Chtějte léky bez doplatků

13.1.2011 14:39
Nálada ve společnosti houstne a lidé jsou k sobě více a více necitelní. Vše ovláda byznys a kapitál. Nikdo svou profesí nebere z odborného hlediska. Přijde mi, že člověk přichází do styku s novodobými zlatokopy

Pokusím se popsat mou návštěvu u lékaře. Záměrně neuvedu kde to je, ani jméno ošetřujícího lékaře a ani identitu sestry. Snad jen, že se jedná o malé město nedaleko Prahy. Ale to není podstatné, protože mým cílem není někoho poškodit, ale poukázat na nešvary českého zdravotnictví. Už jen čekárna u lékaře nepřipomíná dávné čekárny plné plakáty se zdravotní tématikou. Zdi a dveře jsou polepeny informacemi, kde všude doktor ordinuje, ke které pojišťovně se máte přehlásit, jinak vás neošetři apod. V mém případě můj lékař spolupracuje jen s VZP a se zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra. Což je svým způsobem dost omezený výběr.

K lékaři chodím minimálně a spíše za určitým cílem a to zejména pro léky na snížení krevního tlaku. Můj lékař mi předčasem předepsal BETALOC SR a MONOPRIL, které se mají užívat současně. Jeden údajně hlídá spodní hranici tlaku, druhý tu horní. O tom ale řeč není, jelikož předpokládam, že lékař je ve svém oboru odborníkem a tak může o léčbě rozhodovat podle nejlepšího svědomí a v zájmu pacienta.

Takhle svého lékaře navštívíte co cca 3 měsíce a pak jdete do lékárny pro léky. Až posud je vše v pořádku.

Pokusil jsem se, tento zaběhaný stereotyp, trošku narušit. Obvykle to probíhá tak, že na lístečku donesete požadavek, jaký lék chcete a v jakém množství, a čekáte v čekárně na sestru. Na lístečku jsem si dovolil připsat, mimo názvy léků, požadavek, s prosbou o náhradu léků, bez doplatku. A to byl kámen úrazu. Odseděl jsem si dvě hodiny v čekárně a poté si mě lékař nechal zavolát. Přátelský tón, který vždy míval, se vytratil. Tím ho nechci nijak pomlouvat ani jmenovat, spíš se domnívám, že chtěl vzniklou situaci řešit a hledal možnou alternativu. Spíš na tuto situaci nebyl připraven. Tento lékař, a jeho personal, jede jen v zajetých kolejích nepřehledné džungle farmaceutických lobyistů. Iniciativy se chopila sestra a prohlásila, aniž bych něco namítal: „To si musíte stěžovat u pana Ratha. To on za to může“. Proti tomu, co řekla sestra, jsem se musel ohradit, ve smyslu, že Dr. Rath zcela jistě za to nemůže. Nakonec to lékař vyřešil tím, že mi věnoval balení léků, které našel v šupleti a které mu údajně vrátili pacienti, a kterých tam měl zřejmě dost. A tak jsem „přešel“ na AMPRILAN a VASOCARDIN SR200. Podivuhodný způsob …

Debata pokračovala dále ve vši slušnosti, ale co mě pak zaujalo, byla spíš ta lživá manipulace s lidmi. Jak je jednoduché s lidmi manipulovat. Stačí vypustit lež a šířit ji kolem, udržovat lidí v nevědomosti, a výsledek se dostaví. Je jim znechucenost občanů, nad nepořádkem a chaosem, jaký ve zdravotnictví panuje. Nejde o nic jiného než perfektní zdravotní byznys. Zdraví je jaksi na vedlejší koleji a mimo faktický zájem lékaře.

Základem pravicové taktiky, je postavit lidí proti sobě a opakovanou lži je udržovat v nevědomosti.

 Chtěl bych tímto apelovat na všechny lidí aby se nenechali odradit, pochmurnou tváři lékaře, který vyslyší váš požadavek na „bezplatný“ lék, jež je hrazený vaši zdravotní pojišťovnou, a trvali na svém požadavku. Pokud půjdou na odbyt léky plně hrazené zdravotní pojišťovnou, bude z toho profitovat více stát, a méně nenažrané lobyistické farmaceutika.

Jaroslav Klajs


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jaroslav
Myslím, že Kubek (ČLK) řekl jasně, že peníze mizí v předražených lécích...