Držím palce Trumpovi, ale zejména Vancovi. Tento tandem míru je schopen jej prosadit
Následné kroky namířené proti Rusku měly devastovat jeho ekonomiku a vést Rusko k totálnímu úpadku. Podobné nesmyslné úvahy o slabosti Ruska měl o všem svého času i Napoleon a potom nestačil prchat, když mu Moskvané zapálili Moskvu pod zadkem. Ještě více o slabosti Ruska byl přesvědčen Hitler a zčásti měl na počátku pravdu, když se mu podařilo promyšleně zorganizovat obrovský masakr v sovětské generalitě a naladit Rusko na přátelskou notu smlouvou o neútočení, a proto po překvapivém útoku Sovětský svaz utrpěl hrozivé porážky v počáteční fázi bojů.
Mimochodem podobné nesmyslné představy o Rusku zaznamenáváme i v Česku. Zvlášť oblíbená je floskule, zejména u vládní koalice, že Rusko rozumí jen síle. Nu což té Rusko rozumí, a proto ji také efektivně používá a vede boj a s minimálním vojenským nasazením všeho vojensky schopného a použitelného obyvatelstva vítězí na Ukrajině. Vtažení severokorejských vojáků do operace se ukázalo jako úspěšný taktický tah už faktem jeho oznámení a Západ doslova šílí. I proto Rusové, i ti dříve méně příjmoví jsou spokojeni, protože se nikdy v minulosti jejich životní úroveň v důsledku válečné ekonomiky, která se příznivě promítá i do neválečných odvětvích a v drtivé většině věří ve vítězství.
A oprávněně. Vítězství se zjevně blíží.
Na dokreslení situace snad jen jeden citát z dnešního vydání nezávislého portálu Strana.ua: Fronta na Donbasu se "rozpadla", řekl generálmajor ozbrojených sil Ukrajiny Dmitrij Marčenko.
"Všichni víme, že neprozradím vojenské tajemství, když řeknu, že se naše fronta rozpadla. Bohužel orkové (hanlivý název pro Rusy) již vstoupili do Selidova a již zde získávají oporu. Myslím, že v blízké budoucnosti ho obejdou v kruhu a zcela ho obsadí, což jim umožní taktický únik do Pokrovska. Je to pro nás velmi špatné," uvedl.
V každém případě konflikt na Ukrajině by měl skončit, protože i Západ a Evropa už je vysílen dodávkami zbraní a financí. Ještě více Evropu poničilo zavedení sankcí namířených proti Rusku. A například odstávka od zdrojů levných fosilních paliv, z čehož se sice raduje klimatická loby, ale na kterých byl postaven desítky let trvající hospodářský boom Západu, zejména Německa vede k propadu evropské ekonomiky.
I USA již vydaly přibližně 3,4 miliardy dolarů a nedávno byl schválen další balíček ve výši 400 miliónů dolarů. Demokratům to nevadí a jistě s ochotou by ve válce pokračovali a budou pokračovat, pokud zvítězí Kamala Harris, republikáni jsou zásadně proti.
A po tomto, u mě obvyklém trochu delším úvodu přecházím k věci:
Donald Trump má k válkám velmi odtaživý přístup a vidí je v prvé řadě přes finanční stránku, byť kladení otázky nákladů na obranu NATO pokládám za účelovou, protože je o něm známo, že má k NATO velký odstup a pokládá jej za relikt studené války, což také ve skutečnosti je.
Už se v minulosti nechal slyšet, že USA nebudou chránit ty, kteří neplatí dost. „Nebudu je chránit,“ pravil Trump. Místo toho budu povzbuzovat Rusy, „ať si dělají, co chtějí“.
Už to naznačuje, že Putin rozhodně není jeho strategický nepřítel jako pro Bidena, Harrisovou a téměř všechny politiky NATO.
I jeho kandidát na viceprezidenta Vance velmi smířlivě poslal vzkaz ruskému prezidentovi Vladimir Putinovi, když ho odmítl označit za nepřítele.
„Myslím, že je to jednoznačně protivník. … Je to konkurent.“ Ale spolupráce je nezbytná, „pokud někdy chceme ukončit válku na Ukrajině“. Spojené státy by podle něj měly provádět chytrou diplomacii. „To, že někoho nemáme rádi, neznamená, že s ním nemůžeme občas promluvit.“
Tyto výroky zazněly v reakci na otázku moderátorky Kristen Welkerové, zda Vance vnímá Putina jako spojence, nebo nepřítele.
Vance naznačil, že Američané nevidí největší problém v Rusku, ale v aktivitách Číny. A zdůraznil, že Trumpa vnímá jako jednoznačného zastánce míru. „Věřím, že Donald Trump je kandidátem nakloněným míru,“ nechal se slyšet Vance s tím, že jako prezident Trump v minulosti čelil tlaku neokonzervativců, kteří chtěli vést válku tu i onde. Ale Spojené státy ji nevedly, protože to neprošlo přes Trumpa. Tak to vidí Vance.
V rozhovoru pro CNN svou myšlenku rozvedl. Konstatoval, že lidé jako bývalý viceprezident Mike Pence, nebo někdejší viceprezident z doby prezidenta George Bushe mladšího Dick Cheney dnes Trumpa kritizují právě proto, že odmítl rozpoutat další války.
„Takže všichni ti... lidé, včetně bývalého viceprezidenta Mika Pence, všichni tito lidé mají tak strašně poškozený pohled na svět a všichni jdou po Donaldu Trumpovi, protože chtějí poslat lidi do války? To je to, co si myslíte?“ ptal se Vance moderátor CNN Jake Tapper.
„Přesně tohle říkám, Jakeu,“ odpověděl kandidát na republikánského viceprezidenta.
Vance odmítl myšlenku, že jde o konzervativní republikány, kteří mají obavy z druhého Trumpova prezidentství. „Všichni tito lidé, Jakeu, přišli do úřadu v domnění, že mohou ovládat Donalda Trumpa. … A když zjistili, že nemohou, všichni se obrátili proti Donaldu Trumpovi,“ rozváděl myšlenku Vance.
Jsou další otázky, kde s tandemem Trump-Vance plně souhlasím (klimatické teorie, genderové teorie atd.), ale nastolení míru je tím nejdůležitějším
Držím pánům i rozumným lidem na světě palce.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1143x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.