Glosář 20/ʼ23

pelc vladimír
24.5.2023 10:02
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění, k upřesnění jeho významu; podle výběru autora. Nemusí jít jen o produkty uplynulých týdnů.

Šou balíček

Česká vláda představila tzv. ozdravný balíček; daňový a důchodový. Představila ho stylem, jímž se prý dědeček herce Vladimíra Cyrila Menšíka své manželky ptával − šou už ty brambory vařený? Šou představení Petra Fialy a spol. nebylo ani na úrovni firemní prezentace nového typu prezervativu – na ní by firemní šoumeni uvedli související potřebná data (kupř. velikost, viskozitu, trvanlivost, bezpečnost, termín dodání na trh, cenu…). Šou balíček Fialovy šou vlády je podprůměrný propagandistický materiál postrádající informační hodnotu – konkrétní propočty neobsahuje; tu bude mít, až legislativní znění bude podpořeno a zdůvodněno ekonomickými propočty. Pokud bude.

 

Propagace sudetismu

Zásadním nebezpečím pro naši politickou i hospodářskou svobodu je ideologie a praxe sudetismu. Současná vláda je jejím nositelem. Vzpomeňme bratrská setkání Petra Fialy s reprezentantem sudetismu Berndtem Posseltem, účast členů vlády na sudetodnech (velvyslanec ČR v SRN Tomáš Podivínský v Řezně 9. 6. 2019; Daniel Herman, Pavel Bělobrádek – ostatně politická strana KDU-ČSL je pátou kolonou sudeťáků u nás; sudetoněmeckého sjezdu v bavorském Řezně konaného 26. až 28. 5. 2023 se zúčastní ministr školství Mikuláš Bek). Jako podporovatel sudetismu se výrazně projevil i současný prezident Petr Pavel: Nastoupil cestu servility a podřízenosti vůči Sudetoněmeckému landsmanšaftu; Petr Pavel v Selbu v Bavorsku 19. 5. 2023 na akci „Bavorsko-české týdny přátelství“ k šéfovi landsmanšaftu: Děkuji Berndtu Posseltovi za zlepšení německo-českých vztahů … velice vítám posun, ke kterému v posledních letech došlo v Sudetoněmeckém krajanském sdružení, a za to bych velice rád osobně poděkoval Berndu Posseltovi, protože si toho opravdu velice vážím. Ptám se: K jakému zásadnímu posunu v sudeto-sdružení došlo? Jejich historická paměť stále začíná až od května 1945 odsunem jejich předků z Československa, z nichž se většina dopustila vlastizrady; pro dobu před květnem 1945 trpí amnézii; jejich předci vraždili naše občany, vypalovali obce, avšak nikdy jsme od sudetů neslyšeli jediné slovo lítosti, omluvy, přiznání viny tehdejších německých občanů Československa na okupaci nacistickým Německem a vraždách ve třicátých letech do konce 2. světové války. K jakému posunu došlo?

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.