Jak dělali účet bez hostinského

přemek votava
6.10.2020 08:10
Volební místnosti se uzavřely a přišly chvíle napětí. Desetitisíce členů volebních komisí sčítalo hlasy, třikrát vše zkontrolovalo. V každé - i v té malé zapadlé vesničce - se sčítalo. Pečlivost při volbách sice stojí stovky milionů, ale vyplatí se. Slyším, že každý hlas může rozhodnout o vítězi. Však vítěz bude sestavovat vedení kraje. Tedy měl by se o to pokusit. To je pro nás občany pojetí demokracie. V sobotu čekám na volební výsledky….

Již krátce po uzavření volebních místností je jasno! Vyhlášení je ale neobvyklé. Místo místnosti ČSÚ s desítkami pracovníků u PC, téměř zhroucených nad přívalem dat, neboť každý hlas se musí započíst, se dívám na sobotní sezení v nějaké pražské hospodě. Za stolem plných piv a pivních tácků, sedí tři představitelé hlavních opozičních stran, hlásících se k „novému demokratickému pojetí politiky“. V té pražské hospodě u jednoho stolu se tak sešli Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP09) a Marián Jurečka (KDU-ČSL).

Televizní štáby si užívaly tuto povolební taškařici. Tam snad nečekali ani na ty poslední hlasy z nějakého zapomenutého volebního obvodu. V hospodě bylo už dlouho předem rozhodnuto! S každým pivem jim rostla procenta jejich úspěchu. A tak se stalo že vítězem nebyl ten první, ale až ten třetí a s ním pak i ti další vzadu na ocásku. Asi dlouho do noci se tam slavilo, hospodou zněl cinkot pivních sklenic i volání těch demokratů: „Babiš musí být zničen“. Při tom jejich slavném volebním účtování jsem hospodského nezahlédl…

Ta hospoda asi už mnohé pamatuje. Od soboty známe i skutečného vítěze krajských voleb. Je jim ANO. V táboře opozičního jásotu to zaniklo. Zatím co ANO šlo ve všech krajích do voleb samostatně, opoziční strany hledaly povětšinou podporu v koaličních seskupeních, což zejména platí pro TOP09 a KDU-ČSL. Tyto tři politické strany zvítězili jen v jednom kraji! Trochu málo na velké jásání….

Naopak ANO zvítězilo v 10 ze 13 krajů. Získalo přes 600tisíc hlasů a 178 mandátů. Dosáhlo v porovnání s rokem 2016 vyšší počet odevzdaných hlasů i mandátů. Přesto dle pražské hospody prohráli. Přesto stačí kupecké počty. Budeme sčítat. Stačí papír a tužka. 99 mandátů ODS, 56 mandátů KDU- ČSL, 20 mandátů TOP 09, dohromady 175. Hnutí ANO získalo 178 mandátů. Ti z té hospody zvítězili jen v jednom kraji, ANO v deseti. Tak to jsou ty podařené hospodské počty tzv. demokratů. Nevím, jak to nakonec dopadlo s útratou v té hospodě, ale asi si tam udělali účet bez hostinského.

Přemysl Votava


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.