Jiří Baťa: Pane Zárubo a ostatní, jen abyste se z toho nepo…

2.4.2019 13:33
Omlouvám se za ten výraz, jen jsem si vzpomněl´, že podobnou pompézní situaci zažívala paní Olga Havlová, když byl Václav Havel zvolen prezidentem. Pravda je, že ona reagovala jen na projevy, které její manžel prožíval naprosto euforicky , hekticky a odvázaně, na což paní Olga reagovala slovy: „Jen aby ses z toho Vašku neposral!“

Takže ještě jednou sorry, ale euforie, která postihla některé naše lidi ze zvolení paní Čaputové slovenskou prezidentkou, mi přijde, jako by se utrhli ze řetězu. Množství superlativů na její straně, sice ne tak mnoho, ale o to hruběji je k ní porovnáván prezident Miloš Zeman. Pan Záruba, ač sportovní komentátor, komentuje politickou záležitost a dosti na tom, že dosti nevybíravým způsobem. Při zmínce o charakteru paní Zuzany Čaputové říká, že „...vystupuje jako slušný člověk, a ne jako hulvát a má dveře otevřené jako vrcholná představitelka státu v zemích spojenců, ne jen v Rusku nebo Číně“. Byť nebylo jméno prezidenta vysloveno je naprosto zřejmé, koho tím asi pan Záruba myslí zvláště, když neopomene zmínit Rusko a Čínu. Na „srdečný výlev“ pana Záruby reagoval jeden občany slovy: „Hodnotit někoho po 24 hodinách je opravdu „na úrovni“, uvidíme, jestli po 5 letech obhájí svůj mandát. Kiska národ moc nespojil, když přišlo k volbám jen 41% voličů. Věnujte se raději hokeji“. Myslím, že tímto je řečeno vše podstatné!

Nadšení ze zvolení paní Čaputové ale sdílí celá řada dalších českých prominentů, kteří dokonce prohlašují, že by paní Z. Čaputová mohla být i českým prezidentem. Nicméně není jediného nadšence z volby paní Čaputové, aby se v této souvislosti neotřel o našeho prezidenta. Např. poslankyně Dagmar Pecková (TOP 09) se nechala slyšet, že Slovákům závidí a dodala, že jim přeje zároveň - každý svého štěstí strůjce, Češi si zvolili Zemana a bohužel ho teď máme i my, co jsme ho nikdy nevolili. Tento její postoj sice zas až tolik nepřekvapuje, vždyť jde o členku TOP 09, je ale zajímavé, jakou má paní poslankyně vlastně státní příslušnost když říká „ Češi si zvolili Zemana a máme ho i my, kteří jsme ho nikdy nevolili!“ Jakoby říkala, že „oni“ tedy Češi ho volili a my, zřejmě ne Češi, co jsme jej nevolili, je musíme strpět! Kdo jsou tedy ti, co jej nevolili, když paní poslankyně mluví o těch, co Zemana volili, že to byli Češi? Že by topáci už tolik srostli s nacionální myšlenkou, že jsou více sudetoněmečtí Němci, než Češi? Jinak si ten „distanc“ paní poslankyně Peckové lze jen sotva lépe vysvětlit, když ona, potažmo „oni“ se od zvolení Zemana distancují, protože ONI jej přece nevolili? Nebo snad paní poslankyně opovrhuje těmi, co jej volili?

Člověk snese ledasjaký politický úlet, faux pas, minelu nebo lidově řečeno blbost, ale pokud se někdo vyjadřuje způsobem, který jako poslankyně nectí a uuráží vlastní spoluobčany, kteří volili M. Zemana „jako Čechy“, zatímco ti, co jej nevolili (zřejmě ne Češi) to mají Čechům, co jej volili, za zlé? To už zavání velmi tvrdým nacionalismem a paní Pecková by měla vysvětlit, co tím chtěla říct!

Obecně se domnívám, že jakékoli hodnocení a přehnané nadšení ze zvolení paní Z. Čaputové za prezidentku Slovenské republiky je předčasné, i když je pochopitelné, že lidé jako je pan Záruba a celá pražská kavárna, spolu s přicmrndovači Západu TOP 09, KDU-ČSL apod., využijí tuto mimořádnou skutečnost k nechutným poznámkám na adresu prezidenta M. Zemana, který jak je známo, nebyl či není příznivcem paní Čaputové, ale jejího rivala pana Šefčoviče. Nechval dne před večerem, praví jedno staré, dobré, české přísloví, jenže jak udržet tu naducanou eufórii, když o Čaputové celý svět tak krásně a pozitivně mluví a píše, že? Škoda, že si neuvědomují, že tak jak mnozí Češi horovali za zvolení pana Drahoše, jinak prázdnému kufru z „Nálezů a ztrát“, tak dnes ti sami horují paní Čaputové.

To není žádný osobní útok na osobu paní Čaputové, jen faktické konstatování na pochlebování některých lidí na její adresu a mám-li být upřímný, je mi jí předem líto, že bude (s donucením) hrát velmi vysokou falešnou hru nejen doma na Slovensku, ale i ve světě. Mnozí ji, pokud jde o efektivitu osobnosti, dokonce staví hned vedle Václava Havla. Budeme-li tento fakt brát ryze z hlediska politické korektnosti, pak ano, ale... velká sláva, polní tráva. My máme prezidenta, jakého jsme si zvolili, Slováci mají prezidentku, kterou si rovněž zvolili. Otázka je, zda volby na Slovensku proběhly bez nějakých problémů. Něco se totiž už proslýchá, ale zatím je to na úrovni Rádia JPP (jedna paní povídala), takže si budeme muset ještě počkat.

Jiří Baťa

jiri bata
Politicky neangažovaný, levicově a sociálně orientovaný, s bohatými životními zkušenostmi z mnoha míst pracovního působení. Se zájmem sleduji a reaguji na události dnešních dnů, ke kterým se snažím objektivně, spravdlivě a pravdivě , převážně kriticky, vyjadřovat.Mou snahou je podílet se a být napomocen občanům domoci se právního, spravedlivého, ekonomicky prosperujícího, morálně čestného státu a společnosti.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Lubodoc

Jen aby se z tý ženský nepotentovali.Aby za půl roku neměli ksichty protáhlý zklamáním,bettermani

Chrastekova Růžena

Excelentní článek, myšlenky a postřehy, pane autore. Reakce našich lepšolidí jenom potvrzují, že bratia Slováci, alespoň ta hrstka, co byla volit, spláčou na svojí volbou. Čaputová je líbivá kabelka, ale poněkud mdlého a předepsaného obsahu. Když už teda pan autor s tím kufrem. Dobré čtení, díky.