Jak moc je současná Babišova vláda protikorupční.

5.5.2021 06:56
Když jsem viděl včera článek o tom, jak si ministr obrany Metnar notuje s tím jelimanem z NATO, jak je Rusko pro nás hrozba, tak mě napadlo, že napíši další díl příběhu o turecké elektrárně Adularya, kde ministr Metnar a jeho „tah proti korupci“ hraje důležitou roli. Ti, co sledují můj seriál o korupci na kauze turecké elektrárny Adularya, kde za tímto projektem zůstane rána pro českého daňového poplatníka cca 15 miliard korun, tak jsou zřejmě v obraze. Já tedy naváži na ty moje přechozí články.

   Já, jako bývalý pracovník firmy Vítkovice jsem začal mít podezření na rozsáhlou korupci na tomto obchodním případu již v roce 2015 a snažil jsem se na to upozornit ostatní kolegy ve Vítkovicích, ale bezúspěšně, protože tam na projektu existoval korupční klan, který ten projekt řídil, a který umrtvoval jakoukoliv kritiku poměrů na tomto projektu hned v zárodku. Tak jsem zkusil jít na to oficiální cestou a v srpnu 2016 jsem si dohodnul setkání s Ing. Lubomírem Metnarem, který byl tenkrát zaměstnán jako vedoucí úseku vnitřní ochrany ve stejném podniku jako já, jen na úrovní holdingu a toto byla přece věc, která mu spadala do jeho kompetence. On byl snad i v dřívějších létech vyšetřovatelem u policie, jak jsem slyšel.

    Na našem setkání v srpnu 2016, jsem mu vysvětlil moje obavy o budoucnost tohoto případu díky rozsáhlé korupci na tomto projektu a on mě požádal, abych mu to dal písemně. Tak jsem začal Metnarovi od září 2016 až do prosince 2016 posílat svoje analýzy podezřelých rozhodnutí vedení projektu Adularya ve Vítkovicích. Poněvadž jsem tenkrát letěl z Turecka na Vánoce do ČR, dohodl jsem si jednání s Metnarem někdy těsně před vánočními svátky. Přijedu ve sjednaný den a hodinu na podnik a čekám na Metnara v jeho kanceláři a on si na mě neuměl najít ani minutu času. Až už mě bylo asi líto jeho kolegovi v kanceláři, a ten mi říká, víte, s těmi vašimi informacemi se nedá nic dělat, s tím my nikoho žalovat nemůžeme. Já mu na to odvětil, mě nešlo ani o to, abyste někoho žalovali, ale spíše abyste to vyšetřili a předali informace majitele firmy. Nicméně, takto se mnou a s korupcí vypochodoval tenkrát Metnar ve Vítkovicích ze dveří.

    Rok se s rokem sešel a Metnar byl najednou v konci roku 2017 jmenován protikorupčním ministrem v první Babišově protikorupční vládě a první, co mě napadlo, že Babiš má šťastnou ruku na to, udělat z kozla zahradníka. V začátku roku 2018 pak podala Česká exportní banka trestní oznámení na policii na neznámého pachatele ohledně tohoto zkolabovaného projektu Adularya a já se šel přihlásit jako svědek na Národní centrálu proti organizovanému zločinu, že o tom případu také něco vím, a že jim toho „neznámého“ pachatele tady hned z fleku pojmenuji.

   A  při tomto výslechu říkám vyšetřovateli, že to vyšetřování bude mít jeden háček, že ten jeho nejvyšší nadřízený - ministr vnitra Metnar, že ten případ Adularya zná velice dobře z mého podání již z Vítkovic a že mám obavu, že stejně, jak mě s tímto případem, obrazně řečeno, vyhodil tenkrát ze dveří ve Vítkovicích, tak že to vyšetřování zde dopadne stejně. Ani mi tenkrát nedošlo, jakou jsem měl předvídavost. 

   On už dnes sice Metnar není protikorupčním ministrem vnitra, ale těch zakázek se nakonec na armádě rozděluje neúrekom a s tím jeho „tahem proti korupci“, nám tam přece může ušetřit miliardy, třeba ty, o které tento stát přišel na případu Adularya.

   My jsme s panem redaktorem Trambou z časopisu Hrot dali Metnarovi šanci se bránit a dodatečně vysvětlit, jak to tenkrát s tím mým „vykopnutím ze dveří“ ve Vítkovicích bylo. Možná, že je v tom Metnar nevině, třeba jen vzal mé informace a šel za majitelem podniku a ten mu třeba mohl říci, „mně zde na podniku korupce vůbec nevadí, ať si tu každý nabere, co unese a jde“, ale Metnar bohužel žádné vysvětlení do časopisu Hrot nedal. Tak takto funguje banánový stát, který řídí CIA z americké ambasády v Praze.

Zde je ten článek z časopisu Hrot:  https://www.tydenikhrot.cz/clanek/metnar-a-turecka-elektrárna

    Ne, pane Metnare, Rusko pro nás není hrozba, pro nás jsou hrozba lidé jako vy, kterým korupce v tomto státě není proti srsti.

   Můj poznatek na závěr. To, abyste se stal ministrem v Babišově vládě, tak to nesmíte mít žádné skrupule a žádný charakter.

   A jen pro zajímavost, já jsem tenkrát oslovil i pane redaktora Janka Kroupu, aby se případu Adularya ujal, neměl o to bohužel tenkrát zájem, ale musím říci, že toto je poctivý korupční případ, tady by si pan Janek ostudu neudělal, jako asi ji zřejmě udělá ted´s tím Hamáčkem.    

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.