Chytrá jako horákyně

5.10.2020 20:13
Chytrost si každý představuje různě. Takže i karanténa, mapy.cz, e-Rouška mohou vypadat chytře. Avšak (to není z mé hlavy, tak praví svatý Matouš) Poznáte je po jejich ovoci.

 

    Nebýt optimista, asi bych trpěl alergií na přívlastek "chytrá" u mediálně zprofanovaného pojmu "chytrá karanténa". Ale protože jsem navíc i (vnitřně) kliďas, tak  jsem toto i další "chytré" věci zařadil mezi prázdné pojmy a příliš se jimi nezabývám. 

    K tomu, abych změnil názor, nestačí ani aktuální "převratné" tvrzení pana plukovníka Petra Šnajdárka pod titulkem: "Prodělal jsem covid a některé věci teď měníme, říká šéf chytré karantény".

(https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prodelal-jsem-covid-a-nektere-veci-ted-menime-rika-sef-chytre-karanteny-122881#dop_ab_variant=0&dop_req_id=XzhazdCtK6f-202010051756&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz)

   Prostě tak, jak přibývá chytrých věcí, tak přibývá i zmatků v mé hlavě. Co proboha je na karanténě chytrého? Je ušita na míru situaci, zájmům konkrétních lidí a našim možnostem? Není důkazu o tom, že by byla. Je efektivní? Není důkazu o tom, že by byla. Je dobře zorganizovaná? Není důkazu o tom, že by byla.

Také to lze říci jinak: Prostě a jednoduše, byrokracie neutrpěla žádným proti ní vyhlášeným bojem nejmenší újmy a moderní IT i jiné nejmodernější technologie jsou teď plně v jejich službách. Odezírají jí ze rtu její skrytá přání a lépe než kdysi, bez náznaků těžkopádnosti je realizují.

   Výhodou je snad jen to, že jde o automatický proces a obyčejný plebejec jako já, se s tím nemusí zatěžovat.

    Ne, opravdu nepatřím k těm, kteří by novým věcem nedali šanci, naopak - sledování nových věcí, které mají rozumový základ a aspoň trochu význam pro život,   mě baví.  

   Oceňuji záplavu inovačních impulsů, iniciovaných první covid-vlnou (s notickou, že už nesouvisející předchozí, mediálně známý hackaton někde zasel svá semínka). 

   Oceňuji také, že ač ubohý, tak přece jen ne úplně nicotný podíl  (schválně si v duchu sami tipněte procento) těchto inovací přežil a prosperuje - je prostě k užitku.

   Také staronové změny prostých hygienických návyků mohou přetrvat. Pro mladou generaci určitě slogan "myjte si ruce, noste roušky, udržujte rozestupy a desinfikujte" nebude v budoucnu znít jako klišé. Dnešní koronavirová zkušenost pomůže později v životě hlavně mladším, zejména z měst, kteří neprožili, a  ani od svých rodičů nenasáli zkušenosti s likvidací tuberkulozy skotu, brucelózy a mnoha dalších nákaz zvířat, ať již bakteriální či virové povahy, nebo přenosné či nepřenosné na člověka.

   Ale výčtem pozitiv (kterými bych mohl pokračovat) kompas nespravíme. Důvěra musí mít pevné základy. Jakmile se třeba objevily mapy.cz, neváhal jsem a bez ohledu na pochybné osobní nebo citlivé údaje jsem se zaregistroval. Do dnešního dne nic. A to máme ve firmě covid, patřím už mezi seniory, prokazatelně jsem byl po poměrně dlouhou dobu(a můj mobil i mobily kolegů rovněž) ve styku prakticky se všemi kolegy (jsme malá firma).

    Všechno, co je výsledkem této mé snahy ověřit zda nové = lepší, je vyzývavé tvrzení na stránkách Seznamu : "Mapy.cz hlásí 1,9 milionu lidí v boji proti covidu-19". Nuž co, pěkné, ale nezajímavé (a to tady raději nekopíruji otázky a výzvy z tohoto webu - prostě prázdnota k ubíjení času a na hraní). Takže e-Rouška, Chytrá karanténa a  další "chytré" věci mě budou zajímat, až..... poznám po ovoci, jaké je.

 

 Aktualizace 2.listopadu 2020:

Novinka: Vláda bude jednat o Chytré karanténě kvůli zabránění šíření koronaviru

(https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vlada-chytra-karantena-koronavirus-babis.A201102_070752_domaci_kop#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=domaci&utm_content=main)

Ví se, že:  

- aplikace e-Rouška vyžaduje "jen" chytrý mobil, jen jeden operační systém a to novější (verze 13.5) nebo novější verze. 

(https://echo24.cz/a/SkyzE/predchozi-erouska-zcela-selhala-nova-nefunguje-na-starsich-mobilech)

- důchodci nepatří mezi časté uživatele posledních verzí chytrých telefonů

Řečnická otázka:

Rozhodne vláda o nákupu chytrých telefonů pro všechny seniory a další osoby z řad ohrožených skupin, neboť tam by to mělo největší efekt?

 

luis
Vývojář (ročník 1955), se zkušenostmi z ekonomiky, managementu, zemědělství a techniky. Zajímám se o makropolitiku a makroekonomiku pouze z pohledu jejího dopadu na lidi, které znám a z pohledu jejich možných reakcí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.