestorem Šufryčem.

Bývalá předsedkyně vlády třeba uvedla, že "je třeba se zbraní v ruce bít do těch zatracených Rusáků včetně jejich vůdce" a vyjádřila odhodlání „vzít do ruky zbraň a střelit toho vyvrhele do hlavy". Na otázku, co ale s Rusy ve východní části země říká kandidátka na ukrajinského prezidenta: "Ať je sakra postřílejí atomovými zbraněmi!"

Sama Tymošenková rozhovor, který byl podle všeho odposlechnut buď ruskými službami nebo ukrajinskou SBU, nijak nepopírá, tvrdí jen, že slova o atomových zbraních jsou z dílny KGB. Podle Rusů šlo však o soukromý rozhovor a situaci by případně změnilo, kdyby Tymošenková podobná prohlášení učinila veřejně nebo v sociálních sítích na internetu.

Podle ruské novinářky Anastazie Smirnovové se pozorovatelé domnívají, že taková loajalita Kremlu vůči Juliji Tymošenkové není náhoda. Komentátor Nového regionu Andrej Latynin říká, že po neslavném konci Viktora Janukovyče nemá Moskva na Ukrajině vhodnou osobu, která by se mohla ucházet o prezidentskou funkci. Strana regionů nemá vhodného kandidáta a komunisté jsou bez šancí.

Avšak s Tymošenkovou Vladimir Putin jednal mnohokrát. Byla to také ona, kdo s Ruskem dojednal v roce 2009 nevýhodnou plynovou smlouvu, pro jejíž podpis, bez patřičných zmocnění vlády, dal k jejímu stíhání podnět tehdejší prezident a její dřívější spojenec Viktor Juščenko. Ovšem i jiní spojenci ji od té doby viděli jako spojenkyni Ruska a vlastizrádkyni. Ovšem až za prezidenta Janukovyče se případ se známými důsledky dostal před soud.

Připomíná se také, že již v roce 2012 Vladimir Putin, že Rusko by bylo ochotno Tymošenkové poskytnout zdravotní péči v kterémkoli léčebném zařízení, pokud bude ukrajinské vedení souhlasit. Dodal, že Juliji přivítá s radostí. Podobnou nabídku konečně opakoval i nyní po jejím propuštění.

Nynější ruský prezident, v roce 2009 premiér, se Tymošenkové zastával také v případě jejího obvinění z porušení zákonů ukrajinských zákonů v případě podpisu smlouvy. Podle jeho slov právníci pečlivě kontrolovali její soulad s ukrajinskými i ruskými právními předpisy a nenašli nic, co by bylo v nesouladu.

Říká se navíc, že Putin při setkání s Janukovyčem v Soči ukrajinskému prezidentovi jednoznačně řekl, že Tymošenkovou musí propustit z vězení a jako páku použil výhružku, že jinak z Moskvy nepřijde do Kyjeva žádná finanční pomoc. Krátce poté se měl s Tymošenkovou v Charkově, kde si v té době odpykávala trest, sejít šéf administrativy Janukovyče Andrij Kljujev.

Samozřejmě nejde o přátelství či jen porozumění, které mohlo mezi Vladimirem Putinem a Julijí Tymošenkovou v průběhu mnoha setkání vzniknout. Sám ruský prezident říká, že vždy byla konstruktivní. Jde zejména o to, kdo bude garantovat plnění dohod mezi Ukrajinou a Ruskem a splácení ukrajinských závazků vůči Moskvě. Ještě před několika týdny to byl předseda vlády Mykola Azarov. Jeho roli by prý mohla převzít Julije Tymošenková.

Zveřejnění rozhovoru a jeho obsah může pro mnohé Ukrajince být víc, než řada bilboardů v nadcházejícím boji o úřad prezidenta, do kterého tento týden Julije Tymošenková vstoupila


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.