My můžeme Turkům (ale i jiným) jen tiše závidět.

obrazek
10.6.2013 15:24
Text pod fotografií „ Desetitísíce lidí pokračovaly v noci na včerejšek (datum není důležitý, ale je to jen pár dnů zpátky, pozn. autora) v Turecku v protivládních protestech (snímek pochází z hlavního města Ankary). Premiér Tyyip Erdogan včera demonstrantům odmítl odstoupit, „nařídil“ ukončení protestů a odmítl názor, mezi demonstranty rozšířený, že je premiérem jen poloviny Turků“. Více na http://www.halonoviny.cz/articles/view/6560755.

 

     Asi si budete klepat na čelo, co jsem tím chtěl říct. Pokud čtenář nečetl pozorně, snadno přehlédne několik posledních slov textu. Tedy ještě jednou a výrazně: …názor mezi demonstranty rozšířený, že je premiérem jen poloviny Turků!  Upozorňuji na tento demonstrujícími Turky proklamovaný názor s paradoxním názorem nás občanů když tvrdíme, že premiér Nečas je premiérem „jen asi 10%“ Čechů, Moravanů a Slezanů (měřeno oblíbeností a důvěryhodností vlády). Svou osobností si premiér stojí tak, že „Největší propad v popularitě zaznamenal právě premiér Petr Nečas, kterého si oblíbilo méně respondentů než předsedu KSČM Vojtěcha Filipa” (http://zpravy.ihned.cz/c1-55397670-necasova-popularita-prudce-klesa-oblibenejsi-nez-premier-je-i-komunista-filip). Poznamenávám, že toto hodnocení je ze dne 12.4.2012 . Od té doby došlo k nějakým posunům, ale  podle posledních průzkumů, provedených od 15. do 21. května 2013, předseda ODS a premiér vlády ČR Petr Nečas dostal 23 procenta kladných hodnocení a skončil na 18. místě , jak konstatuje průzkum dle servru PL (http://beta.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nejpopularnejsim-politikem-je-Pospisil-z-ODS-za-nim-je-sef-CSSD-273786). Toto umístění, resp. pozice oblíbenosti P.Nečase je prokazatelně mnohem horší, než pozice tureckého premiéra a přesto se nedovedeme sjednotit a protestovat nejen proti vládě, ale i premiérovi samotnému.     

      Není od věci připomenout, že s takovou popularitou by v jiných demokartických zemí byl premier již dávno “odejít” (nebo odejivší?)! Zato existují možná stovky křiklounů a desítky iniciativ, kteří by požadují odstoupení vlády v čele s P. Nečasem a nahradit je novými volbami lidmi “zdola”. Přesvědčit  statisíce občanů k jednotě a proti vládě a premiérovi demonstrovat, jak to dělají Turci, už však nedokáží. Je to smutné konstatování, protože v občanské aktivitě při projevu nespokojenosti s vládou, její činností a mnoha dalšími problémy nás “převálcovávají” nejen Turci, ale v nedávné době i Bulhaři, případně Italové a další. Opravdu jim jejich občanskou uvědomělost a schopnost se sjednotit můžeme jen závidět. Takže otázka: Jak dlouho ještě si necháme kálet na hlavu?

PS: V souvislosti s povodněmi lze očekávat, že premier Nečas částečně zabodoval, když se osobně zúčastnil inspekční cesty do některých povodněmi zasažených míst. Nakolik to však jeho “image” pomůže, ukáže až další průzkum věřejného mínění.

jiri bata
Politicky neangažovaný, levicově a sociálně orientovaný, s bohatými životními zkušenostmi z mnoha míst pracovního působení. Se zájmem sleduji a reaguji na události dnešních dnů, ke kterým se snažím objektivně, spravdlivě a pravdivě , převážně kriticky, vyjadřovat.Mou snahou je podílet se a být napomocen občanům domoci se právního, spravedlivého, ekonomicky prosperujícího, morálně čestného státu a společnosti.
Klíčová slova: Turecko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.