Čas dluhů = čas sluhů

dluhy
10.3.2021 13:27
Na obecné téma dluhů by se dalo napsat mnohé. Na rozsáhlejší pojednání, které by se nezabývalo jen "pěnou dní", je však ještě čas. Tentokrát nabízím v kulturní rubrice jen malou úvahu.

       Dnes jsem si vzpomněl na to, jak jsem dříve (mj.naposledy v příspěvku "Slyšíte to ticho": "...ticho  kolem očekávané inflace. Obyčejní lidé nedělají paniku a pilně se na ni připravují...") zneklidněn avizoval hrozbu následků dosavadního nezodpovědného plundrování státního rozpočtu, souběžně s neúčinností výdajů a vyčerpáváním rezerv (důvěry i peněz) firem, živnostníků a občanů.

        Uvědomil jsem si přitom, že sleduji "ónlájn" ticho kolem dluhů, ustupující  verbálním křečím a následným změnám směru od původního pangejtu k tomu druhému. Příliš pozdě se hledají možnosti úspor, přitom z každodenního uvažovaní (nejmenujme, prosím) se "hospodárné myšlení" vytratilo úplně.

        Můj otec míval v zásobě pro řešení jakýchkoliv těžce představitelných situací v bezedné zásobě řadu principů, zásad, pouček či postupů (dnes bychom mohli říci návodů k použití  "metodologického rozhraní"). Jedna z nich říkala, že pokud jsi v koncích s hledáním technického řešení, hledej poučení či analogii v přírodě. Tam to vždycky najdeš.

I.  Proto s oblibou i v postmoderní době hledám tyto analogie s přírodou a tak si třeba všímám, jak je i na obyčejné a malé zahradě obrovský ekonomický i provozní rozdíl mezi tím, jestli věnuji veškerou potřebnou péči jen těm stromům (třeba kadeřavost broskvoní),  které ji nevyhnutelné potřebují, nebo plošně zasahuji vše živé na zahradě.

         Důsledkem je finanční i časové zvládnutí či nezvládnutí ošetření  zahrady v krátkém čase, který vyměřila příroda. Chemické  ošetření je zvoleno jen jako příklad proto, že naznačuje to, že postřik, který dopadne plošně tam, kde není potřebný, má navíc nežádoucí vedlejší účinky a škodí. To je podobné jako u výdajů ze státního rozpočtu - tam je to pravda trochu zakamuflované. 

         Ve srovnání s tímto příkladem jsem vůbec neporozuměl tomu, proč nikdo zodpovědný nezná jiné kritérium (přitom zdroje nejsou ale data jsou) pro vakcinaci než věk nebo profesi, když víme, že:

a) kombinace testu a vakcinace by umožnila odložení očkování těch, kterým test prokáže dostatek protilátek. I průměrný student 2 ročníku MFF by dokázal vyčíslit dopady pro potřeby vrcholně kvalifikovaného rozhodnutí, nakolik by se:

  • razantně snížil akutní nedostatek vakcín 
  • razantně snížil počet těžkých průběhů a zbytečných úmrtí (díky většímu záběru vakcinace jen v rámci nejpotřebnějších)
  • razantně snížil poměrný ukazatel efektivnosti výdajů státního rozpočtu (ten ukazuje na skutečnou úsporu mezi dvěmi variantami rozhodnutí o opatření)

[Vsuvka: Poměrný ukazatel efektivnosti výdajů SR mimochodem stále ve veřejném prostoru chybí a nahrazuje jej natažená dlaň s náležitě zvýšeným hlasovým projevem. Poslouchajíce záznamy z Poslanecké sněmovny, očividně složitější čísla než objem peněz a celková potřeba čehokoliv, jsou zde tabu]

[Vsuvka: Placený antigenní test není řešením]

 b) kombinace diagnózy (podle druhu, závažnosti a počtu komorbidit) a  nutnosti vakcinace dle výše uvedeného bodu by umožnila přednostní očkování těch, kteří plní statistiky a urny a od nichž se nákaza šíří dál. Odložení očkování ostatních by "matfyzák" vyčíslil v podobných přínosech, jako jsem zmínil výše, patrně bez náznaku zpocení.

II.  Neméně pozorně si všímám, jak přes slepě hlásané nekonečné "posilování kapacit" prakticky nic nestačilo  potřebám (ošetřování těžkých průběhů, testování, trasování a v poslední době vakcinace). Víkendové výkyvy křivek (a zasvěcené komentáře od nich během týdne) mi nějak neseděly ve srovnání s tím, že každá dojička či krmič vstává před svítáním dennodenně, v sobotu, v neděli, ve svátky, za mrazu, za deště a koná své povinnosti, protože 

  • zvířata nepočkají
  • je to životně důležité

Z toho jsem usoudil, že nikdo zodpovědný nepovažuje - třeba - vakcinaci za:

  • věc která nepočká (rychlá vakcinace = rychlá imunita; pomalá vakcinace = žádná imunita)
  • věc, která je životně důležitá

Dnes, kdy - jak jsem se dočetl - vakcinace probíhá i o víkendech, si kladu otázku? Co je k tomu donutilo? Výměna mozkové hmoty? Volby na dohled? Nebo něco transcendentního, co je mimo ně?

Tož tak.

       To byla obecná úvaha nad tím, jak běžný jev - zadlužování - příroda trestá poměrně zřetelně a tak si tyto dluhy dovolí jen ten, kdo je od přírody hodně vzdálen. A také o tom, jak zadlužování v podání lidské čeládky (nejsem si jist, zda česky správně jsem neměl napsat "čeledi", nebo méně konkrétně "sluhů") na to zapomíná.

 

luis
Vývojář (ročník 1955), se zkušenostmi z ekonomiky, managementu, zemědělství a techniky. Zajímám se o makropolitiku a makroekonomiku pouze z pohledu jejího dopadu na lidi, které znám a z pohledu jejich možných reakcí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.