Logika volebních výsledků

11.10.2021 14:32
Volby dopadly tak, jak dopadly. Zástup politických komentátorů z různých akademií, vysokých škol, thin-tanků, mainstreamových médií a kdoví čeho ještě má žně. Ten, kdo má zájem, lépe řečeno chuť a žaludek je vyslechnout bývá označen lidmi moudřejšími za masochistu. Nedalo mi, abych se mezi lidi s podobnou poruchou nezařadil.

Obsah vyslyšených a přečtených komentářů hýří úvahami, domněnkami, představami autorů. Jejich relevance je různá, stejně jako ti, kteří s nimi přicházejí. Překvapit nemůže a nesmí, že ve výčtu příčin volebních výsledků se liší. Je to tak v pořádku a posluchač, divák, či čtenář se s nimi ztotožní nebo ne.

Docela mne ale překvapilo, že jeden z argumentů, který osobně považuji za zcela zásadní, jsem nenašel. Je jistě možné, že jsem jen špatně hledal. Však k tomu důležitému. Mám zato, že na výsledku parlamentních voleb vlastně nemůže být nic překvapivého. Dopadlo to tak, jak prostě muselo. Ve volbách se totiž prvně projevila velmi silná generační výměna voličů! Schylovalo se k tomu již dávno a již volby před čtyřmi roky naznačily, že dojde na nevyhnutelné.

Přesvědčil jsem se o tom osobně. Po letech, kdy jsem k volebním urnám chodil jako většina z nás, jsem si řekl, že se na proces podívám i z druhé strany. Stal jsem se členem volební komise na jednom z volebních okrsků. A tak jsem sledoval nejenom překvapivě vysokou voličskou účast, ale především věkovou skladbu voličů. Generace starších, životem formovaných a schopných myslet v souvislostech měnícího se světa už tolik k urnám nepřišlo. Vystřídala je ne jedna, ale už dvě mladší generace. Generace lidí, kteří vyrůstali, rozum brali a byli formováni školou s novými osnovami a především médii a sociálními sítěmi prošlých pár desetiletí. Toto a mnoho ostatního se nemohlo nepodepsat na názorech, které je posléze vedly k výběru volebních lístků. Že šlo o názory zprostředkované a přebrané si sami nepřipustí a vlastně ani to nejde. Nemůže jim to mít nikdo za zlé. Oni nemohou za to, že jim jejich rodiče a prarodiče spolu s děním v našem koutku světa připravilo život v bavlnce a nemohli tak projít peripetiemi starších generací, co formovali jejich životní zkušenost. Nemohou za to, že si zatím nevšímají, dokonce ani nepřipouštějí, že se velmi snadno může v jejich dosavadním životě vše i zásadně změnit. Že, což je podstatné, může již hodně brzy vše v čem vyrůstali, pracovali, v čem se bavili a co si užívali být konfrontováno s tvrdou a ještě tvrdší realitou. S ohledem na souvislosti k takovému koliznímu stavu dojde! Jak situaci zvládnou je ve hvězdách.

Však zpět k volebním výsledkům. Jejich výsledky mají tedy logiku. Jen ti, co jsou z výsledků překvapeni si ji, mnohdy k vlastní škodě, nevšimli...


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

luis

Musím souhlasit, správný postřeh!

Generační změna ve smyslu způsobu myšlení (přirozeně ve vztahu k osobní i převzaté zkušenosti)hrála významnou roli.

(negativní? pozitivní? schopnost odlišení nevratnosti změn od pěny dní? schopnost reagování na útržky myšlenek a na jednodušší signály oproti schopnosti domýšlení vedlejších důsledků? Nevím. Ale něco tomu blízké se prostě změnilo ve smyslu, že to převládlo jako norma pro rozhodování)