Když sněmovna Parkanovou nevydá, sedět půjde Horst Fuchs?

obrazek
20.6.2012 17:12
Poslanci mandátového a imunitního výboru dolní komory českého parlamentu si vyžádali kompletní spis, který policie v případu Vlasty Parkanové vede. Naši páni poslanci - tedy alespoň někteří členové již zmíněného výboru - si chtějí zahrát na soudce. Ti, kteří si byli skálopevně jisti o vině (dosud soudem neprokázané) poslance a exhejtmana Davida Ratha, dnes o vině Vlasty Parkanové (rovněž soudem dosud neprokázané) silně pochybují. Kdo si ale půjde kvůli těm 658 milionům "sednout"? Nějaký "Horst Fuchs" společnosti vyrábějící letouny CASA?

Sama Vlasta Parkanová ve svém rozhovoru těsně před tím, než ve sněmovně proběhlo jednání o imunitě Davida Ratha řekla, že si neumí představit, že by David Rath nebyl vydán. Řekla doslova, že by to byl hrůzostrašný scénář. Teď, když se jedná o jejím vlastním vydání, raději mlčí. Na veřejnosti se neukazuje. Svou místopředsednickou funkci sněmovny si nechala, nicméně schůzi vedou její kolegové.

Pohled na věc je přitom velmi jednoduchý a použiji příměru s již zmíněným Davidem Rathem. Ten si měl údajně v krabici od vína odnést údajný úplatek sedm milionů korun - sedm milionů od jakési soukromé firmy, která měla úplatek vydat kvůli tomu, že dostala "přiklepnutu" zakázku rekonstrukce zámku Buštěhrad u Kladna, což je evidentní nesmysl, protože zámek nejen, že se nebude rekonstruovat, ale na jeho opravdu nebyla vydána ani koruna z evropských fondů. Vedle toho tady máme Vlastu Parkanovou, jejíž rozhodnutí připravilo stát o 658 milionů korun - o 658 milionů korun z veřejného rozpočtu nás všech, daňových poplatníků.

Máme tady tedy vedle sebe ztrátu 7 milionů korun z rozpočtu nějaké firmy, takové menší "manko", a máme tady 658 milionů, o které přišel náš stát, my všichni - mohly být využity na platy učitelů, sociální služby apod.

Pokud by u nás vládla spravedlnost, kdo by měl být ve vazbě? Koho by měla policie "vodit" na jednání sněmovny? Kdo by si měl jít sednout, až zčerná? Já mám jasno - pokud David Rath uplátek vzal a vina se mu prokáže, ať sedí. A pokud se dokáže vina Vlasty Parkanové, ať sedí taky - a úměrně škodě, kterou nám všem způsobila.

Nevím, jak poslanci v červenci rozhodnou. Zda Vlastu Parkanovou vydají či nikoliv. Je možné, že vydána nebude. Pak jsem ovšem zvědavá, kdo si za tuto škodu půjde, jak se říká, sednout do chládku. Možná nějaký marketér, dealer společnosti CASA nebo Omnipol, takový "Horst Fuchs", který dokázal prodat letouny se stejným "vývarem", jako to dokáže pravý Horst Fuchs se zázračnými pánvemi nebo magickým lisem na ovoce. Pokud to dopadne takto, bude to vzkaz všem budoucím ministrům a politikům obecně - nebojte, kolegové vás "přikryjí" a hodí se to na někoho jiného.

Otázka pro nás všechny ale je: Necháme si to líbit?! 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

lenka-vaskova

Pane Kulíku, samozřejmě chápu, jak to funguje. V případě Buštěhradu však nevznikla škoda vůbec žádná, a to nikomu. Navíc, podle informací v médiích jsem pochopila, že tak jednoduše, jak šel celý projekt Buštěhradu zrušit, by šel zrušit i za půl roku, tedy v době, kdy už možná nebude sociální demokracie u moci. Mohl tedy někdo Davida Ratha uplatit s vědomím, že by se nakonec žádná zakázka k Buštěhradu neplnila?

Máme tady ale ještě jeden příklad, pane Kulíku, u hejtmana Haška. Ten konírnu u Lednice za půl miliardy opravit nechal. Možná postupoval stejně, jak píšete...jen neměl tu "smůlu", aby ho někdo s "krabicí" chytl:-)

rku

Paní Vašková,

ve svém podnětném příspěvku správně poukazujete na to, že kdo krade má sedět. V tom zbytku ale máte pěkný zmatek a tak se pokusím Vám vysvětlit jak korupce funguje a kdo ji platí. Jako příklad vezměme zakázku na kterou projektant udělá rozpočet za X Kč. Pokud bude veřejná soutěž, pravděpodobně bude konečná cena X-A. A bude "výdělek" pro stát. Pokud se ale šíbři domluví, najme se jiný projektant, který udělá rozpočet na cenu X+C. C se rozdělí mezi projektanta, firmu která projekt provede, lidi kteří zařídili aby vybraná firma zakázku dostala, a 7 mil. zůstane pro Ratha, který to pokryje. Takže nejde o ztrátu 7 mil soukromé firmy, ale o ztrátu A+C, která jde z rozpočtu státu. Buštěhrad se nedělá kvůli zatčení Rátha, jinak by se dělal a ztráty by nesl stát-tedy my.