Myš která řvala!

přemek votava
18.9.2019 10:23
V souvislosti s děním kolem sochy Ivana Š. Koněva jsem si připomenul tu slavnou britskou komedii s Peterem Sellersem, o nejmenším státě světa, který vyhlásil válku největší mocnosti světa USA. Dvacet lučišníků, pod velením jejich nadlesního se objeví v New Yorku. USA se otřásly v samých základech své moci…. Je to velice zdařilá britská komedie, lidé v kinech před lety se moc pobavili…

Ta dnešní komedie, už tak úsměvná není. Starosta jakési malé skoro zapomenuté městské části Prahy vyrazil se svou partou „lučišníků“ do boje s hrdinou druhé světové války. Nakonec slavně vyhrál. Pomník maršála bude odstraněn. Praha jeho zásluhou se stala pupkem světa. Novináři a státníci si podávají dveře na radnici… Východní Velmoc se otřásla strachem….  

Teď zase vážně. Maršál Ivan Š. Koněv (1897 – 1973 je nositel mnoha nejvyšších státních vyznamenáních USA, Británie, Francie….., ale i Československa. Na své vítězné cestě do Berlína osvobodil značnou část Evropy, osvobodil i Osvětim,  továrnu na smrt. Fotografie ze setkáni na Labi s americkou armádou obletěly svět. Pod jeho velením bojoval i 1. československý armádní sbor. V těchto dnech si také  připomeneme 75. výročí bojů na Dukle v Karpatech, ale i první osvobozená místa, maršál Koněv osvobodil zdrcující část Československa. V květnu 1945, vyslechl volání pražského rozhlasu s prosbou o pomoc. Jeho vojska cestou přes Krušné hory, vyrazila na pomoc bojující Praze. Jeho tanky hnaly před sebou téměř milionové německé seskupení „Mitte“ polního maršála Schörnera. Válka skončila před téměř 75 lety. Na území Československa leží 150 tisíc  rudoarmějců….   

Dějiny se opět začaly přebarvovat, mnohá obvinění, povětšinou zkreslená, někdy až úsměvně. Jako příklad lze uvést návštěvu I. Koněva  8. 5. 1968 u Ludvíka Svobody, krátce po jeho zvolení prezidentem ČSSR. Zde se zrodila ona „špionážní cesta “ k přípravě invaze. Maršál Koněv byl v té době již pět let v důchodu, tedy mimo službu. Z přípitku na Pražském hradě se vyrobila po 50 letech špionážní aféra, samotný I. Koněv byl přitom kritikem srpnové invaze, dokonce v roce 1971 nepřevzal vysoké vyznamenání udělené mu postokupační mocí. 

Mnohá místa Československu, ale i v Praze připomínají tyto květnové dny roku 1945. Dnes tato místa postupně mizí… Česká republika má být nejspíše očištěna od památek připomínající úlohu Sovětského svazu v boji s hitlerovským Německem.  V Budapešti, Vídni  i Berlíně je tomu naopak. Mohutné památníky připomínající zásluhy Rudé armády, nikdo neničí, žádní vandalové… Ve slavnostní dny jsou u nich věnce a květiny. Jiná kultura a také jiný respekt k dějinám.

Na Smíchově stál po desetiletí slavný tank. Památník osvobození Prahy. Chodili jsme kolem něj s úctou, stal se součástí naší historie, děti tank pohladily pohledem…. Již zde není. Překážel nové moci. V roce 1991 byl zneuctěn, přemalován a následně odstraněn. Kdo dnes ví, že velitel tanku T 34 č. 24  Gončarenko padl na Klárově, kde se tanky Rudé armády střetly s německou protitankovou obrněnou jednotkou. Byl jedním ze 700 padlých rudoarmějců v Praze a okolí, v poslední den války. Někde na Rusi za ním zůstala plačící matka, či jeho žena s dětmi  Máme zapomenout?    

Co bude dál? Ulice se jmény hrdinů přejmenovat? A potom knihovny? Díla ruských autorů vyřadit, spálit? Už to tak jistého času bylo.   

Přemysl Votava

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Supman

Byla by chyba považovat akce mladěho Koláře za pouhé zviditelňování. Jeho tatík jako šedá eminence páté kolony již také zorganizoval několik podobných akcí, ať již to byl "strýček Brady" nebo návštěva Dalajlámy u Hermana. Pokud si spojíme dohromady účinkování všech osob okolo tohoto tandemu tatík-synek, vše zapadne do kontextu. Klvaňa, Pehe, Rouček, Halík, Putna, Herman, Janda, ale i Hamáček, Farský, Dlouhý, Zahradil, Roithová, Charanzová (ANO), Žantovský (Michael), kteří se združují s Bakalou v Aspen Institutu. Je jich daleko víc, těch kteří se združují a "mluví" spolu...

schlimbach

Tato causa je typickým příkladem, jak to dopadne, když se k moci - na jakékoliv úrovni dostanou lidé malí, tupí - prostě idioti. Jasně se ukazuje, jak hluboce jsme klesli, když z důvodu politické konjunktury se k těmto idiotům ať již veřejně nebo ve skrytu potaji přidávají a podporují je další jedinci.

Čestně prohlašuji, že je mi z dnešní doby a těch idiotů, kteří i mě, bez mého souhlasu a podpory reprezentují opravdu na zvracení :-(