ČSSD jde do eurovoleb

cssd tiskovka
10.4.2024 19:27
Další stranou oznamující účast v červnových volbách do Evropského parlamentu je Česká suverenita sociální demokracie. V koalici s ní pod značkou ČSSD budou kandidovat Směr Česká republika a strana DOMOV a navíc s pomocí partnerů jako jsou Svaz bojovníků za svobodu, NE Základnám a Svaz pacientů ČR.

Představitelé uskupení dnes v Praze na tiskové konferenci představili programové priority pro volby do Evropského parlamentu a osobnosti na předních místech kandidátky. Vedle Jiřího Paroubka mezi ně patří třeba bývalý liberecký hejtman Stanislav Eichler, bývalí senátoři Petr Gawlas a Vladimír Dryml, prezident svazu pacientů Luboš Olejár či předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

Vyznělo, že fakticky hlavní myšlenkou, se kterou ČSSD předstupuje před voliče, vyjadřuje heslo: Jsme stranou míru, už ani koruna pro nákup zbraní na Ukrajinu. To ostatně vyjádřil i lídr kandidátky expremiér a předseda ČSSD Ing. Jiří Paroubek, který prohlásil, že „prioritou je okamžité zastavení války na Ukrajině, kde se zabíjejí Slované navzájem. Už ani korunu na nákup zbraní pro Ukrajinu, chceme prosazovat uzavření příměří a rokování o míru.“

Podle Paroubka je třeba vyměnit v Bruselu válečné štváče, kteří dnes v parlamentu sedí, za lidi co budou podporovat mírová řešení.

V případě úspěchu budou poslanci zvolení za ČSSD bránit české zájmy, což aktuálně znamená i odmítnutí snahy o zrušení práva veta. To by totiž znamenalo, že bychom se stali rukojmími velkých zemí a především Německa a Francie. „Z druhořadé země, kam nás naše lokajská vláda dostala, bychom se stali zemí třetího řádu,“ soudí ČSSD.

Významný je také požadavek na zlepšení dosud nedostatečné ochrany vnějších hranic EU a vracení nelegálních migrantů. Takový přístup by měl přijít místo štědrých dávek migrantům, kteří jsou často ekonomickými.

Blok kandidátů ČSSD bude také prosazovat revizi Green Dealu, protože jinak nebudeme schopni konkurovat zemím třetího světa. V této souvislosti také zaznělo: „Zrušme emisní povolenky, zastavme zákaz spalovacích motorů a snažme se o rozumnou ochranu životního prostředí bez ideologických a často hloupých příkazů a zákazů, jak je dnes předvádí Evropský parlament“.

Červnové volby Paroubek ovšem předně vnímá jako můstek k parlamentním volbám v příštím roce. Zajímavostí také je, že zmínil přání spolupracovat s exprezidentem Milošem Zemanem, který byl na jejím únorovém sjezdu. Její formy se budou samozřejmě odvíjet od možností M. Zemana. „Osobně bych si přál, aby byla co nejširší, oba cítíme odpovědnost za značku ČSSD,” prohlásil Jiří Paroubek.

 

Příloha:

Program

Kandidátní listina

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.