Glosář k 34. týdnu ʹ19

pelc vladimír
28.8.2019 20:31
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení ap. k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění. K upřesnění jeho významu. Podle subjektivního výběru autora. A nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne.

Z úst řiť

Komentáře k postavení ČSSD, k politické váze této strany, k jejím perspektivám atp., mají spíše obdukční charakter, čili povahu ohledávání politické mrtvoly. Přiléhavě ji jeden z politiků označil jako stranu kašparů. Je to zřejmé z jednání reprezentantů této strany. Michal Šmarda jeden den: Nominace na ministra kultury se nevzdám, trvám na ni. Michal Šmarda druhý den: Na místo ministra kultury nereflektuji.

Akademické plagiátorství

Svobodné sdělovací prostředky přinesly informaci, že vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství (20. 8. 2019). Plagiát je literární krádež. Řeč je o Jarmile Vedralové; opsala části své bakalářské a diplomové práce. U bakalářské práce obhájené v roce 2001 na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy má jít literární krádež nejméně 31 procent textu, u diplomové práce ze studia managementu zdravotnictví, kterou v roce 2005 Vedralová odevzdala na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (UP) má jít o 36 procent. O titul z vysoké školy nepřijde − řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let. Kvůli podezření z plagiátorství v diplomových pracích loni odstoupili z vlády bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). V obou případech potvrdily komise na vysokých školách, že jejich práce vykazují prvky plagiátu. V situaci, kdy je formálně dosažený stupeň vzdělání stal byznysem je logické, že se ho někteří snaží dosáhnout za každou cenu.

Pryč z Afghánistánu

Prezident USA Donald Trump chce z Afghánistánu US vojáky stáhnout. Je jich čtrnáct tisíc. Spojené státy se chtějí s Tálibánem dohodnout: Afghánistán nebude základnou militantních uskupení pro vnější útoky. Stáhnou se i vojáci NATO. Prý bude trvalé příměří mezi dosud bojujícími jednotkami. Asi těžko. Napadá mě otázka: Co budou současní politruci vykládat pozůstalým po vojácích Armády ČR, kteří v Afghánistánu padli; co budou povídat vojákům, kteří tam byli zmrzačeni, zraněni? Že bojovali za Prahu? Za světový mír? Za demokracii? Za svobodu? Nebo jenom za (náš) žold a (cizí) zájmy?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.