Je krádež podporou demokracie a svobody?

pelc vladimír
11.3.2023 11:35
Prezidentování Petra Pavla počíná několika ostudami. Jednou z nich je jeho „dohoda o vrácení“ prezidentské standarty ukradené z Pražského hradu v r. 2015.

Standartu ze střechy Hradu ukradla 19. září 2015 skupina nazývající se „Ztohoven“. Její členové byli v roce 2017 za svůj čin pravomocně odsouzeni; obvodní soud pro Prahu 1 (soudkyně Šárka Šantorová) jim uložil podmíněné tresty a pokutu přes 60 tisíc korun za způsobenou škodu, rozsudek v září 2017 potvrdil pražský městský soud − soudy krádež nepojaly jako činnost organizované skupiny, byť byla plánována, organizována a zúčastnilo se jí několik osob s cílem provedení krádeže. Bylo to soudní rozhodnutí politické − krádež a zničení prezidentské standarty a místo ní vyvěšení obřích červených trenek na Pražském hradě prý bylo pouhé recesistické jednání.

Kdyby členové Ztohoven, označující se za uměleckou skupinu (ovšem v čem jejich kumšt spočívá se dopátrat nelze), ukradli místo standarty prezidenta ČR vlajku Spojených států z budovy velvyslanectví USA (Tržiště 365/15, 118 00 Praha, Malá Strana), byl by to zcela jistě trestný čin se všemi soudními následky, víceletými nepodmíněnými tresty. A navíc: kdyby se „ztohovna“ o něco takového pokusila u Bílého domu ve Washingtonu D. C., službu konající policejní ostřelovač by je dostal po několika krocích. Pro naše soudnictví a pro prezidenta ČR Petra Pavla však záleží na tom, nad kterou institucí, kým a proč se standarta strhává.

Někdo a někomu (se) krást může, záleží na politické orientaci okradeného a zloděje; v případě, že zloděj (ztohovna) svou krádež (prezidentské standarty) zdůvodní svým politickým nesouhlasem s názory (bývalého prezidenta) ing. Miloše Zemana, pak to přece nemůže být trestný čin, že. Je to pouhá recese.

„Dohoda“ Petra Pavla se zloději ze ztohoven, že ukradenou prezidentskou standartu Hradu vrátí, pokud se prezidentem nestane Andrej Babiš, je faktickou podporou trestního jednání. Ostudné je vyjádření P. Pavla v této souvislosti [viz, 9. 3. 2023; viz, 9. 3. 2023]: Chci (na Pražský hrad) vrátit politiku založenou na hodnotách demokracie a svobody a jsem rád za dnešní dohodu (se ztohovnami), že spolu s hodnotami se tam vrátí i prezidentská standarta. Avšak politika, pokud by měla být založena na hodnotách demokracie a svobody, nemůže být založena na dohodách se zloději. Bude taková politika u nás standardní?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.