Glosář k 24. týdnu ʹ19

pelc vladimír
17.6.2019 14:19
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení ap. k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění. K upřesnění jeho významu. Podle subjektivního výběru autora. A nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne.

Provokace sudetů

Na 70. sjezdu sudetských Němců, potomků českých Němců, kteří se dopustili vlastizrady tehdejšího Československa, v bavorském Řezně (Regensburg) prohlásil Bernd Posselt, že v budoucnu se jejich sjezd bude konat v ČR. Jeho vzkaz je jasný, zní: V České republice jsme doma my (sudeti), my (sudeti) si pozveme na náš příští sjezd (koberec) vládu ČR. Sudetský nacionalismus je pro nás mimořádně silné zahraniční politické nebezpečí. V posledních dnech se B. Posselt vyjádřil v tom smyslu, že by přijal funkci prezidenta ČR.

Je nutné připomínat slova prezidenta Edvarda Beneše: „Nebude však trvat dlouho a budeme slyšet různé, všelijak formulované a v systémy vypracované omluvy, výmluvy a omývání všeho toho, čeho se Němci v této válce tak neslýchaně nelidsky dopouštěli.“ (Dr. Edvard Beneš, 10. 6. 1945, Lidice); viz https://www.youtube.com/watch?v=TtpxzUSdAtk .

Manifestační politika pirátů

Dočetl jsem se, že strana zvaná Piráti, má dva aktuální politické maximy: 1. Vyšší trestní sazby při odsouzení za týrání zvířat. 2. Oprava paneláku v Chánově tak, aby v něm Romové, kteří ho zdevastovali, opět mohli bydlet (dokud ho zase nezdevastují).

Jedu do Prahy a Prahou. Trasu, kterou lze normálně projet za dvaadvacet minut. Rezervuji si hodinu a patnáct minut, abych dojel včas. Všude zácpy, tunely nefungují, nebo jen napůl. Včas jsem dojel. Za kvalitu dopravy, tedy podstatnou součást kvality života v Praze, zodpovídají Piráti. Na magistrátu mají pro to náměstka. Špatná doprava se v Praze a okolí denně týká asi miliónu lidí.

Piráti provozují manifestační politiku − vyšší sazby za týrání zvířat má v ruce Parlament, opravu paneláku v Chánově místní autorita; ale Piráti k tomu mohou manifestovat svůj politický aktivismus. Piráti mají v rukou dopravu v Praze. Ale tam skutečnou politiku nedělají. Nedá se manifestovat. Ať doprava kolabuje.

Co běhá na síti

Mailem jsem dostal následující text; přetiskuji: Mikuláš Minář (*6. března 1993 Vodňany) je český ekologický aktivista, který se významně angažoval v několika neziskových organizacích na ochranu práv migrantů. Od ledna 2018 je předsedou spolku Milion chvilek, který vede kampaň Milion chvilek pro demokracii. Studuje dvouobor filosofie-bohemistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a obor evangelická teologie na Evangelické teologické fakultě téže univerzity. Ještě nedostudoval. Je hlavním organizátorem demonstrací proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti ČR a následně za její odstoupení, i za rezignaci premiéra Andreje Babiše, které se konaly v Praze a dalších městech ČR v dubnu, květnu a červnu 2019. Čestným členem hnutí je prof. Drahoš, neúspěšný kandidát na prezidenta. K organizování štvavé protivládní kampaně využil své předchozí zkušenosti i úzké osobní vazby na Piráty a TOP09. Postupně se zapojily i další, tzv. demokratické strany (ODS, KDU-ČSL a STAN), a některé další osoby, jako např. generální ředitel ČT, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, odvolaný ředitel NG Praha Jiří Fajt ad. Minář sjednotil všechny, kteří se až dosud nesmířili s výsledky posledních voleb. Celá kampaň probíhá jako protivládní, jako štvavá, ve znamení lží, vzbuzování nenávisti, strachu a výzvami k občanské neposlušnosti všemi dostupnými prostředky. Motto: 100× opakovaná lež se stává pravdou!

Na Václavském náměstí bylo postaveno několik pódii, celé náměstí bylo ozvučeno, instalováno pět velkoplošných obrazovek (to vše řešeno formou pronájmu), zajištěna byla i pořadatelská a bezpečnostní služba. Dále nutno zahrnout náklady na provoz cca 50 autobusů pro svoz demonstrantů z celé ČR a odměnu účastníkům − podle neoficiálních zdrojů ve výši cca 100−300 Kč na účastníka. Odhadem dospějeme k celkové částce cca 4 ½ až 5 mil. Kč za jednu zhruba hodinovou demonstraci.

Vyvstávají logické otázky: Jak může student filozofie bez další podpory organizovat a financovat takové akce? Kdo doopravdy organizuje a financuje takto sofistikovanou protivládní kampaň? Kdo má takový eminentní zájem na destabilizaci a devastaci naší společnosti? Kdo skutečně stojí za celým projektem?

Já bych si dovolil dodat další dotazy. První: Na transparentním účtu uvedeného spolku se „otočilo“ něco přes tři milióny korun; tedy ostatní příjmy spolek zákonným způsobem neregistruje? A druhá: Jestlipak ty příjmy daného spolku finanční úřad zdaní dle zákona? Spolek sice má ve stanovách „podporu a kultivaci demokratické kultury, občanské angažovanosti a veřejné diskuse v ČR“, avšak do této definice se pořádání protivládních demonstrací nevejde, o humanitární ani charitativní účely také nejde…

… a ještě toto běhá po síti: https://youtu.be/DW-yGz9Bkgc


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.