Co zavést v politice psychotesty?

obrazek
22.8.2012 11:24
Téma psychotestů se dnes skloňuje zejména co se týče řidičských či zbrojních průkazů. Tedy v případech, kdy může činnost vyvstávající s činností jejich držitele, způsobit škody, a to jak na majetku, tak hlavně na životech. V poslední době jsme však svědky toho, že i politická činnost může napáchat obrovské škody. Stálo by tedy za úvahu zavést psychotesty i pro ty, kteří chtějí spravovat naše veřejné finance - pro politiky.

Není to nic, co by odporovalo Ústavě ČR. Demokraticky volení zástupci lidu by měli mít určité předpoklady, které jim umožňují politickou činnost vykonávat. Psychotesty by tedy mohly být zaměřeny například na možnost ovlivnění, ale stejně tak sobectví či vztah k penězům. Všechny tyto věci totiž o člověku mnohé vypoví. U držitele charakterové vlastnosti sobectví lze očekávat, že bude při výkonu funkce poslance myslet hlavně na vlastní prospěch a nikoliv na blaho těch, kteří si jej do funkce ve volbách zvolili. Možnost ovlivnění se pak týká tlaku lobbistických skupin či jiných vlivových skupin, oligopolů či v některých případech vlastní politické strany. Vztah k penězům je pak zbytečné jakkoliv vysvětlovat...

Sestavením psychotestů by museli být pověřeni nezávislí odborníci z řad psychologů a psychiatrů a zaštítit by jej měla nějaká renomovaná světová vědecká organizace.

Pokud chceme měnit politiku, musíme začít především u těch, kteří ji vykonávají. Za vytunelované prostředky totiž může jediná věc - osobní selhání, tedy lidský faktor. Neříkám, že psychotesty by tomuto jednání zcela zamezily, ale napomohly by jejich výraznému omezení. Každá miliarda, která se ročně "neztratí" by však stála za to to zkusit. Co myslíte?

Na závěr samozřejmě musím napsat jednu věc - výše uvedené se nikdy neuskuteční, protože by se musela celá věc legislativně ukotvit. Museli by o tom tedy rozhodovat naši zákonodárci, z nichž velká většina by tento návrh zcela jistě nepodpořila jen z obav, že by sami testováním neprošli... A pokud by se jich novináři zeptali, zda s tím souhlasí, byl by každý pro. Při samotném hlasování by však "jaksi" chyběl dostatečný počet hlasů ke schválení. Jak je u nás běžné...

ondrej-masek
Administrativní pracovník zajímající se o politiku a její dopady na obyvatelstvo České republiky, ať už dobré či špatné, které kvůli současné vládní koalici převažují. Čekám na možnost volby strany, která nebude jen mluvit či chtít do toho mluvit, ale bude opravdu pracovat pro lidi.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.