Glosář 39/ʼ23

obrazek
25.9.2023 21:06
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění, k upřesnění jeho významu; podle výběru autora. Nemusí jít jen o produkty uplynulých týdnů.

Ukrajinský nacista – hrdina dnešní doby

Na slavnostním zasedání kanadského parlamentu (22. 9. 2023), slavnostním, protože se ho jako vzácný host účastnil prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskij, předseda dolní komory Anthony Rota přivítal kanadského občana ukrajinského původu Yaroslava Hunku. Představil ho jako hrdinu, výrazně ho ocenil jako ukrajinsko-kanadského veterána druhé světové války, který bojoval za nezávislost Ukrajiny proti Rusům, jako ukrajinského a kanadského hrdinu. Šlo o propagandistickou servilnost vůči Volodymyru Zelenskému. Hunka byl kanadským parlamentem oslavován bouřlivými a vřelými ovacemi všech jeho členů ve stoje. Jako hrdina.

Osmadevadesátiletý ukrajinský emigrant za druhé světové války bojoval − byl příslušníkem 14. granátnické divize SS Galizien, nacistické jednotky, která proslula zločiny proti lidskosti během holokaustu. Bojoval na straně nacistů. Proti Sovětskému svazu, proti Rudé armádě. Proto byl oslavován. Divize SS Galizien byla složena z haličských dobrovolníků ukrajinského původu. Dobrovolníků. Rozhodnutí norimberského tribunálu, které je integrální součástí mezinárodního práva, uznalo SS jako zločineckou organizaci.

Ne, ne, na Ukrajině žádný fašismus ani nacismus není. Svým potleskem ve stoje pro bývalého člena jednotky Waffen-SS to stvrdil i t. č. prezident Ukrajiny Volydymyr Zelenskij.

Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech vojenskou pomoc v hodnotě 650 milionů kanadských dolarů (asi 11 miliard korun).

 

Válek – léky budou vbrzku

Žijeme v nebezpečné době. Nebezpečí číhá za každým rohem. Zejména číhá za rohem do Sněmovní ulice (jak název sděluje, sídlí tu Sněmovna Parlamentu ČR).

Chybějí léčiva. Více než rok. Premiér Petr Fiala (ODS), premiér ČR: Léků je dost. Marek Hampl, předseda Grémia majitelů lékáren (950 lékáren, cca 40 % v ČR: Mnohé léky chybí, léková politika neexistuje. Třeba penicilinu je ve státě potřeba až 75 tisíc balení měsíčně. K mání je několik tisíc. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09): Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat, že se během roku, roku a půl tady výroba těchto léků spustí. Tedy možná za dva či dva a půl roku − se spustí. Možná. Vbrzku.

Ministr zdravotnictví přece konat nemusí, jemu stačí věřit.

Tedy takový bordel v tomto státě (za posledních minimálně šest desítek let), a nejenom v zabezpečení léků, nepamatuji.

 

Ne, nejsou to chaoti, jsou to šašci

Poslanecká sněmovna schválila navýšení přesčasů lékařů. Z maximálního počtu dobrovolné přesčasové práce ze 416 na 832 hodin. Při schvalování novely zákoníku práce to jako pozměňovací návrh předložil poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Změna platí od 1. října.

Nyní ten samý poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), spolu s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09), hodlá předložit další pozměňovací návrh; tentokrát takový, který by jeho předchozí pozměňovací návrh zrušil, a navodil stav původní. Změna změny by měla nastat vbrzku. Snad od Nového roku.

Takové jednání vůbec není chaotické. Je šaškovské.

 

Byla jakoby vedra

V rádiu vysílají rozhovor s odborníkem na téma proč jsou nyní (polovina července 2023) taková vedra (?). Odborník z českého vědeckého ústavu odpovídá tedy proč jsou jakoby v dnešních dnech jakoby ty horka… rozhlas vypínám, protože to je jakoby na mou psychiku jakoby moc.

Před časem mi telefonoval odborník na software (potřeboval jsem udělat webové stránky): Tak vy tedy potřebujete jakoby návrh webových stránek…? Moje odpověď: Ne, já potřebuji návrh skutečných webových stránek, ne jen jakoby.

Všimli jste si, jak je čeština zaplevelována výstelkovými slovy? Nemají žádný význam, jsou slovní vatou, neobsahují žádnou informaci, mluvčí nemá dostatečnou zásobu.

Co je pro jazykový plevel společné? Neschopnost mluvčího převzít za svá slova odpovědnost.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.