Glosář k 25. týdnu ʹ19

pelc vladimír
24.6.2019 19:35
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení ap. k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění. K upřesnění jeho významu. Podle subjektivního výběru autora. A nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne.

Resuscitace ODS se blíží…

 Uskuteční ji Pavel Novotný, nyní starosta městské části Praha-Řeporyje, jenž své politické názory vyjadřuje holou zadnicí (viz). Alespoň to v minulém týdnu slavnostně vyhlásil. Budu předsedou ODS, sdělil národu. Nebojí se nikoho − Václav Klaus ml. a jeho Trikolóra nemá šanci, ČSSD je odepsaná, Babiš je zloděj a čiré zlo. Vše P. Novotný napraví. Občanská demokratická strana (ODS) se tak bát o svou politickou existenci nemusí. Tedy pod budoucím vedením Pavla Novotného.

Měl by chodit kanálem

 Bývalý ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt žaluje stát. Tvrdí, že jeho výpověď z čela galerie je neplatná. A chce odškodné. Patrně za to, že sám se sebou podepisoval smlouvy na miliónové honoráře – tedy kromě bídného platu ředitele, že. Musel si přece přilepšit.

 Vždy a stále mě překvapuje drzost individuí, která by měla chodit kanálem, a slušným lidem se neukazovat.

Letná

 Chvilkaři tentokrát na Letné. Informace o demonstraci počaly fejkem. Prý tam bylo téměř tři sta tisíc lidí. Je to nesmysl, bylo jich o sto tisíc méně. Ale ani to není podstatné. Základem politické činnosti chvilkařů není diskuze, tříbení názorů, přesvědčování. Jdou za krysaři, jimiž jsou politické síly, které poslední tři demokratické volby prohrály. Protože se tyto temné síly nedovedou vrátit k moci volbami, punktují demonstrace. A vystupující? Žádná elita, nýbrž maňásci napojení a napájení z grantů plynoucích z veřejných rozpočtů; jen namátkou vzpomenu: za otce Vladimíra Polívky, to je ten, který, až se nasere, chce táhnout na Hrad, město Brno zaplatilo mnohamiliónový dluh po krachu jeho farmy v Olšanech.

Mariánský sloup na pokračování

 Členové Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu plánují vztyčit repliku původního sloupu ze 17. století. Ve stánku sbírají podpisy pod petici za postavení sloupu. Nějaký sochař si vymyslí, že na Staroměstském náměstí postaví plastiku – na veřejném prostranství, jednom z nejvýznamnějších veřejných prostranství v ČR, postaví si tam stánek, už vytrhal dlažbu (tu musel vrátit) – a nic se neděje.

Jestliže si kdokoli vymyslí něco, co je zaměřeno proti současné centrální či regionální vládě – zákony na něj neplatí.

Z diskuzí na IT:

 Toto odráží situaci v ČR, ať je usnesení zvolených orgánů jakékoliv, nespokojenci budou vyvolávat stálé protesty bez ohledu na demokratické výsledky voleb.

 Ale jo, já jsem pro! A pak by se mohl obnovit i Stalinův pomník, svého času největší skupinová socha v Evropě a koneckonců také zničená historická památka. To by byla injekce cestovnímu ruchu. Celej svět by se jezdil na tu kuriozitu dívat − možná že víc než na egyptské pyramidy. Tomu by se nějaký mariánský sloup nemohl rovnat! :-)

 No…možná kdyby to tak byla malá mešitka, tam by to možná prošlo.

 Ještě nechte zbourat Rabí, protože tam podle pověsti přišel Žižka o druhé oko a hrad je tedy připomínkou útlaku husitství v Čechách.

 Celý problém je o tom, že příznivci i odpůrci „Mariánského sloupu“ utrácejí náš čas i peníze z našich daní za žabomyší problémy, a potřebné a daleko palčivější problémy se neřeší.

 České republice by všechny sochy měly mít podstavec se závitem, aby se sochy mohly vyměňovat dle různých režimů, které zde zrovna budou nastoleny. Češi jsou na bourání symbolů různých epoch zvlášť kabrňáci, to jim jde. Kdyby se však měli se zbraní v ruce postavit vnějšímu nepříteli, sklopí uši, drží huby, krok a kolaborují.

 Kdo si objednal repliku Mariánského sloupu? Objednávám, pokud mám pozemek, na kterém budu stavět. Kdo vydal stavební povolení bez pozemku? Kocourkov.

 V tomto státu se symboly různých dob buď staví, nebo kácí. O charakteru toho národa to vypovídá víc než dost.

 Myslím, že se nejenom občané Prahy bez kontroverzního sloupu obejdou. A pokud se nějaký pan Váňa potřebuje zviditelnit, ať si tu svou repliku postaví třeba panu Pospíšilovi na zahradě. Oba dva se pak mohou chytit před sloupem za ručičky.

 Symbol pobělohorské normalizace na Staromáku zpět? Něco takového si nedovolil ani Brežněv po normalizaci v osmašedesátém. Ani ho nenapadalo vrátit Stalina na Letnou.

 Ještě že tam nechtějí stavět taky podium alá rok 1621 − popraviště.

 

Co běhá na síti

 Prolomení Benešových dekretů začalo rozdělením Československa:

 https://www.youtube.com/watch?v=c4DYfRU0s0A&noapp=1&client=mv-google&fbclid=IwAR20AIXVCz829v9iAUw44Sd3dU1ypZejgGlx7XxI0fhnxtCSo3CPYMYbLzA&app=desktop

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.